W dniu 11 lutego odbyła się wycieczka do Łodzi, w której uczestniczyli uczniowie ze Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej i Szkoła Podstawowa w Błoniu. Celem wyjazdu była integracja różnych grup wiekowych, dobra zabawa i refleksja na temat zachowania nastolatków. Pierwszym punktem podróży była wizyta w Kręgielni "Grakula" w Manufakturze. Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności gry w kręgle. Następnie uczniowie udali się do Kina "Cinema City" na film pt. "Lars jest LOL", który był ekranizacją książki Inne Akerlie z 2019 roku. Film o przyjaźni chłopca z Zespołem Downa z jedną z uczennic Amandą był wspaniałym sposobem na ukazanie empatii wobec osób z niepełnosprawnościami. Poruszył też problem cyberprzemocy, w tym zamieszczania prześmiewczych zdjęć i filmików w Internecie. Film był dla młodych widzów doskonałą lekcją tolerancji, przyjaźni i wybaczania. Mamy nadzieję, że jego przesłanie pomoże naszym uczniom funkcjonować dobrze w środowisku rówieśników.
Wycieczka do Łodzi
- 13
Czas na podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2024/2025
- 11
Warsztaty ekologiczne
W dniu 27 stycznia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Leźnicy Małej odbyły się Warsztaty Ekologiczne. Zajęcia zrealizowano dzięki współpracy naszej placówki z Urzędem Gminy Łęczyca. W kreatywnych lekcjach ekologii prowadzonych przez edukatora ochrony środowiska, poruszono problem zanieczyszczenia powietrza smogiem pt. „Uwaga, alarm antysmogowy” wzięli udział uczniowie z klas od pierwszej do ósmej. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób powstaje smog i jak te zanieczyszczenia niszczą zdrowie oraz życie człowieka. Ważnym aspektem, który poruszano na zajęciach był proces powstawania smogu. Tworzeniu tego zanieczyszczenia sprzyja niska temperatura, wilgotne powietrze, a także przestarzałe piece węglowe, wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Ważną kwestią poruszaną na zajęciach była także segregacja odpadów. Uczniowie mieli możliwość, sprawdzenia swojej wiedzy na temat rozdzielania śmieci. Warsztaty przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej uczniów, stanowiły też świetną formę kreatywnego myślenia.
Choinka szkolna
- 3
24 stycznia zgodnie ze szkolną tradycją z inicjatywy Rady Rodziców odbyła się w naszej szkole impreza choinkowa.
Uczniowie świetnie się bawili tańcząc w rytmie karnawałowych hitów muzycznych.
Jak co roku nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz upominków dla wszystkich uczniów.
Zabawa była fantastyczna!
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej bardzo dziękuje wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji imprezy. Dziękujemy przedsiębiorstwom:
Ceramika Tubądzin
Nowak Skład Drewna
Centro-Bud
Central-Cars
Olexbud Mariusz Oleksy
Moto-Vega Kamil Lubiński
Mateusz Niciak
WOŚP 2025
- 2
Nasza Placówka po raz kolejny wzięła udział w tegorocznym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze: Michał Granosik, Wiktoria Królak, Antonina Hesse, Mikołaj Wyrzykowski, Lena Andrzejczak, Jakub Andrzejczak, Nikola Chac i Dawid Chac już podczas Szkolnej Choinki rozpoczęli zbiórkę na rzecz orkiestry. Ta wyjątkowa akcja charytatywna pokazała jak dużą moc ma wspólne działanie i chęć pomagania osobom słabszym i chorym. Bardzo dziękujemy, darczyńcom, którzy w tym roku pokazali swoje wielkie serca w tej pięknej inicjatywie. To dzięki nim Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej pobiła rekord, odnotowując na swoim koncie 10300,51 zł. Jesteśmy bardzo dumni!
Dzień Babci i Dziadka
- 19
W dniu 22 stycznia 2025 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 1-3 zaprezentowały swoim babciom i dziadkom wspaniały program artystyczny, który wywołał uśmiech na twarzy najbliższych. Po uroczystości odbył się wspólny poczęstunek oraz miła, muzyczna zabawa.
Jasełka 2024 i kiermasz bożonarodzeniowy
- 55
Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami, święta tuż tuż, a więc czas wystawić jasełka. Znaną wszystkim historię sprzed ponad dwóch tysięcy lat pokazaliśmy na naszej szkolnej scenie dwukrotnie- w piątek 20 grudnia dla naszych koleżanek i kolegów, natomiast w niedzielę – dla społeczności lokalnej. Anioły śpiewały i tańczyły- było więc lirycznie, diabły spekulowały i nieudolnie próbowały przeszkodzić nadchodzącemu dobru, było więc również humorystycznie. Mamy nadzieję, ze nasza inscenizacja spodobała się licznie przybyłym widzom i wprowadziła ich w niezwykły czas Bożego Narodzenia.
W niedzielę na zorganizowanym przez Radę Rodziców kiermaszu można było również zakupić wykonane ręcznie ozdoby świąteczne i pyszne słodkości.
Wszystkim Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie kiermaszu i pomoc w wystawieniu jasełek- serdecznie dziękujemy! Jesteśmy również wdzięczni tak licznie przybyłym gościom za udział w wydarzeniu i wsparcie naszej szkoły.
Wyniki szkolnego konkursu bożonarodzeniowego
- 11
I. KATEGORIA – ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE:
1 miejsce – Emilia Kłosińska
2 miejsce – Hanna Jadczak i Szymon Jadczak
3 miejsce – Antoni Cybulski i Gienia Różalska
Wyróżnienie – Aleksander Kłosiński
II. KATEGORIA – KLASY 1 – 3:
1 miejsce – Emilia Jadczak, Hanna Pawliczak i Adam Frontczak
2 miejsce – Iga Sulima, Lena Sulima i Tomasz Andrysiak
3 miejsce – Aleksandra Nitecka i Jakub Królak
Wyróżnienie – Maja Sulima i Kacper Łuczak
III. KATEGORIA – KLASY 4 – 8:
1 miejsce – Michał Żydczak
2 miejsce – Konrad Cichecki i Oskar Wojtczak
3 miejsce – Blanka Nowicka i Martyna Jadczak
Wyróżnienie – Weronika Andrysiak, Bartosz Frontczak, Michał Granosik, Adam Nowicki, Jakub Nowicki, Bartosz Nawrocki i Szymon Rosiak.
Wszystkim jeszcze raz gratulujemy!
Zaproszenie
Czytanie ma tylko dobre strony
Szanowni Państwo!
Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze. Chce, aby dobrze się rozwijało, nie miało problemów w przedszkolu, szkole, a na swojej drodze spotykało samych życzliwych ludzi. Aby tak się stało wcale nie trzeba stosować nowoczesnych metod lansowanych w wielu podręcznikach dla rodziców – trzeba skorzystać z najprostszego sposobu wpływającego na osobowość dziecka – należy zachęcić dziecko do czytania książek. Wiele dorosłych ludzi choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.
Czytanie książek małym dzieciom to doskonała metoda wychowawcza. Główna rola przypada rodzicom, poprzez czytelniczą inicjację w domu oraz narzucenie zasady selekcji odbioru programów telewizyjnych.
Nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje on nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o pewnych właściwościach jego charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Każde dziecko, bez względu na wiek, powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.
Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
Zalety czytania dzieciom w wieku przedszkolnym
- Kilkuminutowe czytanie spokojnym głosem uspokaja dziecko, pozwala budować poczucie przewidywalności i przynależności do wspólnoty rodzinnej.
- Codzienne czytanie wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodi i języka.
- Czytanie dostarcza wiedzy o otaczającym świecie, ludziach i przedmiotach.
- Literatura dostarcza wzorców osobowych, uczy jak mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach wobec innych.
- Poprzez czytanie dziecko uczy się kojarzyć fakty, wnioskować i zestawiać przyczynę ze skutkiem.
- Oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok dziecka.
- Czytanie rozwija myślenie, pamięć i mowę dziecka.
- Poprzez czytanie dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym je świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze.
- Książki pomagają dzieciom poznać i nazwać emocje, a także odróżnić świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń.
- Czytanie jest dla dziecka czasem relaksu i reguluje emocje z całego dnia.
- Bohaterowie książkowi dają dziecku nowe wzory osobowe oraz wskazówki, jak postępować w różnych sytuacjach.
- Czytanie z rodzicami rozwija w dziecku zainteresowanie literami i słowem pisanym oraz rozbudza w nim gotowość do samodzielnego czytania.
- Rozwija kreatywność i wyobraźnię dziecka, uczy wyciągania wniosków, porównywania faktów i znajdowania rozwiązań.
Zalety czytania dzieciom w wieku szkolnym
- Wspólne czytania ułatwia poznanie nowej rzeczywistości, jaką jest edukacja szkolna.
- Książki pozwalają rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość dziecka w każdej dziedzinie.
- Czytanie ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie.
- Wzbogaca słownictwo, rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia.
- Wspólne czytanie wzmacnia relacje rodzica z dzieckiem, rodzicowi pomaga zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka.
- Czytanie rozwija osobowość i poczucie własnej wartości.
- Dzięki historiom książkowym i ich bohaterom dziecko uczy się rozumienia własnej osoby i oceniania swojego zachowania z moralnego punktu widzenia.
- Odpowiednio dobrana już w okresie dzieciństwa książka pozostawia stałe ślady na całe życie, stanowi dużą pomoc w pracy wychowawczej rodziców i nauczycieli.
- Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka.
- Rozwija język, pamięć i wyobraźnię.
- Uczy myślenia, poprawia koncentrację.
- Wzmacnia poczucie własnej wartości.
- Poszerza wiedzę ogólną.
- Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole.
- Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu.
- Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
- Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać jej zbiorów. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każde dziecko, już od najmłodszych klas może przyjść do biblioteki samo, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki temu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o wiele nowości książkowych. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie