• Nasza wyobraźnia...

• Uczniowie klasy pierwszej oraz przedszkolak wykonali prace plastyczne na konkurs  „Śmiechu warte – ilustracja do wiersza Agnieszki Frączek”, którego organizatorem był Dział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy.  Powyższe zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Łęczyckie przystanki literackie”, w programie „Partnerstwo dla książki 2022”, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Agnieszka Frączek - doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

• Bezpieczne wakacje

• 20 maja 2022 do naszej szkoły zawitała Pani sierżant Emilia Augustyniak z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy, która spotkała się z uczniami klas młodszych, w ramach profilaktycznej akcji "Bezpieczne wakacje". Pogadanka poświęcona była bezpieczeństwu na drogach, jak i w miejscu letniego wypoczynku, w domu, w kontaktach z nieznajomymi oraz podczas zabawy. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał kolorowankę z radami, jak unkać  wkacyjnych zagrożeń.

• Wycieczka edukacyjna

• W czwartek, 19 maja, uczniowie klas I-IV odwiedzili Stajnię Rudej Wiedźmy w Kikach, gmina Wartkowice.  Wycieczka odbyła się w ramach „Programu dla Szkół”. Dzieciom towarzyszyła niesamowita masa emocji i radości oraz dobrego humoru. Dzieci dowiedziały się jak dbać o konie i kozy. Widziały też dojenie i samodzielnie karmiły małe kózki. Brały udział w konkursie na najszybsze robienie domowego masła i zjadły przepyszne, jeszcze ciepłe bułeczki ze świeżutkim masełkiem. Na koniec bawiły się na torze sportowym. To był bardzo udany wyjazd. Dziękujemy Pani Agnieszce Kozaneckiej-Fajst i jej zespołowi za miłe przyjęcie.

• Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin

•      Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 12 maja Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin oraz wskazuje, że jego celem jest podniesienie globalnej świadomości na temat znaczenia zdrowia roślin, które stanowią 80 proc. żywności i produkują 98 proc. tlenu. Międzynarodowe podróże i handel powodują, że szkodniki i choroby pojawiają się w miejscach, w których wcześniej nie występowały. Zapewnienie zdrowia roślinom jest niezbędne dla życia na ziemi i każdy z nas ma do odegrania pewną rolę.

Dużą rolę w tym zakresie odgrywa edukacja. Już dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym warto uświadamiać, że rośliny mogą chorować oraz co to oznacza dla bezpieczeństwa żywnościowego, różnorodności biologicznej, środowiska i naszej gospodarki.

We wszystkie te działania włącza się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), która nadzoruje zdrowie roślin. Z przedstawicielami PIORiN, Oddział Terenowy w Łęczycy spotkały się dzieci z klasy pierwszej i „zerowej”. Dzieci w czasie zajęć obejrzały prezentację na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, rozwiązywały rebusy, klasyfikowały warzywa i owoce według określonej cechy oraz dowiedziały się na czym polega praca inspektora. Ostatnim elementem warsztatów była degustacja świeżych owoców. Dziękujemy przedstawicielom PIORiN - Annie Kasierskiej oraz Łukaszowi Witczakowi za przeprowadzenie ciekawych zajęć i zapraszamy za rok.