Szanowni Państwo!
Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze. Chce, aby dobrze się rozwijało, nie miało problemów w przedszkolu, szkole, a na swojej drodze spotykało samych życzliwych ludzi. Aby tak się stało wcale nie trzeba stosować nowoczesnych metod lansowanych w wielu podręcznikach dla rodziców – trzeba skorzystać z najprostszego sposobu wpływającego na osobowość dziecka – należy zachęcić dziecko do czytania książek. Wiele dorosłych ludzi choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.
Czytanie książek małym dzieciom to doskonała metoda wychowawcza. Główna rola przypada rodzicom, poprzez czytelniczą inicjację w domu oraz narzucenie zasady selekcji odbioru programów telewizyjnych.
Nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje on nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o pewnych właściwościach jego charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Każde dziecko, bez względu na wiek, powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.
Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
Zalety czytania dzieciom w wieku przedszkolnym
- Kilkuminutowe czytanie spokojnym głosem uspokaja dziecko, pozwala budować poczucie przewidywalności i przynależności do wspólnoty rodzinnej.
- Codzienne czytanie wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodi i języka.
- Czytanie dostarcza wiedzy o otaczającym świecie, ludziach i przedmiotach.
- Literatura dostarcza wzorców osobowych, uczy jak mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach wobec innych.
- Poprzez czytanie dziecko uczy się kojarzyć fakty, wnioskować i zestawiać przyczynę ze skutkiem.
- Oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok dziecka.
- Czytanie rozwija myślenie, pamięć i mowę dziecka.
- Poprzez czytanie dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym je świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze.
- Książki pomagają dzieciom poznać i nazwać emocje, a także odróżnić świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń.
- Czytanie jest dla dziecka czasem relaksu i reguluje emocje z całego dnia.
- Bohaterowie książkowi dają dziecku nowe wzory osobowe oraz wskazówki, jak postępować w różnych sytuacjach.
- Czytanie z rodzicami rozwija w dziecku zainteresowanie literami i słowem pisanym oraz rozbudza w nim gotowość do samodzielnego czytania.
- Rozwija kreatywność i wyobraźnię dziecka, uczy wyciągania wniosków, porównywania faktów i znajdowania rozwiązań.
Zalety czytania dzieciom w wieku szkolnym
- Wspólne czytania ułatwia poznanie nowej rzeczywistości, jaką jest edukacja szkolna.
- Książki pozwalają rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość dziecka w każdej dziedzinie.
- Czytanie ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie.
- Wzbogaca słownictwo, rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia.
- Wspólne czytanie wzmacnia relacje rodzica z dzieckiem, rodzicowi pomaga zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka.
- Czytanie rozwija osobowość i poczucie własnej wartości.
- Dzięki historiom książkowym i ich bohaterom dziecko uczy się rozumienia własnej osoby i oceniania swojego zachowania z moralnego punktu widzenia.
- Odpowiednio dobrana już w okresie dzieciństwa książka pozostawia stałe ślady na całe życie, stanowi dużą pomoc w pracy wychowawczej rodziców i nauczycieli.
- Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka.
- Rozwija język, pamięć i wyobraźnię.
- Uczy myślenia, poprawia koncentrację.
- Wzmacnia poczucie własnej wartości.
- Poszerza wiedzę ogólną.
- Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole.
- Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu.
- Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
- Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać jej zbiorów. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każde dziecko, już od najmłodszych klas może przyjść do biblioteki samo, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki temu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o wiele nowości książkowych. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!