Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej

Logowanie
 • Gra terenowa

  15 listopada w ramach działań Miedzyszkolnej Sieci Nauczycieli Powiatu Łęczyckiego odbyła się gra terenowa "Niepodległa " w Szkole Podstawowej im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku. Wzięły w niej udział również uczennice naszej szkoły: Roksana Jurczak, Amelia Łanocha i Julia Święcka z klasy VII. Na terenie szkoły rozmieszczone były punkty, ilustrujące drogę Polaków do niepodległości i główne epizody z nią związane. Uczestnicy gry musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii Polski, szczególnie dotyczącą lat 1914-1918. Zadania dotyczyły także sylwetek polskich polityków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wymagana była również znajomość pieśni patriotycznych. Nie zabrakło też zadań sprawnościowych, jak np.strzelanie do środka Polski, czy bieg w workach na czas. Oprócz rozwijania zainteresowań historycznych celem gry było również rozwijanie umiejętności pracy w zespole, ale także integracja uczniów szkół podstawowych powiatu łęczyckiego. Nasze uczennice zdobyły na pewno cenne nowe doświadczenie.

 • Dla Rodziców
  13.11.2018

  Moduł Dla Rodziców został zmodyfikowany

 • Tydzień dla Niepodległej

  Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna – Jan Paweł II

       Nasza szkoła jest niewielka, a i o wzroście uczniów na ogół można powiedzieć  - niewielki. Jednak biją tu wielkie patriotyczne serca. Łatwo można się było o tym przekonać podczas ostatniego tygodnia, który przebiegał pod hasłem „Tydzień dla Niepodległej”.
        Warto zaznaczyć, że zanim zaczęliśmy świętować - udekorowaliśmy całą szkołę.
  Na korytarzach zawisły gazetki patriotyczne, plakaty, stroiki, a w wejściu szkoły napis „Sto dobrych uczynków na stulecie niepodległości” oraz brzoza (symbol powstańczego losu) - na niej 100 kolorowych serduszek z dobrymi uczynkami. Zapisywali je ci maleńcy i ci, których śmiało można nazwać młodzieżą. A wszystkie dla tych, którzy poświęcili młodość, zdrowie, a nawet życie
  dla ojczyzny…

       Poniedziałek rozpoczął się filmowo dla najmłodszych. Patriotyczne filmy edukacyjne przybliżyły przedszkolakom i uczniom zerówki cel naszych obchodów. Maluchy kontynuowały swoje patriotyczne działania w ciągu kolejnych dni: wykonywały w grupach plakaty dotyczące niepodległości, śpiewały pieśni i wykonywały chorągiewki. Zabawy patriotyczne pomogły im zrozumieć trudne zagadnienia z historii ojczyzny. Ich zaangażowanie w obchody można było zauważyć nawet na korytarzu czy stołówce, ponieważ dzieci ubrane były w barwy narodowe.

       Podobnie świętowały nieco starsze dzieci, czyli uczniowie klas I-III. Zaczęły od działania „Kodowanie na dywanie”, które miało im przybliżyć symbole narodowe. W kolejnych dniach śpiewały pieśni i recytowały wiersze patriotyczne. Najwięcej radości sprawił im jednak Marsz Niepodległości, który odbył się po okolicy szkoły. Piękna słoneczna pogoda - jakże nietypowa w listopadzie - sprzyjała dobrym humorom, niosła daleko radosny śpiew i eksponowała biało-czerwone stroje dzieci.

       Uczniowie klas IV-VIII przypominali sobie najważniejsze elementy historii Polski, oglądając prezentację multimedialną. Brali również udział w quizach historycznych z wykorzystaniem tablic multimedialnych, biegu niepodległości a także konkursie plastycznym „Portret Piłsudskiego”. Udział w konkursach wymagał od uczniów wiedzy historycznej, umiejętności plastycznych, a nawet znajomości języka angielskiego, w którym sformułowane były pytania.

       Recytacje, śpiew, filmy dotyczące historii Polski to również główne działania wszystkich dzieci podczas zajęć świetlicowych. Natomiast członkowie koła teatralnego i chóru szkolnego intensywnie przygotowywali się do piątkowej akademii. Nie tylko śpiewali, recytowali i powtarzali dialogi, ale również gromadzili stroje i rekwizyty. Były one niezbędne, aby pokazać widzom podróż w czasie - głównie do początków XX wieku i lat dwudziestych.

       Spektakl pt. „Dziś też można być patriotą” składał się z różnych form teatralnych: dialogów, recytacji, tańca, śpiewu i pantomimy. Chłopcy z klasy VI zagrali współczesną młodzież - niekoniecznie zainteresowaną historią Polski i niechętnie biorącą udział w akademiach patriotycznych. Za sprawą znalezionej lampy Alladyna przenoszą się do czasów dwudziestolecia międzywojennego - do starego kina. Tutaj spotykają dziewczęta (Zuzia, Kinga i Klaudia), które na różne sposoby opowiadają im minione dzieje ojczyzny. Pomagają w tym czwartoklasiści - najmłodsi członkowie koła teatralnego, pokazując pantomimę o tym, jak Polska za sprawą zaborczych sąsiadów popadła w niewolę i o tym, jak udało się nam z niej wyzwolić. Natomiast najstarsi uczniowie tańcem z elementami pantomimy wyrazili, jak wiele musieli poświęcić nasi przodkowie, abyśmy dziś byli wolni. Dla naszych zbuntowanych bohaterów podróż wehikułem czasu okazała się bardzo owocna - zrozumieli wiele i na koniec zaśpiewali hymn, przyjmując odpowiednią postawę. Wraz z innymi obejrzeli prezentację dotyczącą naszej małej ojczyzny przy akompaniamencie piosenki A. Rosiewicza „Pytasz mnie, co mnie tu trzyma”. Przedstawienie zostało wzbogacone pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez szkolny chór.

       „Tydzień dla Niepodległej” w naszej szkole zakończyło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego przez wszystkich uczniów i pracowników szkoły, oczywiście o godzinie 11.11.

  Zobacz album fotograficzny

 • Śniadanie Daje Moc!
  08.11.2018

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Uczniowie klasy drugiej po raz kolejny przystąpili do programu edukacyjnego na temat zasad zdrowego żywienia "Śniadanie Daje Moc". Tegoroczne obchody Dnia - Śniadanie Daje Moc odbyły się 8 listopada. W tym dniu sala nr 28 zamieniła się w kanapkowo - owocowy zakątek. Na ławkach zamiast zeszytów i książek królowały kolorowe kanapki i owocowe przekąski własnoręcznie przygotowane przez dzieci pod kierunkiem wychowawcy. Wspólne przygotowywanie i spożywanie drugiego śniadania było również okazją  do pogadanki nt. zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się, że zdrowe odżywianie, to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o aktywności fizycznej oraz o unikaniu słodyczy i chipsów. Akcja dała dzieciom wiele radości, była wspaniałą zabawą i szansą na integrację grupy. Rodzicom dziękujemy za zakup produktów do przygotowania śniadania.

  Zobacz album fotograficzny

 • Malujemy Portret Marszałka

  Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w klasach IV-VII zorganizowano Szkolny Konkurs Plastyczny "Portret Józefa Piłsudskiego". W każdej grupie wiekowej zostało przyznane I miejsce. Oto wyniki konkursu: I miejsce zdobyli: w klasie IV - Igor Kamiński, w klasie V - Zuzanna Andrzejczak, w klasie VI - Bartosz Granosik, w klasie VII - Julia Święcka. Wyróżnienia otrzymali nastepujący uczniowie: Piotr Gąsiński (kl.IV), Małgorzata Wnuk, Kacper Kujawa, Kinga Nowakowska, Julia Harbatowicz (kl.V), Dawid Domagała (kl.VI), Natalia Zasada, Dominik Rosiak (kl.VII). Gratulacje !

 • Szkolny Konkurs Plastyczny
 • 26.10.2018

  " Zwierzęta to nasi bracia mniejsi. Istoty, które czują ból, smutek i samotność".
  Pomoc bezdomnym psom, to cel, który towarzyszył uczniom w wyjeździe do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Łęczycy. Karma, puszki i koce zebrane przez Samorząd Uczniowski na pewno pomogą przetrwać zimę zwierzętom, które nie mają własnego domu. Dziękujemy Rodzicom za okazane wsparcie, które było dla dzieci lekcją wrażliwości i empatii😍 Dziękujemy też kierownictwu Zieleni Miejskiej w Łęczycy, Paniom - Sylwii Doniak i Monice Staniszewskiej za miłe przyjęcie, jesteśmy pod wrażeniem Waszej pracy.

  Zobacz album fotograficzny

   

 • Strofy o naszej Ojczyźnie

  W dniu 29.10.2018 roku odbył się VI Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Polska-nasza Ojczyzna" , którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu i Szkoła Podstawowa im Orła Białego w Siedlcu. Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych, wyrabianie wrażliwości na piękno języka polskiego, a także rozwijanie recytatorskich uzdolnień dzieci. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Święcka - kl 1, Miłosz Niciak - kl 1,Maja Barańska - kl 2, Bartosz Chwiała - kl 3. Laureatami konkursu zostali: Bartosz Chwiała (I miejsce), Alicja Święcka (III miejsce). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Zobacz album fotograficzny

 • Aktywnie po zdrowie

  18 października, przy Szkole Podstawowej w Leźnicy Małej, odbyło się otwarcie siłowni plenerowej. Z tej okazji uczniowie z pomocą nauczycieli wykonali plakaty promujące aktywny tryb życia oraz zapraezentowali rymowanki z tym związane. Jesteśmy zadowoleni, że nie tylko my, ale i mieszkańcy najbliższej okolicy będą mogli aktywnie spędzać czas wolny.

  Zobacz album fotograficzny

 • Koncert muzyczny
  17.10.2018

  17.10.2018 roku odbył się w naszej szkole, pierwszy w tym roku szkolnym, koncert muzyczny. Tym razem wyruszyliśmy w „ Muzyczny rejs” wraz z panem Pawłem Ostrowskim, znakomitym puzonistą z Łodzi. Pan Paweł prezentował nam utwory muzyczne z różnych części świata. Jak zawsze spotkaniu z muzyką towarzyszyły konkursy, w których uczniowie bardzo chętnie brali udział, wykazując się swoimi umiejętnościami muzycznymi i wokalnymi.

  Zobacz album fotograficzny

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
  Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę.
  Będę starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość  rodzicom i nauczycielom. Ślubujemy!

  Dziś 11 pierwszoklasistów zdało pomyślnie "egzamin"  i złożyło ślubowanie, które stało  się przepustką do uzyskania miana ucznia Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej. Aktu pasowania dokonała pani Dorota Andrysiak, pełniąca obowiązki dyrektora, w obecności rodziców, rady pedagogicznej i całej braci szkolnej. Birety na głowach dzieci z biało-czerwonymi pomponami podkreśliły, że uroczyste ślubowanie odbyło się w roku świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki ufundowane przez rodziców. W klasie natomiast przygotowali słodki poczęstunek.

  "Tak przez cały roczek szkolny uczyć się będziemy.   Chociaż trud to jest mozolny, wiedzę zdobędziemy."

  Po uroczystym ślubowaniu odbył się montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w wykonaniu uczniów klasy siódmej i szkolnego chóru. Nie zabrakło życzeń, pozytywnych emocji i wzruszeń. Były też nagrody dla pracowników szkoły wręczone przez Panią Dorotę Andrysiak oraz ogłoszenie wyników szkolnego konkursu "Kasztanowe inspiracje".

  Zobacz album fotograficzny

   

 • Spotkanie ze sztuką

  Dziś, 9 paździenika, sala w Leźnicy Małej zamieniła się w widownię teatralną, a to za sprawą przedstawienia w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych obejrzały adaptację bajki Janiny Porazińskiej pt.”Dwie Dorotki”. Widownię wypełniły uśmiechnięte i ciekawe świata dzieci. Fabuła bajki to barwna histori dwóch dziewczyn - skromnej i pomocnej Dorotki oraz rozpieszczonej i leniwej Doris. Dzieci bardzo chętnie pomagały szlachetnej i pracowitej Dorotce przy wyciąganiu chleba z pieca, zrywaniu jabłek, sprzątaniu domu wróżki. Sztuka pokazała najmłodszym, jak odróżniać dobro od zła oraz, że życzliwość i pracowitość zostają wynagrodzone, podczas gdy ludzi leniwych i zachłannych zawsze ukarze los. Choć nikt z nas za pomoc innym nie dostanie sukni wyszywanej złotem , tak jak Dorotka, to otrzymamy cenniejszy dar - będziemy mogli z dumą nazywać się dobrymi ludźmi.

  Zobacz album fotograficzny

 • Uczymy się - bawiąc
  03.10.2018

  Dziś uczniowie klas młodszych przeżyli wiele emocji w Centrum Edukacji i Rozrywki Parku Makiet Mikroskala w Koninie, gdzie  czekało na nich ponad 50 różnych makiet i dioram o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Tematyka makiet obejmowała historię, zjawiska przyrodnicze oraz makiety filmowe dla dzieci i młodzieży. Atrakcyjność tego miejsca zwiększyły interaktywne makiety kolejowe oraz kulkowe tsunami z dziesięcioma tysiącami kulek szklanych uruchamianych i sterowanych przez dzieci. Uczestnicy wycieczki korzystali również z  gier manualnych oraz zabawek konstrukcyjnych, a w kinie 6D obejrzeli 20-minutowy film "Amerykańska przygoda". Ważnym punktem wizyty w Mikroskali był udział uczniów w warsztatach polegających na sklejaniu figurek - piesków z 30 sztuk drewnianych sześcianów. Wykonane prace dzieci zabrały ze sobą, a z wycieczki wróciły pełne wrażeń.

  Zobacz album fotograficzny

 • Dzień Głośnego Czytania

  29 października przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania.W akcję włączyli się uczniowie klasy VII, którzy odczytali na głos fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego. 

 • Jedziemy na wycieczkę...
  26.09.2018

  Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopca uczniowie klas młodszych pojechali do Łęczycy, gdzie w sali zabaw FANTAZJA mogli miło i aktywnie spędzić czas. Podczas zabaw dzieci korzystały z konstrukcji z wieloma przeszkodami, zjazdu pontonowego, mega zjezdzalni tubowej, basenu z piłkami i mnóstwa innych atrakcji. Drugim punktem wycieczki była wizyta w kinie Górnik. Tam dzieci obejrzały film - "Biały Kieł”.  To pełna mądrości, przygód i wzruszeń opowieść o sympatycznym czworonogu, w którego żyłach płynie krew dzikiego wilka. Film jest pierwszą pełnometrażową animowaną ekranizacją przetłumaczonej na 89 języków świata, ponadczasowej książki Jacka Londona.

  Zobacz album fotograficzny

 • 25. Jubileuszowa Akcja Sprzątanie Świata
  21.09.2018

  "Akcja segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej" - pod takim hasłem przebiegała w tym roku Ogólnopolska Akcja Sprzątanie Świata-Polska 2018. Z tej okazji uczniowie klas 3-8 sprzątali las w miejscowościach Zduny i Podłęże. Wyposażeni w rękawiczki ochronne i worki wyruszyli na leśne ścieżki. Cała akcja odbywała się w porozumieniu i pod nadzorem pracownika Nadleśnictwa Poddębice. Przeprowadził on z uczniami pogadankę na temat znaczenia lasu dla człowieka oraz bezpiecznego udziału w akcji. Na koniec naszego wyjazdu odbył się leśny piknik, gdzie uczestnicy mieli możliwość odpocząć na łonie  przyrody. Młodsi uczniowie (kl.I-II) natomiast oczyszczali ze śmieci teren w pobliżu szkoły. Przed wyjściem obejrzeli bajki edukacyjne: "Rady na odpady", "Felka rady jak segregować odpady" i inne. Najaktywniejsi uczestnicy Sprzątania Świata zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami.

  Zobacz album fotograficzny

 • Z wizytą w teatrze
 • Każdy lubi zabawę w ...

  W dniu 20.09.2018 r w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, którego celem było wdrażanie maluchów do aktywnego organizowania i uczestnictwa w zabawach. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach zespołowych na świeżym powietrzu, rozwijających wyobraźnię oraz poziom integracji w grupie. W zabawach wykorzystano m.in. lalkę terapeutyczną, zachęcającą nieśmiałe dzieci do wypowiadania się na różne tematy. Przedszkolaki za dobrą zabawę otrzymały pamiątkowe ordery i słodkie niespodzianki.

  Zobacz album fotograficzny

 • Edukacja dla bezpieczeństwa
  18.09.2018

  W dniu dzisiejszym pierwszoklasistów odwiedził asp. Krzysztof Szewczyk, funkcjonariusz drogówki z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy. Policjant przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa na drogach. Uświadomił, jak ważna jest znajomość i konieczność przestrzegania podstawowych zasad ruchu drogowego, która obowiązuje także najmłodszych jego uczestników. Funkcjonariusz zadawał również dzieciom pytania dotyczące ich zachowań na drodze w różnych sytuacjach. Pierwszaki chętnie odpowiadały, wykazując przy tym, że podstawowe przepisy ruchu drogowego nie są im obce. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały w prezencie kolorowe odblaski.

  Zobacz album fotograficzny

 • Jedziemy do kina

  "Jeszcze nigdy w dziejach konfliktów międzyludzkich tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym".

  14 września br. uczniowie z klas VI-VIII uczestniczyli w wycieczce do Kina Górnik w Łęczycy. Tym razem ogladali film produkcji polskiej pod tytułem "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Nawiązuje on do losów polskich pilotów, którzy brali udział w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. 

strona: