• Gramy zmysłami

• Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy Zmysłami”, którego głównym celem jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci, wielozmysłowe poznawanie świata przez dzieci, rozbudzanie kreatywności, stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie nauki i zabawy. W kolejnych miesiącach będziemy realizować zadania tematycznie związane z integracją sensoryczną.

W październiku zrealizowaliśmy zadanie pod nazwą „Ścieżka sensoryczna”, która polegała na zapoznaniu dzieci z porą roku- jesienią. Uczniowie poszukiwali oznak jesieni podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu . Dzieci oglądały bajkę o tematyce jesiennej, wzięły udział w spacerze sensorycznym z wykorzystaniem naturalnych darów jesieni- boso przechodziły po kolejnych elementach ścieżki doświadczając zmysłem dotyku różnorodnych faktur. Dużo radości sprawiło dzieciom dotykanie gołymi stopami szyszek, kukurydzy, liści, kwiatów, kasztanów, traw. Podczas zajęć uczniowie tworzyli monochromatyczne obrazy, a także prace plastyczne zainspirowane tematyką jesienną.

Uczniowie naszej szkoły w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami”, którego celem jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci, w miesiącu grudniu podjęli się kolejnego zadania - wykonywali „sensoryczne ozdoby świąteczne”. Kreatywności i pomysłów było co niemiara! Ozdoby piernikowe, choinki ozdabiane sznurkiem jutowym i wstążkami, bombki ozdabiane cekinami, ozdoby wykonywane techniką Powertex i decoupage, aniołki z masy solnej, kartki świąteczne i inne cuda cieszyły nasze oczy, tuż przed świętami. Zajęcia pozwoliły nie tylko rozwijać zdolności manualne, odkrywać duszę prawdziwych artystów, ale przede wszystkim stworzyć rękodzieło, które służyło później za prezent dla bliskich osób.

Miło nam poinformować, że zrealizowaliśmy kolejne zadanie pn. „Wzrok”, w ramach Ogólnopolskiego Projektu  Edukacyjnego „Gramy Zmysłami”.  Podczas zajęć obejrzeliśmy ciekawą  prezentację oraz wykonaliśmy wiele eksperymentów angażujących zmysł wzroku. Dzieci były bardzo ciekawe, jak zmieni się kolor kwiatów zanurzonych w barwnikach, czy powstanie kolorowa tęcza z cukierków oraz czy woda może wędrować pomiędzy szklankami. Wszystkie te ćwiczenia utwierdziły dzieci w wiedzę, jak ważny jest wzrok w naszym życiu. Dla uczniów była to wspaniała zabawa.

Kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” zostało przez nas zrealizowane. Slime/ glut- tak brzmiało nasze wyzwanie na ten miesiąc. Tym razem tworzyliśmy samodzielnie masy plastyczne. W warunkach klasowych stworzyliśmy laboratorium, gdzie testowaliśmy  przepisy na gluty- slimy. Każdy z uczniów był autorem cieczy nienewtonowskiej. Zajęcia stymulowały rozwój zmysłu dotyku, rozwijały zręczność, wyobraźnię i kreatywność trzecioklasistów. Zabawa była świetna!

W marcu uczniowie w ramach projektu edukacyjnego „Gramy Zmysłami” zrealizowali kolejne zadanie pod nazwą „Sensoryczne kodowanie” . W ramach zajęć  podopieczni wykonali  „przeplatane kodowanie”- dzieci przeplatały sznurek przez makaron zgodnie z zakodowaną kartą. W trakcie ćwiczenia uczniowie angażowali zmysł dotyku i wzroku. Dla wielu uczniów było to ciekawe i nowe doświadczenie.

W maju zrealizowaliśmy kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” pn. „Smak i  węch”.  Podczas zajęć wykonaliśmy eksperymenty kulinarne angażujące  zmysły:  wzrok, węch,  smak i  dotyk . Uczniowie sprawdzali, jak działa ich własny zmysł węchu i smaku. Dzieci były bardzo ciekawe, czy odkryją produkty spożywcze z zamkniętymi oczyma , wyłącznie za pomocą zapachu. Nie było to takie łatwe zadanie! Zajęcia okazały się to ciekawą zabawą, która zakończyła się degustacją produktów, na co uczniowie najbardziej czekali.

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zrealizowali ostatnie zadanie wynikające z harmonogramu projektu pn.: ”Gramy Zmysłami”. „Ścieżka sensoryczna”- tak brzmiało hasło przewodnie majowego zadania. Podczas zajęć uczniowie mieli do pokonania tor przeszkód wykonany z różnego rodzaju faktur i elementów, stymulujących rozwój wszystkich zmysłów. Serdecznie dziękujemy uczniom klasy trzeciej za aktywny udział w projekcie.