"Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!"
Każdy może być Mikołajem
Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku, 6 grudnia. Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta.
Zgodnie ze zwyczajem nauczyciele oraz uczniowie obdarowali się tego dnia symbolicznymi upominkami. Odwiedził nas również sam Święty Mikołaj, który przy pomocy świątecznych pomocników z Rady Rodziców wręczył wszystkim słodkie prezenty mikołajkowe. Święty Mikołaju, dziękujemy za niespodziankę i zapraszamy za rok!
5
Magiczny Dzień Piżamy
Uczymy się zachowań EKO
W poniedziałek, 4 grudnia, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-IV uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Energia odnawialna”, zorganizowanych przez Agencję Szkolno-Przedszkolną LUPUS.
Dzieci dowiedziały się, gdzie powstaje prąd elektryczny oraz jak trafia do naszych domów. Zobaczyły modele elektrowni wiatrowej i słonecznej. Dowiedziały się jakie są rodzaje odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii i jakie są sposoby oszczędzania energii elektrycznej.
Ponadto mogły przeprowadzić eksperymenty z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej, dotyczące przemiany energii słonecznej w ruch wiatraka i sygnał dźwiękowy.
Najciekawsza okazała się zabawa samochodzikami, napędzanymi panelami fotowoltaicznymi.
Po warsztatach odbyła się świąteczna sesja fotograficzna.
Dziękujemy Agencji Szkolno-Przedszkolnej LUPUS za bardzo interesujące zajęcia.
9
Zabawa, nauka i doświadczanie!
W piątek, 1 grudnia, uczniowie klas I, II, IV oraz V wybrali się na wycieczkę do łódzkiego Centrum Nauki i Techniki EC1. To już kolejna wizyta naszych wychowanków w tym miejscu, ponieważ jego bogata oferta edukacyjna to fantastyczna alternatywa dla lekcji szkolnych.
Tym razem uczniowie odwiedzili "Ulicę Żywiołów", gdzie mogli dowiedzieć się wiele o otaczającym ich świecie oraz o sobie samych. To przede wszystkim miejsce przeznaczone do przeprowadzania różnych doświadczeń. Każde stanowisko trzypiętrowej strefy zabawy i nauki to okazja do rozwoju różnych umiejętności z zakresu podstawowy programowej. Podczas wciągającej zabawy uczniowie pogłębili wiedzę przyrodniczą, techniczną, językową oraz umiejętności społeczne, koordynację ruchową i sprawność fizyczną.
Bawili się tęczą barw i tworzyli nowe kolory, brali udział w przeprawie kajakowej w sztucznym zbiorniku wodnym, skanowali własne ręce, żeby poznać ich budowę, biegali po orbicie Marsa. Ponadto wykonywali doświadczenia w parku wag. Nie zabrakło też wspinaczki linowej i wesołych zjazdów z krętych zjeżdżalni.
Wycieczkę dzieci zakończyły w restauracji Mc Donald's. Po takiej dawce wysiłku fizycznego i intelektualnego, konieczny był zastrzyk energii, dostarczony przez zjedzone smakołyki.
Na pewno wrócimy jeszcze do EC1, żeby zwiedzać kolejne wystawy.
29
XVII Rajd Mikołajkowy
„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi.” (Jan Paweł II)
Rajd Mikołajkowy organizowany przez PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy to coroczna, grudniowa impreza, która na stałe wpisuje się w tradycje miasta. Nie mogło więc na niej zabraknąć reprezentacji uczniów ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej. W sobotni poranek, 2 grudnia, wesołe Mikołaje, przemaszerowały nie tylko, żeby otrzymać niespodzianki, ale również żeby pomagać innym. Za zebraną składkę rajdową zakupiono prezenty dla Domów Pomocy Społecznej w Łęczycy i Karsznicach oraz dzieci ze szpitala w Łęczycy. Jesteśmy zadowoleni, że w tym szczególnym, przedświątecznym czasie dzieci stały się Mikołajami i mogły uczyć się empatii.
11
Profilaktyka zdrowotna
W listopadzie odbył się konkurs na plakat profilaktyczny pod hasłem: „Dopalaczom, narkotykom mówimy NIE – wybieramy zdrowie!”, realizowany w ramach zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych dla Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej.
Celem konkursu było:
- promocja zdrowego stylu życia poprzez upowszechnianie wzorów i postaw prozdrowotnych,
- zaangażowanie uczniów do działań profilaktycznych,
- uświadomienie zagrożeń płynących ze spożywania różnych używek, szczególnie narkotyków i dopalaczy,
- rozwijanie kreatywności plastycznej, umiejętności manualnych.
Komisja przyznała miejsca, zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie konkursu, następującym klasom:
- miejsce - klasa siódma i szósta,
- miejsce – klasa piąta,
- miejsce – klasa ósma.
Wszystkie plakaty zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
2
Andrzejki- wieczór wróżb i tanecznych zabaw!
Andrzejki, które przypadają na noc z 29 na 30 listopada, to bardzo stara tradycja, która obecnie kojarzy się głównie z tańcem i zabawą przy muzyce. W przeszłości święto miało głównie charakter matrymonialny, ale z biegiem czasu zmieniło swoje znaczenie i dziś jest czasem spotkań towarzyskich i zabawy.
W czwartek, 30 listopada, andrzejkowe wróżby i taniec pojawiły się w naszej szkole. Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich "Leźniczanki" na terenie naszej placówki odbył się prawdziwy Bal Andrzejkowy. Na dzieci czekało wiele atrakcji: popcorn, wata cukrowa, fotobudka 360, a przede wszystkim wspaniała oprawa muzyczna oraz tradycyjne wróżby. Pięknie udekorowana sala gimnastyczna oraz dyskotekowe światła dodały całej imprezie tajemniczości i uroku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Paniom z KGW "Leźniczanki", Panu, który nagrywał filmy i DJ za zaangażowanie i zooragnizowanie fantastycznej imprezy, która na długo zostanie w naszej pamięci. Zapraszamy do dalszej współpracy.
25
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie