20 marca uczniowie klas IV-VIII zwiedzali redakcję Dziennika Łódzkiego. Przewodnik, Dariusz Pawłowski, zapoznał dzieci ze specyfiką pracy dziennikarza. Wytłumaczył, na czym polega poranna narada, jakie są plusy i minusy pracy zespołowej, a także przytoczył kilka śmiesznych anegdot związanych z przeprowadzaniem wywiadów ze znanymi osobami ze świata show-biznesu. Uczestnicy wycieczki mogli również zobaczyć halę mieszczącą maszyny drukarskie, pojemniki z farbami i ogromne ilości belek papieru. Uczniowie dowiedzieli się, jakie trzeba mieć wykształcenie, by wykonywać pracę dziennikarza oraz jakie należy posiadać umiejętności i cechy charakteru, by odczuwać satysfakcję z wykonywanego zawodu dziennikarza. Drugim punktem programu wycieczki była wizyta w kręgielni Grakula, gdzie uczniowie próbowali swoich sił, konkurując ze sobą w zbijaniu kręgli.
Rozśpiewana Armenia - koncert muzyczny
18 marca gościliśmy w naszej szkole Pana Armena Karapetyana. Nasz gość urodził się w Armenii, od 15 lat mieszka w Polsce. Pochodzi z muzycznej rodziny. Pan Armen zaprezentował kilka instrumentów armeńskich między innymi duruk – instrument wykonany z drewna morelowego, przypominający flet oraz dhol czyli armeński bęben. Nasz gość z Armenii jest nie tylko muzykiem, ale również znakomitym wokalistą. W czasie koncertu zaśpiewał kilka pieśni w swoim ojczystym języku oraz pieśni w języku gruzińskim.
Edukacja dla bezpieczeństwa
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Dobrze Cię widzieć” szkoła otrzymała kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczniów klas 1-8. Dodatkowo w ramach projektu Bezpieczna Droga i projektu „Dobrze Cię widzieć” nauczyciele zrealizują lekcje z zakresu bezpieczeństwa na drodze i uważności na innych.
Zmagania z ortografią
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".
15 marca br. pięć uczennic z klas V-VIII (Zuzanna Andrzejczak-kl.V, Julia Harbatowicz-kl.V, Julia Święcka-kl.VII, Martyna Klonowicz-kl.VIII, Barbara Wnuk-kl.VIII) wzięło udział w XI Łęczyckich Mistrzostwach Ortografii. Do konkursu przystąpiło 61 uczestników. Dyktando przygotował pan Henryk Stokwiszewski, wieloletni pedagog Liceum Ogólnokształcącego w Łęczycy.
Dzień Kobiet, Dzień kobiet...
Bóg także próbował być autorem: jego proza - to mężczyzna, poezja - to kobieta.
7 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. W czasie uroczystego apelu chłopcy złożyli piękne życzenia naszym nauczycielkom i uczennicom. Jak każdego roku nie zabrakło piosenek o kobietach w wykonaniu szkolnego chóru oraz symbolicznych wiosennych kwiatów dla naszych Pań.
Wycieczka zawodoznawcza
W ramach realizacji Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego, uczniowie klasy pierwaszej, wybrali się do pobliskiego punktu aptecznego "Przyjazny". Pani Agnieszka Granosik - farmaceutka, opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca i co należy do jej obowiązków. Uczniowie mogli też poznać tajniki układania leków i suplementów diety oraz obejrzeć naczynia, które są niezbędne do przygotowywania niektórych leków według receptury lekarza.
ZAJĘCIA OTWARTE
- 7 marca 2019 roku odbyły się zajęcia otwarte dla dzieci 6-letnich i ich rodziców. Spotkanie poświęcone było kobietom. Milusińscy rozwiązywali zagadki, rozmawiali o zawodach wykonywanych przez kobiety, układali wyrazy z rozsypanek literowych i braLI udział w zabawach ruchowych - "Bądź uprzejmy dla koleżanki", "Kwiaty dla kobiet". Podczas zajęć plastycznych przedszkolaki wykonały plakaty związane z Dniem Kobiet. Po zajęciach każde dziecko dostało słodycze i kolorowanki. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.Zobacz album fotograficzny
Wycieczka zawodoznawcza
W dniu 4 marca 2019 roku uczniowie klasy siódmej odwiedzili siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Leźnicy Małej. Spotkanie odbyło się w ramach zajęć doradztwa zawodowego oraz realizacji podstawy programowej biologii z zakresu pierwszej pomocy. Uczestnicy zobaczyli wyspecjalizowany sprzęt gaśniczy, w który wyposażony jest nowy samochód będący w jednostce. Wzięli też udział w pokazie sprzętu i urządzeń ratownictwa medycznego. Duże zainteresowanie uczniów wzbudził defibrylator AED, czyli urządzenie do wznawiania akcji serca osób, u których ustały czynności życiowe. Siódmoklasiści dowiedzieli się ponadto, jakie szkolenia i kursy trzeba odbyć, żeby zostać strażakiem. Dziękujemy Panu Mirosławowi Chwiale, szefowi OSP w Leźnicy Małej, za profesjonalne przekazanie wiedzy związanej z pracą strażaka.
W dniu 01.03.2019 roku w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody w halową mini piłkę nożną chłopców klas V – VI. Uczestnikami turnieju były cztery szkoły podstawowe: z Wilczkowic, Błonia, Topoli Królewskiej oraz Leźnicy Małej. Naszą placówkę reprezentowali: Kacper Kujawa, Jakub Kujawa, Kacper Kołowacik, Krystian Kamiński, Dawid Domagała, Krystian Gluba, Łukasz Głyda, Daniel Górski, Bartosz Granosik, Hubert Saganiak i Marcin Wyrzykowski. Reprezentanci poszczególnych szkół grali systemem „każdy z każdym”. Podsumowując zdobyte punkty wyłonieni zostali zwycięzcy turnieju oraz wyróżnieni pozostali uczestnicy. Wyniki przedstawiają się następująco: SP w Wilczkowicach - I miejsce, SP w Topoli Królewskiej - II miejsce, SP w Leźnicy Małej - III miejsce, SP w Błoniu - IV miejsce. Najlepszym strzelcem turnieju został reprezentant Wilczkowic.
Czcimy pamięć „Żołnierzy Niezłomnych”
1 marca 1950 roku w pokazowym procesie skazano na karę śmierci przedstawicieli IV Zarządu Głównego WiN. Oznaczało to zlikwidowanie kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej przeciwstawiającej się wprowadzaniu komunizmu w Polsce po II wojnie. W rocznicę tego wydarzenia od 2011 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszej szkole również uczciliśmy pamięć tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Uczniowie klasy VIII przygotowali prezentację multimedialną oraz gazetkę ścienną. Przy pomocy tych materiałów przeprowadzili lekcję, na którą zaprosili kolegów i koleżanki z klasy VII. Po prezentacji wywiązała się dyskusja na temat tragizmu przedstawionych bohaterów: walczących w czasie wojny z Niemcami, a po niej- zamiast medali i wyróżnień „nagrodzonych” śmiercią z rąk komunistów. I to tą najgorszą- bo często po pokazowych wyrokach, na których okrzyknięto ich zdrajcami i wrogami ojczyzny… A miejsca pochówku wielu z nich do dziś są nieznane. Nie możemy zapomnieć, kim byli: „Inka” czy „Witold”!
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie