• Dzieci uczą rodziców

• “Dzieci uczą rodziców” to realizowana od 2019 roku przez Centrum Rozwoju Lokalnego ogólnopolska akcja edukacyjna, której głównym celem jest zachęcenie rodziców do zwiększenia ilości czasu poświęcanego na wspólną naukę z dziećmi. W ramach akcji każdego miesiąca uczestniczące placówki otrzymują darmowe materiały do przeprowadzenia tematycznej lekcji. Zakres tematyczny lekcji jest niezwykle szeroki: bezpieczeństwo (w różnych wymiarach), ekologia, przyroda i świat zwierząt, kosmos i astronomia, historia, geografia, kultura i tradycja, sport i zdrowie.

Akcja jest adresowana do przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych. W roku szkolnym 2022/2023 jest realizowana IV edycja tej akcji, w której będziemy aktywnie uczestniczyć.

Lekcja 1. - „Elementarz bezpieczeństwa”

Podczas pierwszej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców"  zdobyliśmy i utrwaliliśmy zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poznaliśmy zasady przechodzenia na przejściu dla pieszych, przypomnieliśmy najważniejsze numery alarmowe i znaki drogowe. W czasie zajęć zaprezentowano również 5 zasad bezpiecznego ucznia i przedszkolaka. Nabyta przez nas wiedza przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. A w domu, wspólnie z rodzicami, wykonaliśmy planszę z najważniejszymi numerami alarmowymi.

Lekcja 2. - "Leśne opowieści"

Podczas drugiej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" poszerzyliśmy wiedzę o mieszkańcach lasu, poznaliśmy kilka popularnych gatunków drzew, które występują w polskich lasach, a także nabyliśmy wiedzę o tym, czego w lesie robić nie wolno. "Las i jego mieszkańcy" - to zadanie wykonane przez dzieci i rodziców w domu.

Lekcja 3 - "Niepodległość na 104"

11 listopada obchodzimy uroczystość odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu Polska — po długich latach niewoli, znowu stała się wolna. Polacy, którzy żyli w tym czasie, przetrwali i zwyciężyli. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. Na pamiątkę odzyskania niepodległości każdego roku w ramach akcji „Dzieci uczą rodziców” realizowana jest lekcja nawiązująca do Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas trzeciej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”  poszerzyliśmy wiedzę o symbolach narodowych, ojcach polskiej niepodległości, a także poznaliśmy takie terminy jak: „patriotyzm” oraz „patriotyzm lokalny”.

Lekcja 4. - "Bezpieczny internauta"

Podczas czwartej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców"  poszerzyliśmy wiedzę o zagadnieniach związanych z Internetem. Kluczowym elementem lekcji była prezentacja zagrożeń i zasad bezpieczeństwa w sieci. Efektem końcowym zajęć było nabycie przez nas wiedzy o najważniejszych zagrożeniach i zasadach bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia zostały połączone z Dniem Bezpiecznego Internetu, obchodzonego 7 lutego. Jak po każdej lekcji, wykonaliśmy zadanie domowe (wspólnie z rodzicami) - planszę z zasadami bezpieczeństwa w Internecie.

Lekcja 5. - "Kosmiczna przygoda"

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, podczas piątej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" wybraliśmy się w podróż do gwiazd i dowiedzieliśmy się czym jest wszechświat, a także poznaliśmy planety Układu Słonecznego. Dzięki tym zajęciom wzrosła nasza wiedza i świadomość o kosmosie i najbliższym otoczeniu Ziemi. Jak po każdej lekcji, wykonaliśmy zadanie domowe (wspólnie z rodzicami) - pracę plastyczną na której zaprezentowalismy "kosmiczną przygodę".

Lekcja 6. - "Młody ekolog"

Podczas szóstej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" dowiedzieliśmy się czym jest ekologia, jak prawidłowo segregować odpady oraz poznaliśmy zasady dbania o środowisko. Wspólnie z rodzicami wykonaliśmy prace plastyczne pt. „5 zasad dbania o Ziemię”.

Lekcja 7 - „Poznaj swojego sąsiada”

Podczas siódmej lekcji przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje o Polsce i dowiedzieliśmy się o najważniejszych informacjach o Republice Czeskiej. Zajęcia zostały wzbogacone ciekawostkami o obydwu krajach. Powtórzyliśmy wiadomości o naszych symbolach narodowych, poznaliśmy symbole narodowe Republiki Czeskiej,  a także podobieństwa i różnice pomiędzy krajami.