Święta tuż, tuż...
"Zagrożenia w sieci” - konkurs wiedzy
Konkurs zorganizowany był w ramach zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Odbył się 13.12.2021 r., uczestniczyli w nim uczniowie klas VI- VIII.
Celem konkursu było:
- Popularyzowanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w Internecie.
- Uświadomienie uczniów o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
- Propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu wśród dzieci i młodzieży.
- Zwrócenie uwagi na zjawisko cyberprzemocy.
- Kształtowanie właściwych postaw i zachowań, zwiększanie świadomości i odpowiedzialności surfujących w „sieci”.
- Poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystającej z Internetu i różnych aplikacji społecznościowych.
- Integracja uczniów z różnych klas.
Wiedza była sprawdzana z następujących obszarów: flaming, prześladowanie, kradzież tożsamości, upublicznianie tajemnic, happy slapping, poniżenie, wykluczenie, hejt, agresja „techniczna”, śledzenie, treści nauczania z informatyki zawarte w programie nauczania dotyczące internetu.
Zadanie konkursowe (rozwiązany test) był efektem współpracy uczniów z różnych klas.
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i cząstkową ocenę celującą z informatyki a członkowie drużyny zwycięskiej - pendrive.
Do przygotowania i przeprowadzenia konkursu zakupiono drukarkę M28A, która będzie wykorzystywana do prowadzenia bieżącej działalności SU.
4
"Walka z pandemią Covid-19"
Na zdjęciu Lenka Sulima - nasza urocza laureatka Gminnego Konkursu Plastycznego "Wirusa się nie boję, kredką go przegonię!", zorganizowanego przez Samorządową Szkołę Podstawową w Topoli Królewskiej. Lenka uczęszcza w naszej placówce do oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego i zajęła III miejsce w konkursie. Gratulujemy!
Pamięci ofiar stanu wojennego...
Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej włącza się w Akcję „Zapal Światło Wolności”. Jest ona znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL. Uczniowie zapalą świece, które rozbłysną w oknach domów i mieszkań w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN .
Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.
Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Do udziału w tegorocznej akcji „Zapal Światło Wolności” zaprasza również prezydent Andrzej Duda.
„Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka
Instytut Książki w tym roku przygotował kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, która w 2020 roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zaproszono pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.
Oprócz książki w wyprawce czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
W ramach tegorocznej kampanii otrzymali wyprawki również nasi pierwszoklasiści.
Rozdanie książek poprzedziło przeczytanie wiersza Tadeusza Kubiaka „Ja jestem książka”. Następnie wychowawca rozmawiał z uczniami o książkach, czytelnictwie i zachęcał do czytania i korzystania z zasobów biblioteki. Dzieci wysłuchały też piosenkę „Mała książka - wielki człowiek" Mietka Szcześniaka a na koniec dostały swoje wyprawki książkowe. Uroczyste wręczenie wyprawek zostało połączone z obchodami klasowych mikołajek.
Życzymy udanych przygód czytelniczych!
3Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka i jest to już jej czwarta edycja.
"Zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet – uzależnienia od Internetu”
26.11.2021r., w ramach zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w warsztatach pt. "Zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet – uzależnienia od Internetu”. Celem podjętych działań była profilaktyka niewłaściwych zachowań w cyberprzestrzeni.
Na początku spotkania odbyła się dyskusja na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Uczniowie starali się odpowiedzieć na pytania: Jakie są możliwe zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu i telefonów komórkowych? oraz Jakie uczucia towarzyszą ofierze i sprawcy cyberprzemocy?.
Kolejnym punktem spotkania było wypełnienie ankiety przez uczestników warsztatów, na podstawie której sami sobie postawili diagnozę uzależnienia od Internetu (Internet Addiction Disorder). Do ankiety wykorzystano pytania opracowane przez Kimberly Young, psycholog z University of Pittsbourgh (USA).
W dalszej części przeprowadzono mini wykład na temat uzależnień od Internetu. Wykorzystano w tym celu materiały z kursu: Cyberprzemoc i cyberuzależnienie. Bezpieczni w sieci. Jak unikać zagrożeń i dobrze korzystać z Internetu, zorganizowanego przez Akademię Profesjonalnego Nauczyciela.
Na zakończenie uczniowie wykonali plakaty związane z cyberprzemocą i cyberuzależnieniem. W ten sposób podzielą się swoją zdobytą wiedzą z pozostałymi uczniami, nie uczestniczącymi w warsztatach. Wiedza przekazana na plakatach dotyczy trzech tematów:
1. Gdzie szukać pomocy w przypadku cyberprzemocy?
2. Oznaki i objawy uzależnienia od Internetu lub uzależnienia komputerowego.
3. Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia?
Do przeprowadzenia warsztatów zakupiono artykuły piśmienne i biurowe.
7Fotorelacja z warsztatów.
"Młodzi detektywi na tropie"
Pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny organizowany przez MiPBP w Łeczycy - Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży. Cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych. Każdy uczestnik konkursu wykonał ilustrację do wybranej zagadki detektywistycznej z książki Grzegorza Kasdepke "Detektyw Pozytywka". Dziękujemy uczniom za udział w konkursie i z niecierpliwością czekamy na wyniki.
11Wpłynęło do biblioteki łącznie 168 prac konkursowych. Jury po naradzie biorąc pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, pomysłowość, estetykę wykonania oraz samodzielność wykonania ustaliło następujące wyniki konkursu:
I miejsce - Antonina Pawlak, Adam Nowicki, Weronika Andrysiak - w kategorii klasy I
II miejscse - Bartosz Dobrosiński - w kategorii klasy I
Wyróżnienie - Oskar Pijewski - w kategorii klasy I
II miejscse - Jakub Nowicki, Lena Andrzejczak - w kategorii klasy III
III miejsce - Konrad Cichecki, Maja Klonowicz - w kategorii klasy III
Wymienionych finalistów zapraszamy od 29 listopada do 10 grudnia b.r. po indywidualny odbiór nagród i dyplomów do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy przy ul. Marii Konopnickiej 11A w godzinach jej otwarcia.
Nagrodzone prace można oglądać w bibliotece do końca grudnia 2021 r.
Konkurs zorganizowany został w ramach projektu „Łęczyckie wyprawy literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
1
Dzień Pluszowego Misia
Zabawki są tak stare jak cywilizacja człowieka. Dzieci przecież muszą czymś się bawić, to zjawisko niezmienne niemal od zarania dziejów – zabawki należą do równie powszechnych odkryć archeologicznych, jak potłuczone naczynia czy figurki wotywne. Jednak pluszowy miś to dość nowy przedmiot dziecięcych marzeń. Pierwszy taki niedźwiadek został uszyty zaledwie sto lat temu i błyskawicznie zyskał wielką popularność. Co roku 25 listopada – czyli w rocznicę powstania pierwszej maskotki – obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Towarzysz zabaw, kumpel, powiernik sekretów. W każdej chwili można się do niego przytulić i powierzyć mu swoje smutki. Nic zatem dziwnego, że pluszowe misie doczekały się swojego własnego święta. W tym dniu warto powspominać maskotki z dzieciństwa, które tak wiernie nam służyły.
Lekcja historii, lekcja literatury…, ale poza murami szkoły😊
Nauka historii nie jest łatwa, jednak zupełnie inaczej można ją odbierać, gdy o istotnych faktach słucha się, oglądając miejsca i rekwizyty z nimi związane. W środę 17 listopada nie nudziły nas opowieści przewodnika o królu Janie Sobieskim czy jego żonie zwanej Marysieńką, ponieważ spacerowaliśmy po przepięknym pałacu w Wilanowie, podziwialiśmy dawne sprzęty i obrazy. Zwiedzaliśmy również ogrody wokół pałacu: zarówno przy świetle dziennym, jak i po zmroku, gdy jesienne rabaty i pergole zamieniły się w niezwykły kolorowy ogród światła. Oczarowani zapomnieliśmy o chłodzie i podziwialiśmy fascynujące widoki przy dźwiękach muzyki barokowej. Na koniec rozgrzaliśmy się, gdy musieliśmy własnoręcznie wprawić w ruch baśniową karuzelę z podświetlanymi łabędziami. To zadanie ostatecznie zintegrowało nas z uczestnikami wycieczki ze szkoły z Topoli Królewskiej.
Po rozgrzewającej herbatce w pobliskim Mc Donald’s czekały nas kolejne wrażenia: spektakl „Romeo
i Julia” w Teatrze Studio Buffo. To nie jest zwykła inscenizacja. Muzyka, taniec, efekty 3D oraz wykorzystanie wody na scenie nie pozwoliły na nudę. Dobrze, że widzowie z pierwszych rzędów otrzymali płaszcze przeciwdeszczowe, chociaż wielu uczniów nie kryło rozczarowania, że do nich nie doleciała woda rozpryskująca się podczas tańca aktorów na scenie. No cóż… trzeba powtórzyć ten wyjazd!16
Szanowni Rodzice i Uczniowie!
Dotychczasowa Ogólnopolska Infolinia dla Dzieci i Młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość. W związku ze zmianą numeru telefonu prosimy o upowszechnienie tej informacji. Zależy nam na zachowaniu ciągłości wsparcia dzieci i młodzieży przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne. Poniżej link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika.../
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie