Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej

Logowanie
 • Pielęgnujemy zwyczaje i obrzędy
  15.01.2019

  Dziś uczniowie klasy trzeciej przebrali się za kolędników i odwiedzili dzieci z  klasy pierwszej, drugiej oraz przedszkolaków.  Kolędowanie – obrzęd ludowy praktykowany przede wszystkim w kulturach rolniczych i pasterskich przez Słowian i Rumunów, polegający na tym, że grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków. Uczniowie przybliżyli kolegom, na czym polega ten obrzęd  poprzez krótkie wierszyki nawiązujące do postaci, za które były przebrane: pasterza, diabła, anioła , turonia, czyli rogatego zwierza oraz bociana i króla.

  Zobacz album fotograficzny

 • Poznajemy świat zawodów

  W dniu 11.01.2019 roku  dzieci z klasy trzeciej odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Leźnicy Małej. Pan w-ce prezes, naczelnik i dowódca - Mirosław Chwiała opowiedział dzieciom o tym z czym wiąże się zawód strażaka i na czym polega jego praca. Dzieci mogły dokładnie obejrzeć wozy strażackie i poznały wyposażenie nowego pożarniczego samochodu.

  Zobacz album fotograficzny

   

 • JASEŁKA I KOLĘDOWANIE

  Ważnymi elementami naszej bożonarodzeniowej tradycji są kolędy i jasełka. Nie zapomnieli o tym uczniowie naszej szkoły. Już kilka tygodni przed świętami zaczęli ćwiczyć śpiew i jasełkowe role. Aby uatrakcyjnić występ - dodali elementy humorystyczne: postacie diabłów-chcących pokrzyżować plany boże oraz postacie tańczących aniołów. Była śpiewająca Maryja (Natalia z kl. VII), okradzeni przez diabły pastuszkowie, no i oczywiście trzej królowie z darami. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, diabły- zidentyfikowano, zło zostało ukarane. Społeczność szkolna mogła obejrzeć występ 20 grudnia i wspólnie zaśpiewać kolędy. Natomiast dla rodziców i przyjaciół szkoły uczniowie wystawili jasełka  w święto Trzech Króli. Cieszymy się, że na widowni zasiadło tak wiele osób. Dziękujemy Wszystkim za przybycie, mamy nadzieję, że występ się spodobał.

  Zobacz album fotograficzny

 • Święta, święta i po świętach...

  7 stycznia 2018 roku ogłoszono wyniki szkolnego konkursu na "Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy", który został  zorganizowany we współpracy z GOPS-em, a  nagrody za dwa najciekawsze ufundował Wójt Gminy Łęczyca - Pan Jacek Rogoziński. Były nimi karnety na basen w Uniejowie, które otrzymali: Julia Cerk - kl.3 i Marcel Nitecki - kl.2.

  Wyróżnienia otrzymali: Alicja Łanocha - kl.III, Szymon Rosiak i Bartosz Nawrocki - kl.I, Michał Żydczak - kl.0, Kacper Kołowacik - kl.V  oraz klasa IV (wyróżnienie zbiorowe).  Gratulujemy!

 • WSZELKIM UZYWKOM MÓWIĘ - NIE!

  W styczniu ogłoszono wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego na plakat profilaktyczny pod hasłem:  „Wszelkim używkom mówię – NIE!” Celem konkursu była promocja zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji poprzez upowszechnianie wzorów i postaw prozdrowotnych, zaangażowanie uczniów do działań profilaktycznych, uświadomienie zagrożeń  płynących ze spożywania różnych używek oraz rozwijanie kreatywności plastycznej i umiejętności manualnych. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV– VIII. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką plastyczną plakatu, który w najpełniejszy sposób oddaje ideę hasła. Klasy wykonały plakaty w zespołach 3-6-osobowych. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu był pedagog szkolny. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Wyróżnienie w konkursie zdobyły zespoły w składzie:

  • Daniel Wyrzykowski, Piotr Gąsiński, Kacper Miedziński – uczniowie klasy IV,
  • Natalia Zasada, Angelika Płaczkowska, Julia Święcka, Klaudia Dobrosińska, Aleksandra Trzeciak, Kacper Doniak - uczniowie klasy VII.

  Zobacz album fotograficzny

   

 •  

  Cudownych, wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia,
  spędzonych w ciepłej atmosferze,
  wśród najbliższych.
  Cieszcie się wspólnie spędzonym czasem, szczęściem i miłością.

   

 • Wycieczka zawodoznawcza

  W dniu 14.12.2018 roku uczniowie klasy VII i VIII pod opieką wychowawców odwiedzili siedziby: Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej i Urzędu Gminy Łęczyca. Wizyty w tych miejscach związane były z realizacją planu doradztwa zawodowego oraz przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Zajęcia w banku przeprowadził wiceprezes - Pan Radosław Kuleczka. Kreatywne warsztaty realizowane z uczniami przybliżyły uczestnikom zagadnienia związane z oszczędzaniem, ekonomią i administracją. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje bank, jakie predyspozycje i kwalifikacje powinien posiadać kandydat do pracy na różnych stanowiskach w tej instytucji. Pan Prezes przedstawił uczniom również historię bankowości na Ziemi Łęczyckiej, a także własną ścieżkę zawodową. Kolejnym punktem zajęć była wizyta w Urzędzie Gminy Łęczyca. Uczestnicy zostali bardzo serdecznie przywitani przez Wójta Gminy Łęczyca - Pana Jacka Rogozińskiego oraz Panią Sekretarz Annę Zarembską. Podczas spotkania przedstawiono zasady organizacji pracy urzędu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są obowiązki pracowników zatrudnionych w poszczególnych referatach i jakie sprawy mogą załatwić mieszkańcy gminy. Pani sekretarz opowiadała również uczniom o idei samorządności, zadaniach i obowiązkach Rady Gminy. Spotkania, zarówno w banku jak i urzędzie gminy stanowiły dla uczniów świetną lekcję dotyczącą doradztwa zawodowego, ekonomii i samorządności.

  Zobacz album fotograficzny

 • Poznajemy świat zawodów

  W dniu 12.12.2018 roku, najstarsi uczniowie naszej Szkoły odwiedzili jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Leźnicy Małej. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji przedmiotów: edukacja dla bezpieczeństwa i doradztwa zawodowego. Dzięki uprzejmości Pana Mirosława Chwiały młodzież miała możliwość poznać specjalistyczny sprzęt medyczny i ratowniczy, używany podczas akcji strażackich. Dowiedzieli się jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej przez strażaków, zobaczyli jak wygląda m.in. butla tlenowa, chełm, defibrylator AED i inne specjalistyczne urządzenia. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziło wyposażenie samochodów strażackich. Uczniowie zadawali też pytania, jak zostać strażakiem i jakie trzeba posiadać predyspozycje do wykonywania tej pracy. Serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi za wyczerpujące i fachowe przeprowadzenie zajęć.

  Zobacz album fotograficvzny

 • XIV Rajd Mikołajkowy

  Rajdy Mikołajkowe to już tradycja naszej szkoły. Tegoroczny rajd zwany "Paradą Mikołajów", cieszył się wielką popularnością. W wydarzeniu wzięło udział około dwóch tysiący Mikołajów. Nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły, również tych najmłodszych, oraz ich rodziców. Kolorowy orszak wyruszył z Parku Miejskiego im Józefa Piłsudskiego, aby dotrzeć na Plac T. Kościuszki, gdzie odbył się finał rajdu. Trasa przebiegała ulicą Staromiejską przez osiedle Waliszew, ulicą Ozorkowskie Przedmieście, Belwederską, a następnie przez łęczyckie zalewy, aby dotrzeć na ulicę Bitwy nad Bzurą. Ogromna grupa Mikołajów następnie trafiła na ulicę Belwederską, Szkolną, Dominikańską i Poznańską. Uczestnicy szli w kolorowym orszaku, pozdrawiając przechodniów i mieszkańców okolicznych posesji. Na Placu Kościuszki, przed Ratuszem, odbył się finał wydarzenia. Wszyscy uczestnicy ustawili sięi tworząc napis „Wesołych Świąt”. Nie zabrakło życzeń świątecznych ze strony władz miasta Łęczyca: Burmistrza - Pana Pawła Kuleszy, Starosty Łęczyckiego - Pana Andrzeja Milczarka oraz prezesa PTTK w Łęczycy - Pana Pawła Czarneckiego. Organizatorzy rajdu wręczyli najmłodszym słodkie upominki. Następna parada Świętych Mikołajów już za rok.

  Zobacz album fotograficzny

 • Marzycielska Poczta

  Marzycielska Poczta to akcja, która ma na celu wspomóc w chorobie najmłodszych. Uczniowie klas V-VII napisali listy do dzieci zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Pisali o sobie i o wspólnych zainteresowaniach z podopiecznymi Marzycielskiej Poczty. Pisanie listów nie jest łatwą sprawą. Trzeba starać się ładnie pisać i to bez błędów. Jednak warto się trochę potrudzic, by sprawić komuś radość.

 • Czekoladowe Mikołajki

  W ramach Mikołajek uczniowie klas I-IV pojechali do Manufaktury Czekolady ,,Chocolate Story” w Łodzi. Tam uczestniczyły w warsztatach, podczas których każdy uczestnik stworzy własną tabliczkę czekolady, obejrzał prezentację na ekranie całego procesu powstawania czekolady -  Od plantacji do tabliczki oraz wypił kubek gorącej czekolady, zdegustował ziarna kakao i zobaczył  pokaz ręcznego temperowania czekolady na granitowym blacie. Radość dzieci była ogromna, bo własnoręcznie złożyły pudełko, spakowały zrobioną przez siebie tabliczkę czekolady i zabrały ją do domu. Dodatkową atrakcją był  pobyt w Mc Donaldzie.

  Zobacz album fotograficzny

 • Każdy może zostać św. Mikołajem
  5 grudnia 2018r. dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę do Krainy św. Mikołaja w Kołacinku. Spacerując Bajkową Ścieżką poznały wiele postaci znanych z książek, filmów i bajek. Zobaczyły Królową Sniegu, przywitały się z Mikołajem, Dziadem Mrozem i jego wnuczką Śnieguroczką. Widziały Królewnę Śnieżkę i krasnoludki, Jasia i Małgosię oraz Babę Jagę. Podziwiały również własnoręcznie wykonany model alpejskiego miasteczka ze wspaniałą kolejką górską i szopkę betlejemską naturalnych rozmiarów. Po spacerze przedszkolaki udały się na zajęcia plastyczne połączone z projekcją bajek o tematyce świątecznej. Ozdabiały piękne bombki choinkowe. Samodzielnie wykonane prace zabrały ze sobą do domu. Czas wolny, dzieci spędziły na hali pełnej wspaniałych atrakcji, takich jak: zjeżdżalnie, czy basen z kulkami. W krainie św. Mikołaja nasi milusińscy spędzili czas bardzo ciekawie i wesoło.
  Zobacz album fotograficzny
 • Poznajemy świat zawodów

  Dnia 4 grudnia 2018r. do oddziałów przedszkolnych zawitała pielęgniarka - Pani Aleksandra Michałowska. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się, jak właściwie się odżywiać i jakie zachowywać zasady higieny oraz zdrowego stylu życia. Pani Aleksandra zademonstrowała przedszkolakom niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Demonstracja stetoskopu  i możliwość wysłuchania bicia swojego serca budziła w najmłodszych zainteresowanie, natomiast strzykawka  (choć bez igły i w opakowaniu) – lęk. Nasz gość przygotował dla dzieci prezenty - naklejki  dzielnego pacjenta oraz lizaki z witaminami. Wizyta Pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły Jej słodki upominek.

  Zobacz album fotograficzny

 • Może ktoś w przyszłości zostanie...

  W dniu 27 listopada 2018 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych  wzięły udział w spotkaniu z Panem Mirosławem Chwiałą - strażakiem OSP w Leźnicy Małej. W ramach preorientacji zawodowej dowiedziały się na czym polega praca strażaka, zapoznały się ze sprzętem medycznym, wyposażeniem wozu strażackiego oraz poznały zasady udzielania pierwszej pomocy. Na koniec zaprezentowały się z elementami stroju strażackiego. Serdecznie Panu dziękujemy!

  Zobacz album fotograficzny

 • Edukacja dla bezpieczeństwa
  27.11.2018

  Kształtowanie u uczniów właściwych nawyków dotyczących bezpieczeństwa to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. Obowiązek edukacyjny w tym zakresie ciąży na nauczycielach, funkcjonariuszach policji i rodzicach.

  Dziś w naszej szkole odbył się DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA pod hasłem: „Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły”, zorganizowany przez pedagoga we współpracy z nauczycielami. Podczs warsztatów uczniowie klas I-VI, podzieleni na grupy mieszane pod względem wiekowym, wypracowali rady dla: pieszych, rowerzystów, dojeżdżających samochodem osobowym z rodzicami oraz autobusem szkolnym. Efekty pracy uczniów przedstawiają plakaty zawieszone na szkolnym korytarzu. Miejmy nadzieję, że przypomnianą i zebraną wiedzą uczniowie będą stosować w życiu codziennym.

  Zobacz album fotograficzny

   

 • Spotkanie z historykiem sztuki- Panią dr Beatą Lejman

  W dniu 26 listopada 2018 roku zaszczyciła nas swą obecnością Pani dr Beata Lejman- historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kuratorka projektu "metamorfozy zamku Książ". Od lat zaangażowana jest w pracę społeczną, zrealizowała m.in. 70 spotkań naukowych Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Stypedystka uniwersytetów w Neapolu i Lejdzie, Österreichische Austauschdienst w Wiedniu, Herzoq-August Bibliothek w  Wolfenbüttel, Biblioteki Narodowej w Pradze i Fundacji Lanckorońskich w Rzymie; współorganizatorka wielu konferencji naukowych.  Współautorka katalogów z serii Dehio-Handbuch (Śląsk i Małopolska). Autorka bądź redaktorka wielu książek (m.in. "Malarstwo Europy Środkowej XVI-XVIII w."; monografii barokowego malarza Christiana Bentuma, "Muzeów Wrocławia" - przewodnika po Wrocławiu i tomu poezji "Magia obrazu") oraz blisko 200 artykułów naukowych i popularyzatorskich na temat twórców i zjawisk artystycznych w Europie i na świecie, kuratorka i autorka scenariuszy 12 wystaw muzealnych stałych i czasowych.

  Jak widać długa jest lista osiągnięć naszego gościa... Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy spędzić z Panią Lejman trochę czasu, posłuchać o tym, jak fascynujący może być świat malarstwa i jak ważne jest, aby uważnie patrzeć. Poznalismy blizej XVI-wieczne obrazy: zabawny portret "Cesarza Rudolfa II" G. Arcimbolda i "Krajobraz zimowy" P. Bruegla. Podczas ich omawiania zwróciła uwagę na ważną cechę ludzką-umiejętność zabawy-kształtująca nasz stosunek do świata i siebie samego. Jeżeli dodamy do tego wrażliwość, pasję i męstwo-to osiągniemy sukces w naszej przyszłej pracy. Dowiedzieliśmy się, że tylko ci, którzy wykonują coś z pasją-są szczęśliwi. Jest to dla nas cenna wskazówka, bo przecież przed nami trudne wybory przyszłej kariery edukacyjno-zawodowej. Wiele innych cennych wskazówek Pani B.Lejman zawarła w książce "Magia obrazu", którą otrzymaliśmy w praezencie. Jest ona adresowana zarówno dla młodszych i starszych, jak i ich rodziców. Składają się na nią reprodukcje wybranych obrazów z różnych okresów historii sztuki, wierszyki - zabawne, ale i skłaniające do refleksji oraz komentarz zawierający wiele wskazówek do czytania obrazow, jak również i ... "czytania naszego życia". Polecamy wszystkim!

        Warto dodać, że Pani Beata przyjechała do nas z Wrocławia, gdzie obecnie mieszka, ale jak podkreśla- chętnie odwiedza nasz region, który był niegdyś małą ojczyzną dla jej mamy, i z którym wiążą się jej miłe dziecięce wspomnienia.
       Spotkanie odbyło się z inicjatywy naszych uczniów: Marcina i Daniela Wyrzykowskich, którzy z dumą mówią do naszego gościa „ciociu” i cieszą się, że mogą poszczycić się tak wyjątkową krewną.

  Zobacz album fotograficzny
   

 • Finał projektu Teatru Pinokio w naszej szkole

  W dniu 23 listopada 2018 r. starsi uczniowie naszej szkoły (klasy: VI, VII i VIII) oraz uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu mieli okazję uczestniczyć w projekcie realizowanym przez Teatr Pinokio w Łodzi w ramach konkursu  im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na projekt składały  się: spektakl pt.: „Wolę się ścigać niż zakochiwać” oraz warsztaty przed i po obejrzeniu go.

        Spektakl w reżyserii Igi Gańczarczyk powstał z inspiracji książką „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Eleny Favilli i Francesci Cavallo. Autorki stworzyły nowe baśnie dla dziewczynek, w których superbohaterkami są prawdziwe kobiety. Zostały one przywołane w spektaklu. Mogliśmy doświadczyć uczuć i emocji tych, które potrafią pokonywać przeszkody,  podejmować własne decyzje, dokonywać nietypowych wyborów wynikających z niezgody na społeczne wzorce i oczekiwania wobec dziewczyn.

        Spektakl wraz z warsztatami dał możliwość, zarówno dziewczynom, jak i chłopcom, skonfrontowania się ze stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi płci, często nieuświadomionymi, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

              Warsztaty prowadziły: Anna Mrozińska- Szmajda- animatorka kultury oraz dr Monika Just- trener twórczego myślenia.

  W pierwszej części warsztatów (przed spektaklem) prowadzące za pomocą „burzy mózgów” uświadomiły nam nasze wyobrażenia na temat tego, co uchodzi na tzw. „normę”w przypadku płci („prawdziwy chłopak”, „prawdziwa dziewczyna”)i że niestety mimo młodego wieku (często bezwiednie) kierujemy się stereotypami.

  Na drugim etapie działań warsztatowych zbieraliśmy  nasze idee, skojarzenia
  i obserwacje po spektaklu. Pracowaliśmy w grupach, a najbardziej podobała nam się praca techniką wlepek- z wycinków gazet przygotowaliśmy hasła będące wyrazem naszych poglądów i spostrzeżeń po projekcie. Mimo krótkiego czasu, jaki otrzymaliśmy- nasze hasła bardzo spodobały się prowadzącym. Pokazywały naszą otwartość na świat, potrzebę wolności  i niezgodę na wszelką dyskryminację.

  Dziękujemy organizatorom i realizatorom projektu za to, że mogliśmy w nim uczestniczyć, a dzięki temu budować samodzielny światopogląd uwzględniający idee równości.

              Dziękujemy również naszym koleżankom i kolegom ze Szkoły Podstawowej w Siedlcu za przybycie i wspólną pracę projektową. Liczymy na dalszą współpracę.

  Finał projektu Teatru Pinokio w naszej szkole - Obrazek 1

  Zobacz album fotograficzny

 • Taki duży, taki mały, może świętym być...

  31 października 2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ Święci – nasi przyjaciele”. Konkurs został zorganizowany przez P. Ewę Jagielską Wnuk i P. Włodzimierza Dudkę. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0-VI. Laureaci (Kacper Kujawa, kl.5., Maja Barańska, kl.2., Alicja Święcka, kl.1.) wyróżnionych prac otrzymali skromne nagrody. Konkursowi towarzyszyła wystawa książek poświęconych polskim świętym i błogosławionym. Na wystawie można było zobaczyć książki poświęcone m.in. Św. Faustynie Kowalskiej, Św. Janowi Pawłowi II, Św. Maksymilianowi Maria Kolbe czy Bł. Jerzemu Popiełuszce. Książki pochodziły ze zbiorów P. Włodzimierza Dudki.

  Zobacz album fotograficzny

 • Szkolny Konkurs Plastyczny
  22.11.2018
  W dniu dzisiejszym ogłoszono wyniki szkolnego konkursu plastycznego "Noś odblaski- świeć przykładem". Wzięli w nim udział uczniowie klas  0-VIII. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, propagowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach z odblaskami oraz bezpośrednie zaangażowanie uczniów w problematykę bezpieczeństwa na drodze. Tematyka prac to bezpieczeństwo w ruchu drogowym – zasady, porady, ostrzeżenia.    Podczas oceny jury brało pod uwagę m.in. wiek uczestników, estetykę wykonania, samodzielność i oryginalność pracy. Wyniki przedstawiają się one następująco:
   
  - I miejsce - Jakub Nowicki. kl.0
  - II miejsce - Krystian Gluba, kl.VI
  - III miejsce - Julia Olczyk, kl.IV
  Wyróżnienia otrzymali: Piotr Gąsiński, Daniel Wyrzykowski (kl.IV), Konrad Cichecki, Lena Andrzejczak (kl.0), Julia Święcka, Klaudia Dobrosińska (kl.VII), Bartosz Granosik (kl.VI), Zuzanna Andrzejczak (kl.V), Alicja Święcka, Oskar Drążczyk, Szymon Rosiak (kl.I). Serdecznie gratulujemy!
   
 • Zapobiegamy i edukujemy

  Dziś odwiedzili nas aktorzy z teatru Moralitet z Krakowa prezentując sztukę VERY FUNNY, która porusza zarówno kwestie związane z emocjonalnym krzywdzeniem – wyzwiskami, poniżaniem, groźbami na forum publicznym jak i z zachowaniem bezpieczeństwa podczas podróżowania po sieci. W widowisku uchwycony został jedynie mały wycinek zagrożeń jakie może napotkać dzieci i młodzież. Stanowi jednak doskonałą bazę do podjęcia rozmów uświadamiających, że takowe istnieją. Pamiętajmy, że oprócz niebezpieczeństw czyhających na dziecko ze strony osób niewłaściwie korzystających z Internetu, komputer zabiera wiele cennego dla rodziny czasu. Bardzo łatwo wtopić się w wirtualny świat, utracić kontakt z rodziną, znajomymi. Żyć we własnym, iluzorycznym, wyimaginowanym i nierzeczywistym świecie. 

  Zobacz album fotograficzny

strona: