W dniu 23 listopada 2018 r. starsi uczniowie naszej szkoły (klasy: VI, VII i VIII) oraz uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu mieli okazję uczestniczyć w projekcie realizowanym przez Teatr Pinokio w Łodzi w ramach konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na projekt składały się: spektakl pt.: „Wolę się ścigać niż zakochiwać” oraz warsztaty przed i po obejrzeniu go.
Spektakl w reżyserii Igi Gańczarczyk powstał z inspiracji książką „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Eleny Favilli i Francesci Cavallo. Autorki stworzyły nowe baśnie dla dziewczynek, w których superbohaterkami są prawdziwe kobiety. Zostały one przywołane w spektaklu. Mogliśmy doświadczyć uczuć i emocji tych, które potrafią pokonywać przeszkody, podejmować własne decyzje, dokonywać nietypowych wyborów wynikających z niezgody na społeczne wzorce i oczekiwania wobec dziewczyn.
Spektakl wraz z warsztatami dał możliwość, zarówno dziewczynom, jak i chłopcom, skonfrontowania się ze stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi płci, często nieuświadomionymi, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Warsztaty prowadziły: Anna Mrozińska- Szmajda- animatorka kultury oraz dr Monika Just- trener twórczego myślenia.
W pierwszej części warsztatów (przed spektaklem) prowadzące za pomocą „burzy mózgów” uświadomiły nam nasze wyobrażenia na temat tego, co uchodzi na tzw. „normę”w przypadku płci („prawdziwy chłopak”, „prawdziwa dziewczyna”)i że niestety mimo młodego wieku (często bezwiednie) kierujemy się stereotypami.
Na drugim etapie działań warsztatowych zbieraliśmy nasze idee, skojarzenia
i obserwacje po spektaklu. Pracowaliśmy w grupach, a najbardziej podobała nam się praca techniką wlepek- z wycinków gazet przygotowaliśmy hasła będące wyrazem naszych poglądów i spostrzeżeń po projekcie. Mimo krótkiego czasu, jaki otrzymaliśmy- nasze hasła bardzo spodobały się prowadzącym. Pokazywały naszą otwartość na świat, potrzebę wolności i niezgodę na wszelką dyskryminację.
Dziękujemy organizatorom i realizatorom projektu za to, że mogliśmy w nim uczestniczyć, a dzięki temu budować samodzielny światopogląd uwzględniający idee równości.
Dziękujemy również naszym koleżankom i kolegom ze Szkoły Podstawowej w Siedlcu za przybycie i wspólną pracę projektową. Liczymy na dalszą współpracę.
Zobacz album fotograficzny