25 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Akcja została zorganizowana w roku obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jej celem było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z historią lokalnej społeczności. Udział naszych uczniów w akcji „Szkoła pamięta” polegał na uporządkowaniu grobów kapłanów parafii Leźnica Mała spoczywających na cmentarzu parafialnym i zapaleniu zniczy oraz odwiedzeniu grobów zmarłych nauczycieli naszej szkoły.
Pamiętamy o tych, którzy odeszli...
- 4
Odwiedzamy Łęczycę
24 października 2019 roku uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, które odbyły się w łęczyckim zamku. Dotyczyły one historii i tradycji regionu łęczyckiego. Dodatkową atrakcją było wejście na wieżę zamkową. Nastepnym punktem wycieczki było spotkanie z podróżnikiem - Stefanem Czernieckim, zorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęczycy. Podczas spotkania uczniowie wzbogacili swoją wiedzę z zakresu historii, geografii a także doradztwa zawodowego. Opowiadanie podróżnika z wykorzystaniem prezentacji, dotyczącej Papui i Nowej Gwinei, przedstawione z dużym poczuciem humoru dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń. Ostatnim punktem pobytu w powiatowym mieście była wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt, która stała się już tradycją SU. Te odwiedziny dostarczyły wszystkim wielu wzruszeń i były świetną lekcją empatii i humanitaryzmu. Za rok też nie zapomnimy o sympatycznych czworonogach.
9
ZABAWY Z CHEMIĄ
22 października 2019 roku w naszej szkole odbyła niecodzienna lekcja chemii z udziałem uczniów klasy pierwszej. Maluchy, pod czujnym okiem p. Magdaleny Jasiaczek – nauczycielki chemii i fizyki, poznawały pojęcie gęstości i przygotowywały „tęczowe probówki”. Wśród uczniów starszych, zgłębiających tajniki chemii dominuje pogląd, że uczą się oni zagadnień niepotrzebnych i bardzo trudnych, które nie znajdują zastosowania w życiu codziennym. Dodatkowo uważają, że zajęcia są często prowadzone w sposób nudny, bez kształtowania przydatnych i ciekawych umiejętności praktycznych w postaci eksperymentowania, gier czy zabaw edukacyjnych. Zajęcia z cyklu „Zabawy chemią” mają za zadanie walczyć z tym stereotypem i pokazywać, że nauka przedmiotów przyrodniczych wcale nie musi być nudna. Zjawisko, które uczniowie mieli szansę podziwiać, było możliwe dzięki różnej gęstości i barwie przygotowywanych przez nich roztworów. Bardzo powolne, wykonywane wręcz z chirurgiczną precyzją, wlewanie barwnych mieszanin pozwoliło uzyskać efekt tęczy zamkniętej w laboratoryjnym naczyniu. Uczniowie byli bardzo zaangażowani zarówno w proces barwienia wody za pomocą wybranych przez siebie bibuł oraz dalsze wykonywanie doświadczenia. Lekcja przyniosła pierwszakom wiele frajdy i radości, sprawiając, że na kolejne zajęcia już teraz czekają z utęsknieniem.
2
HISTORIA TAŃCA
18 października odbył się pierwszy, po wakacyjnej przerwie, koncert muzyczny. Tym razem tematem spotkania była „Historia tańca”. W trakcie muzycznego wydarzenia poznaliśmy siedemnastowieczny taniec dworski menuet a następnie bardzo popularny w pierwszych dekadach XX wieku taniec charleston oraz rock and roll, taniec chętnie wykonywany w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wszystkie tańce zaprezentowały nam znakomite tancerki z Łodzi, panie: Izabela i Agata. Jak zawsze w trakcie koncertu nie zabrakło konkursów, w których uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli, doskonaląc swoje umiejętności taneczne.
10
14 października w naszej szkole
- 9
W jesienny, październikowy poranek świętowaliśmy podwójnie: po pierwsze - Dzień Edukacji Narodowej - święto tych, którzy pomagają dzieciom i młodzieży wkroczyć w dorosłość i zrozumieć tajniki świata, po drugie - ślubowanie klas pierwszych, święto tych, przed którymi jeszcze wszystkie blaski i cienie szkolnego życia.Rozpoczęliśmy obchodami święta zwyczajowo nazywanym Dniem Nauczyciela. Były więc przemówienia, nagrody, życzenia, piosenki, a także śliczne laurki wykonane przez uczniów dla ich pedagogów.W kolejnej części, w roli głównej, wystąpiło 10 pierwszaków. W obecności rodziców złożyli uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor dokonała ich pasowania. Najmłodsi uczniowie mogli poczuć się jak średniowieczni rycerze, jednak atrybutem do pasowania na szczęście nie był miecz, lecz ogromny ołówek. W kolejnej-mniej oficjalnej częśc - dekoracje i starszy kolega przebrany za Jacka Sparrowa - przeniosły ślubujących do świata piratów. Zostali oni poddani licznym próbom, które miały charakter prawdziwych otrzęsin. Zjedzenie „wodorostów” było nie lada wyzwaniem. Jednak od czego są rodzice? Na szczęście czuwali przy swoich pociechach. Wszyscy zaliczyli zadania i zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Gratulujemy!
Na koniec tego nietypowego szkolnego dnia koło teatralne zaserwowało wszystkim nieco dobrego humoru w postaci pokazu mody, uczniowsko - nauczycielskiej oczywiście, i to od czasów jaskiniowych do współczesności, a nawet przyszłości. Mogliśmy więc oglądać nauczyciela i ucznia jaskiniowca, były też stroje ze starożytnego Egiptu, Rzymu czy średniowiecza. Salwy śmiechu wśród publiczności wzbudził nauczyciel przyszłości w masce i kamizelce kuloodpornej… tak ze względu na nieograniczone prawa ucznia. Miejmy nadzieję, że to tylko teatralna fantazja.
Bajka o zasadach dobrego wychowania
Empatia, bycie pomocnym, uczciwym, prawdomównym - czy to także oznaka dobrego wychowania? Oczywiście! W świecie pełnym zawirowań należy szczególną uwagę zwrócić na pewne wartości. A co w wypadku, kiedy egoizm, lenistwo i kłamstwo zwyciężają? O tym pisał poeta Jan Brzechwa. Jego wiersze: „Kłamczucha”, „Samochwała”, „Leń” są przestrogą i podstawą do stworzenia nowego kodeksu savoir vivre’u, gdzie prawda i dobro są na pierwszym miejscu. To wszystko starali się przekazać młodym widzom aktorzy z krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA, prezentując przedstawienie "W leśnym sądzie niejeden bohater dziś zasiądzie". Uczniowie klas młodszych mogli zobaczyć to bardzo pouczające, a jednocześnie pełne humoru przedstawienie dzięki zaproszeniu przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlcu.
2
POZNAJEMY TAJNIKI NAUKI
W dniu 26 września 2019 roku uczniowie klas IV-VII odwiedzili łódzkie Eksperymentarium – miejsce, w którym nauka nie ma tajemnic. Każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. Tu nigdy nie jest nudno! Tu każdy może zmierzyć się z Einsteinem, sprawdzić możliwości swojego intelektu, przetestować poczucie humoru. Wyjazd zorganizowano z okazji zbliżającego się Dnia Chłopca. W miejscu prezentującym doświadczenia z dziedziny chemii, fizyki, biologii i matematyki uczniowie spędzili kilka godzin. Uczestniczyli m.in. w warsztatach przyrodniczych pt. Zmysły człowieka, zwiedzali i wykonywali różnorodne doświadczenia pod okiem animatorów. Na zakończenie otrzymali certyfikaty Znawcy nauk. Podczas wycieczki był też czas na gry i zabawy z laserami, na smaczny posiłek oraz spacer po malowniczym placu Manufaktury. Miejmy nadzieję, że wiadomości wyniesione z tego miejsca uczniowie zapamiętają na długo.
11
Jedziemy na wycieczkę ...
Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopca uczniowie klas młodszych pojechali do Łęczycy, gdzie w sali zabaw FANTAZJA mogli miło i aktywnie spędzić czas. Podczas zabaw dzieci korzystały z konstrukcji z wieloma przeszkodami, zjazdu pontonowego, mega zjeżdżalni tubowej, basenu z piłkami i mnóstwa innych atrakcji. Drugim punktem wycieczki była wizyta w kinie Górnik. Tam dzieci obejrzały animowaną komedię - "Angry Birds 2”. Skomplikowana relacja nielotów Angry Birds oraz sprytnych Zielonych Świnek przeniosła się na wyższy poziom. Aby ocalić świat, wrogowie musieli stać się przyjaciółmi. Po bardzo śmiesznym, a zarazem pouczającym filmie dzieci przespacerowały się ulicami miasta. Wędrując, zobaczyły: Rynek z Ratuszem, dziedziniec zamku królewskiego oraz pomnik poświęcony Bohaterom Walk nad Bzurą. Końcowym punktem wycieczki było zapalenie zniczy na żołnierskich mogiłach, znajdujących się na cmentarzu parafialnym.
5
Wycieczka do Łęczycy klasy VII i VIII
23.09.2019r. uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w wycieczce do Łęczycy. Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie "Górnik", gdzie obejrzeliśmy film historyczny pt."Piłsudski". Nastepnie udaliśmy się do pobliskiego Urzędu Pocztowego. Uczniowie zaznajomieni zostali z pracą na poczcie. Odwiedziliśmy również Gabinet Weterynaryjny EWAVET. Mogliśmy zobaczyć m.in.salę operacyjną i lekarstwa dla zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się, jakie trzeba skończyć studia, by móc pracować w zawodzie weterynarza. Ostatnim punktem programu wycieczki był cmentarz. Aby uczcić pamięć polskich żołnierzy, którzy polegli podczas Bitwy nad Bzurą, zapaliliśmy znicze i oddaliśmy im hołd minutą ciszy.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Jak co roku, obchodzony był 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę etapu przedszkolnego w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten miał także dostarczyć kolejnych okazji do świętowania i wspólnej zabawy oraz czerpanie radości z bycia przedszkolakiem.
W tym dniu na dzieci z oddziałów przedszkolnych czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Wśród nich znalazły się między innymi: gry, zabawy integracyjne i zajęcia plastyczne. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i upominków. Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie