• Nie piję, nie palę, nie biorę!

          •         Zgodnie z założeniami harmonogramu realizacji zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych dla Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej na rok 2021 uczniowie koła teatralnego przygotowali spektakl profilaktyczny pod hasłem: Nie piję, nie palę, nie biorę! Tytuł  spektaklu to: Elfi odlot. W związku z zaistniałą sytuacją pandemiczną i nauczaniem zdalnym zmianie uległ termin planowanego przedstawienia, z drugiego semestru roku szkolnego 2020/2021 został przesunięty na pierwszy semestr 2021/2022. Dzięki temu przygotowania do spektaklu mogły się odbywać w trybie stacjonarnym. W Elfim odlocie uczniowie na zasadzie kontrastu pokazali dwa światy: jeden dobry i niewinny, pozbawiony zła współczesności oraz drugi: świat wszelkich uzależnień, elektronicznych nowinek, nieuczciwości i egoizmu. Jak przystało na przedstawienie profilaktyczne, zakończenie było oczywiste- zło zostało ukarane, a młodzi widzowie przekonali się, że  przygoda z narkotykami może się bardzo źle skończyć, a nieustanne przebywanie w sieci niekoniecznie jest zajmujące. Warto podkreślić, że podczas przedstawienia po raz pierwszy wykorzystaliśmy nowo zakupiony projektor, dzięki któremu mogliśmy uatrakcyjnić widowisko wirtualną scenografią, a uczniowie przekonali się, jak w twórczy  i pozytywny sposób można wykorzystać nowoczesne technologie. Nowy sprzęt planujemy wykorzystać w kolejnych działaniach profilaktycznych, i to w różnorodny sposób. W zestawieniu z notebookiem i odpowiednimi portalami internetowymi- pomoże uczniom w przygotowaniach na sali gimnastycznej do konkursów tańca czy poloneza kończącego edukację uczniów klas ósmych, a dzięki temu na pewno przyczyni się do podniesienia kondycji fizycznej i psychicznej dzieci i młodzieży po trudnym okresie nauczania zdalnego.
                     W naszej szkole dbamy o profilaktykę uzależnień i  właściwy rozwój naszych uczniów.
             

          • "Zagrożenia w sieci” - konkurs wiedzy

          • Konkurs zorganizowany był w ramach zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Odbył się 13.12.2021 r., uczestniczyli w nim uczniowie klas VI- VIII.

            Celem konkursu było:

            1. Popularyzowanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w Internecie.
            2. Uświadomienie uczniów o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
            3. Propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu wśród dzieci i młodzieży.
            4. Zwrócenie uwagi na zjawisko cyberprzemocy.
            5. Kształtowanie właściwych postaw i zachowań, zwiększanie świadomości i odpowiedzialności surfujących w „sieci”.
            6. Poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystającej z Internetu i różnych aplikacji społecznościowych.
            7. Integracja uczniów z różnych klas.

            Wiedza była sprawdzana z następujących obszarów: flaming, prześladowanie, kradzież tożsamości, upublicznianie tajemnic, happy slapping, poniżenie, wykluczenie, hejt, agresja „techniczna”, śledzenie, treści nauczania z informatyki zawarte w programie nauczania dotyczące internetu.

            Zadanie konkursowe (rozwiązany test)  był efektem współpracy uczniów z różnych klas.

            Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i cząstkową ocenę celującą z informatyki a członkowie drużyny zwycięskiej - pendrive.

            Do przygotowania i przeprowadzenia  konkursu zakupiono drukarkę M28A, która będzie wykorzystywana do prowadzenia bieżącej działalności SU.

             

             

          • "Walka z pandemią Covid-19"

          • Na zdjęciu Lenka Sulima - nasza urocza laureatka Gminnego Konkursu Plastycznego "Wirusa się nie boję, kredką go przegonię!", zorganizowanego przez Samorządową Szkołę Podstawową w Topoli Królewskiej. Lenka uczęszcza w naszej placówce do oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego i zajęła III miejsce w konkursie. Gratulujemy!

          • Pamięci ofiar stanu wojennego...

          • Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej włącza się w Akcję „Zapal Światło Wolności”. Jest ona znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL. Uczniowie zapalą świece, które rozbłysną w oknach domów i mieszkań w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN .

            Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

            Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

            Do udziału w tegorocznej akcji „Zapal Światło Wolności” zaprasza również prezydent Andrzej Duda.

            #zapalświatłowolności

            #czterdziestarocznicastanuwojennego

            #pamiętamy

          • „Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka

          •        Instytut Książki w tym roku przygotował kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, która w 2020 roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zaproszono pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

                   Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.

                   Oprócz książki w wyprawce czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

                   W ramach tegorocznej kampanii otrzymali wyprawki również nasi pierwszoklasiści.

                   Rozdanie książek poprzedziło przeczytanie wiersza Tadeusza Kubiaka „Ja jestem książka”. Następnie wychowawca rozmawiał z uczniami o książkach, czytelnictwie i zachęcał do czytania i korzystania z zasobów biblioteki. Dzieci wysłuchały też piosenkę „Mała książka - wielki człowiek" Mietka Szcześniaka a na koniec dostały swoje wyprawki książkowe. Uroczyste wręczenie wyprawek zostało połączone z obchodami klasowych mikołajek.  

            Życzymy udanych przygód czytelniczych!

                   Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka i jest to już jej czwarta edycja.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej
        • (24) 721 18 60
        • Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej Leźnica Mała 36, 99-100 Łęczyca Poland
        • Poniedziałek - 11.00 – 13.00 Wtorek - 11.00 – 13.00 Środa - 8.00 - 10.00 Czwartek - 8.00 - 10.00 Piątek - 8.00 - 10.00
    • Galeria zdjęć

        brak danych