• Twoje dane -Twoja sprawa

• #TwojedaneTwojasprawa

uodo.gov.pl/tdts

W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w programie edukacyjnym „Twoje dane – Twoja sprawa”, organizowanym przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Celem programu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ponadto popularyzacja wiedzy na temat skutecznej ochrony danych osobowych wśród uczniów i nauczycieli oraz kształtowanie wśród społeczności szkolnej świadomych i bezpiecznych zachowań w obszarze edukacji cyfrowej.

W ramach realizacji programu "Twoje Dane Twoja Sprawa", promującego ideę ochrony danych osobowych wśród dzieci i młodzieży, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, które miały na celu uświadomienie dzieciom jak ważna jest ochrona prywatności. Dzieci w formie zabawy poznały najważniejsze pojęcia związane z ochroną danych osobowych i dowiedziały się jak postępować, żeby czuć się bezpiecznie korzystając z Internetu i portali społecznościowych. W formie zabawnej gry uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące ochrony danych osobowych, a każda pomyłka oznaczała wylosowanie i wykonanie zadania specjalnego.To jeszcze nie koniec zaplanowanych w ramach projektu działań. Już niebawem uczniów czekają kolejne inicjatywy promujące hasło #twojedanetwojasprawa!

Ochrona danych osobowych jest tematem, o którym coraz więcej się mówi i pisze. Rośnie też świadomość społeczeństwa na temat prawa ochrony swoich danych, również tych powierzonych różnym instytucjom. Nasza szkoła uczestniczy w tym roku w projekcie edukacyjnym #TwojedaneTwojasprawa, który ma na celu przybliżyć nam tematykę ochrony danych osobowych i nauczyć nas dlaczego tak ważne jest, żebyśmy chronili swoją prywatność. 13 lutego spotykaliśmy się, żeby krótko podsumować działania, które już miały miejsce w naszej szkole oraz żeby upamiętnić Dzień Ochrony Danych Osobowych, który obchodzony jest 28 stycznia. Uczennice klasy VIII odczytały list Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, skierowany do wszystkich uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie Twoje Dane Twoja Sprawa i krótko opowiedziały o podejmowanych przez naszą szkołę inicjatywach. Na zakończenie krótkiego spotkania ogłoszone zostały wyniki konkursu na hasło promujące ideę ochrony danych osobowych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Już niebawem kolejne wydarzenia w duchu hasła TWOJE DANE TWOJA SPRAWA!

Tematyka ochrony danych osobowych jest współcześnie nieodłącznym elementem naszej codzienności. Pozornie może się wydawać, że nie dotyczy uczniów szkoły podstawowej, ponieważ są to "sprawy dorosłych". Nic bardziej mylnego! Dzięki udziałowi w projekcie #TwojedaneTwojasprawa uczniowie naszej szkoły zrozumieli, że każdego dnia podejmują działania, które mogą spowodować, że ich dane osobowe są udostępniane nieodpowiednim osobom oraz instytucjom. W trakcie warsztatów, godzin wychowawczych, a nawet zwykłych lekcji przedmiotowych zdobyli wiedzę, która z pewnością zwiększyła ich świadomość dotyczącą ochrony danych osobowych i tego jakie mogą być konsekwencje ich rozpowszechniania. Uczniowie wszystkich klas w celu podsumowania udziału w projekcie nagrali krótki filmik, który porusza najistotniejsze dla młodzieży aspekty ochrony naszych danych osobowych. Skupili się głównie na działaniach online, ponieważ Internet i wszystko co z nim związane to element życia każdego nastolatka. Do nagrania tego krótkiego filmu wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach projektu rządowego "Laboratoria Przyszłości". Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy.