Moduł Dla Rodziców został zmodyfikowany
Dla Rodziców
Tydzień dla Niepodległej
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna – Jan Paweł II
Nasza szkoła jest niewielka, a i o wzroście uczniów na ogół można powiedzieć - niewielki. Jednak biją tu wielkie patriotyczne serca. Łatwo można się było o tym przekonać podczas ostatniego tygodnia, który przebiegał pod hasłem „Tydzień dla Niepodległej”.
Warto zaznaczyć, że zanim zaczęliśmy świętować - udekorowaliśmy całą szkołę.
Na korytarzach zawisły gazetki patriotyczne, plakaty, stroiki, a w wejściu szkoły napis „Sto dobrych uczynków na stulecie niepodległości” oraz brzoza (symbol powstańczego losu) - na niej 100 kolorowych serduszek z dobrymi uczynkami. Zapisywali je ci maleńcy i ci, których śmiało można nazwać młodzieżą. A wszystkie dla tych, którzy poświęcili młodość, zdrowie, a nawet życie dla ojczyzny…Poniedziałek rozpoczął się filmowo dla najmłodszych. Patriotyczne filmy edukacyjne przybliżyły przedszkolakom i uczniom zerówki cel naszych obchodów. Maluchy kontynuowały swoje patriotyczne działania w ciągu kolejnych dni: wykonywały w grupach plakaty dotyczące niepodległości, śpiewały pieśni i wykonywały chorągiewki. Zabawy patriotyczne pomogły im zrozumieć trudne zagadnienia z historii ojczyzny. Ich zaangażowanie w obchody można było zauważyć nawet na korytarzu czy stołówce, ponieważ dzieci ubrane były w barwy narodowe.
Podobnie świętowały nieco starsze dzieci, czyli uczniowie klas I-III. Zaczęły od działania „Kodowanie na dywanie”, które miało im przybliżyć symbole narodowe. W kolejnych dniach śpiewały pieśni i recytowały wiersze patriotyczne. Najwięcej radości sprawił im jednak Marsz Niepodległości, który odbył się po okolicy szkoły. Piękna słoneczna pogoda - jakże nietypowa w listopadzie - sprzyjała dobrym humorom, niosła daleko radosny śpiew i eksponowała biało-czerwone stroje dzieci.
Uczniowie klas IV-VIII przypominali sobie najważniejsze elementy historii Polski, oglądając prezentację multimedialną. Brali również udział w quizach historycznych z wykorzystaniem tablic multimedialnych, biegu niepodległości a także konkursie plastycznym „Portret Piłsudskiego”. Udział w konkursach wymagał od uczniów wiedzy historycznej, umiejętności plastycznych, a nawet znajomości języka angielskiego, w którym sformułowane były pytania.
Recytacje, śpiew, filmy dotyczące historii Polski to również główne działania wszystkich dzieci podczas zajęć świetlicowych. Natomiast członkowie koła teatralnego i chóru szkolnego intensywnie przygotowywali się do piątkowej akademii. Nie tylko śpiewali, recytowali i powtarzali dialogi, ale również gromadzili stroje i rekwizyty. Były one niezbędne, aby pokazać widzom podróż w czasie - głównie do początków XX wieku i lat dwudziestych.
Spektakl pt. „Dziś też można być patriotą” składał się z różnych form teatralnych: dialogów, recytacji, tańca, śpiewu i pantomimy. Chłopcy z klasy VI zagrali współczesną młodzież - niekoniecznie zainteresowaną historią Polski i niechętnie biorącą udział w akademiach patriotycznych. Za sprawą znalezionej lampy Alladyna przenoszą się do czasów dwudziestolecia międzywojennego - do starego kina. Tutaj spotykają dziewczęta (Zuzia, Kinga i Klaudia), które na różne sposoby opowiadają im minione dzieje ojczyzny. Pomagają w tym czwartoklasiści - najmłodsi członkowie koła teatralnego, pokazując pantomimę o tym, jak Polska za sprawą zaborczych sąsiadów popadła w niewolę i o tym, jak udało się nam z niej wyzwolić. Natomiast najstarsi uczniowie tańcem z elementami pantomimy wyrazili, jak wiele musieli poświęcić nasi przodkowie, abyśmy dziś byli wolni. Dla naszych zbuntowanych bohaterów podróż wehikułem czasu okazała się bardzo owocna - zrozumieli wiele i na koniec zaśpiewali hymn, przyjmując odpowiednią postawę. Wraz z innymi obejrzeli prezentację dotyczącą naszej małej ojczyzny przy akompaniamencie piosenki A. Rosiewicza „Pytasz mnie, co mnie tu trzyma”. Przedstawienie zostało wzbogacone pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez szkolny chór.
„Tydzień dla Niepodległej” w naszej szkole zakończyło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego przez wszystkich uczniów i pracowników szkoły, oczywiście o godzinie 11.11.
Śniadanie Daje Moc!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Uczniowie klasy drugiej po raz kolejny przystąpili do programu edukacyjnego na temat zasad zdrowego żywienia "Śniadanie Daje Moc". Tegoroczne obchody Dnia - Śniadanie Daje Moc odbyły się 8 listopada. W tym dniu sala nr 28 zamieniła się w kanapkowo - owocowy zakątek. Na ławkach zamiast zeszytów i książek królowały kolorowe kanapki i owocowe przekąski własnoręcznie przygotowane przez dzieci pod kierunkiem wychowawcy. Wspólne przygotowywanie i spożywanie drugiego śniadania było również okazją do pogadanki nt. zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się, że zdrowe odżywianie, to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o aktywności fizycznej oraz o unikaniu słodyczy i chipsów. Akcja dała dzieciom wiele radości, była wspaniałą zabawą i szansą na integrację grupy. Rodzicom dziękujemy za zakup produktów do przygotowania śniadania.
Malujemy Portret Marszałka
Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w klasach IV-VII zorganizowano Szkolny Konkurs Plastyczny "Portret Józefa Piłsudskiego". W każdej grupie wiekowej zostało przyznane I miejsce. Oto wyniki konkursu: I miejsce zdobyli: w klasie IV - Igor Kamiński, w klasie V - Zuzanna Andrzejczak, w klasie VI - Bartosz Granosik, w klasie VII - Julia Święcka. Wyróżnienia otrzymali nastepujący uczniowie: Piotr Gąsiński (kl.IV), Małgorzata Wnuk, Kacper Kujawa, Kinga Nowakowska, Julia Harbatowicz (kl.V), Dawid Domagała (kl.VI), Natalia Zasada, Dominik Rosiak (kl.VII). Gratulacje !
" Zwierzęta to nasi bracia mniejsi. Istoty, które czują ból, smutek i samotność".
Pomoc bezdomnym psom, to cel, który towarzyszył uczniom w wyjeździe do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Łęczycy. Karma, puszki i koce zebrane przez Samorząd Uczniowski na pewno pomogą przetrwać zimę zwierzętom, które nie mają własnego domu. Dziękujemy Rodzicom za okazane wsparcie, które było dla dzieci lekcją wrażliwości i empatii😍 Dziękujemy też kierownictwu Zieleni Miejskiej w Łęczycy, Paniom - Sylwii Doniak i Monice Staniszewskiej za miłe przyjęcie, jesteśmy pod wrażeniem Waszej pracy.
Strofy o naszej Ojczyźnie
W dniu 29.10.2018 roku odbył się VI Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Polska-nasza Ojczyzna" , którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu i Szkoła Podstawowa im Orła Białego w Siedlcu. Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych, wyrabianie wrażliwości na piękno języka polskiego, a także rozwijanie recytatorskich uzdolnień dzieci. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Święcka - kl 1, Miłosz Niciak - kl 1,Maja Barańska - kl 2, Bartosz Chwiała - kl 3. Laureatami konkursu zostali: Bartosz Chwiała (I miejsce), Alicja Święcka (III miejsce). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Aktywnie po zdrowie
18 października, przy Szkole Podstawowej w Leźnicy Małej, odbyło się otwarcie siłowni plenerowej. Z tej okazji uczniowie z pomocą nauczycieli wykonali plakaty promujące aktywny tryb życia oraz zapraezentowali rymowanki z tym związane. Jesteśmy zadowoleni, że nie tylko my, ale i mieszkańcy najbliższej okolicy będą mogli aktywnie spędzać czas wolny.
Dzień Edukacji Narodowej
Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Ślubujemy!Dziś 11 pierwszoklasistów zdało pomyślnie "egzamin" i złożyło ślubowanie, które stało się przepustką do uzyskania miana ucznia Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej. Aktu pasowania dokonała pani Dorota Andrysiak, pełniąca obowiązki dyrektora, w obecności rodziców, rady pedagogicznej i całej braci szkolnej. Birety na głowach dzieci z biało-czerwonymi pomponami podkreśliły, że uroczyste ślubowanie odbyło się w roku świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki ufundowane przez rodziców. W klasie natomiast przygotowali słodki poczęstunek.
"Tak przez cały roczek szkolny uczyć się będziemy. Chociaż trud to jest mozolny, wiedzę zdobędziemy."
Po uroczystym ślubowaniu odbył się montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w wykonaniu uczniów klasy siódmej i szkolnego chóru. Nie zabrakło życzeń, pozytywnych emocji i wzruszeń. Były też nagrody dla pracowników szkoły wręczone przez Panią Dorotę Andrysiak oraz ogłoszenie wyników szkolnego konkursu "Kasztanowe inspiracje".
Koncert muzyczny
17.10.2018 roku odbył się w naszej szkole, pierwszy w tym roku szkolnym, koncert muzyczny. Tym razem wyruszyliśmy w „ Muzyczny rejs” wraz z panem Pawłem Ostrowskim, znakomitym puzonistą z Łodzi. Pan Paweł prezentował nam utwory muzyczne z różnych części świata. Jak zawsze spotkaniu z muzyką towarzyszyły konkursy, w których uczniowie bardzo chętnie brali udział, wykazując się swoimi umiejętnościami muzycznymi i wokalnymi.
Spotkanie ze sztuką
Dziś, 9 paździenika, sala w Leźnicy Małej zamieniła się w widownię teatralną, a to za sprawą przedstawienia w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych obejrzały adaptację bajki Janiny Porazińskiej pt.”Dwie Dorotki”. Widownię wypełniły uśmiechnięte i ciekawe świata dzieci. Fabuła bajki to barwna histori dwóch dziewczyn - skromnej i pomocnej Dorotki oraz rozpieszczonej i leniwej Doris. Dzieci bardzo chętnie pomagały szlachetnej i pracowitej Dorotce przy wyciąganiu chleba z pieca, zrywaniu jabłek, sprzątaniu domu wróżki. Sztuka pokazała najmłodszym, jak odróżniać dobro od zła oraz, że życzliwość i pracowitość zostają wynagrodzone, podczas gdy ludzi leniwych i zachłannych zawsze ukarze los. Choć nikt z nas za pomoc innym nie dostanie sukni wyszywanej złotem , tak jak Dorotka, to otrzymamy cenniejszy dar - będziemy mogli z dumą nazywać się dobrymi ludźmi.
Zobacz album fotograficzny
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie