• "Zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet – uzależnienia od Internetu”

          • 26.11.2021r., w ramach zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w warsztatach pt. "Zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet – uzależnienia od Internetu”. Celem podjętych działań była profilaktyka  niewłaściwych zachowań w cyberprzestrzeni.

            Na początku spotkania odbyła się dyskusja na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Uczniowie starali się odpowiedzieć na pytania: Jakie są możliwe zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu i telefonów komórkowych? oraz Jakie uczucia towarzyszą ofierze i sprawcy cyberprzemocy?.

            Kolejnym punktem spotkania było wypełnienie ankiety przez uczestników warsztatów, na podstawie której sami sobie postawili diagnozę uzależnienia od Internetu (Internet Addiction Disorder). Do ankiety wykorzystano pytania opracowane przez Kimberly Young, psycholog z University of Pittsbourgh (USA).

            W dalszej części przeprowadzono mini wykład na temat  uzależnień od Internetu. Wykorzystano w tym celu materiały z kursu: Cyberprzemoc i cyberuzależnienie. Bezpieczni w sieci. Jak unikać zagrożeń i dobrze korzystać z Internetu, zorganizowanego przez Akademię Profesjonalnego Nauczyciela.

            Na zakończenie uczniowie wykonali plakaty związane z cyberprzemocą i cyberuzależnieniem. W ten sposób podzielą się swoją zdobytą wiedzą z pozostałymi uczniami, nie uczestniczącymi w warsztatach. Wiedza przekazana na plakatach dotyczy trzech tematów:

            1. Gdzie szukać pomocy w przypadku cyberprzemocy?

            2. Oznaki i objawy uzależnienia od Internetu lub uzależnienia komputerowego.

            3. Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia?

            Do przeprowadzenia warsztatów zakupiono artykuły piśmienne i biurowe.

             

            Fotorelacja z warsztatów.

          • "Młodzi detektywi na tropie"

          • Pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny organizowany przez MiPBP w Łeczycy - Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży. Cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych. Każdy uczestnik konkursu wykonał ilustrację do wybranej zagadki detektywistycznej z książki Grzegorza Kasdepke "Detektyw Pozytywka". Dziękujemy uczniom za udział w konkursie i z niecierpliwością czekamy na wyniki.

            Wpłynęło do biblioteki łącznie 168 prac konkursowych. Jury po naradzie biorąc pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, pomysłowość, estetykę wykonania oraz samodzielność wykonania ustaliło następujące wyniki konkursu:

            I miejsce - Antonina Pawlak, Adam Nowicki, Weronika Andrysiak - w kategorii klasy I

            II miejscse - Bartosz Dobrosiński - w kategorii klasy I

            Wyróżnienie - Oskar Pijewski - w kategorii klasy I

            II miejscse - Jakub Nowicki, Lena Andrzejczak - w kategorii klasy III

            III miejsce - Konrad Cichecki, Maja Klonowicz - w kategorii klasy III

            Wymienionych finalistów zapraszamy od 29 listopada do 10 grudnia b.r. po indywidualny odbiór nagród i dyplomów do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy przy ul. Marii Konopnickiej 11A w godzinach jej otwarcia.

            Nagrodzone prace można oglądać w bibliotece do końca grudnia 2021 r.

            Konkurs zorganizowany został w ramach projektu „Łęczyckie wyprawy literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Zabawki są tak stare jak cywilizacja człowieka. Dzieci przecież muszą czymś się bawić, to zjawisko niezmienne niemal od zarania dziejów – zabawki należą do równie powszechnych odkryć archeologicznych, jak potłuczone naczynia czy figurki wotywne. Jednak pluszowy miś to dość nowy przedmiot dziecięcych marzeń. Pierwszy taki niedźwiadek został uszyty zaledwie sto lat temu i błyskawicznie zyskał wielką popularność. Co roku 25 listopada – czyli w rocznicę powstania pierwszej maskotki – obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

            Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Towarzysz zabaw, kumpel, powiernik sekretów. W każdej chwili można się do niego przytulić i powierzyć mu swoje smutki. Nic zatem dziwnego, że pluszowe misie doczekały się swojego własnego święta. W tym dniu warto powspominać maskotki z dzieciństwa, które tak wiernie nam służyły.

          • Lekcja historii, lekcja literatury…, ale poza murami szkoły😊

          • Nauka historii nie jest łatwa, jednak zupełnie inaczej można ją odbierać, gdy o istotnych faktach słucha się, oglądając miejsca i rekwizyty z nimi związane.  W  środę 17 listopada nie nudziły nas opowieści przewodnika o królu Janie Sobieskim czy jego żonie zwanej Marysieńką, ponieważ spacerowaliśmy po  przepięknym pałacu w Wilanowie, podziwialiśmy dawne sprzęty i obrazy. Zwiedzaliśmy również ogrody wokół pałacu: zarówno przy świetle dziennym, jak i po zmroku, gdy jesienne rabaty i pergole zamieniły się w niezwykły kolorowy ogród światła. Oczarowani  zapomnieliśmy o chłodzie i podziwialiśmy fascynujące widoki przy dźwiękach muzyki barokowej. Na koniec rozgrzaliśmy się, gdy musieliśmy własnoręcznie wprawić w ruch baśniową karuzelę z podświetlanymi łabędziami. To zadanie ostatecznie zintegrowało nas z uczestnikami wycieczki ze szkoły z Topoli Królewskiej.

            Po rozgrzewającej herbatce w pobliskim Mc Donald’s czekały nas kolejne wrażenia: spektakl „Romeo
             i Julia” w Teatrze Studio Buffo. To nie jest zwykła inscenizacja. Muzyka, taniec, efekty 3D oraz wykorzystanie wody na scenie  nie pozwoliły na nudę. Dobrze, że widzowie z pierwszych rzędów otrzymali płaszcze przeciwdeszczowe, chociaż wielu uczniów nie kryło rozczarowania, że do nich  nie doleciała woda rozpryskująca się podczas tańca aktorów na scenie. No cóż… trzeba powtórzyć ten wyjazd!

          • Szanowni Rodzice i Uczniowie!

          • Dotychczasowa Ogólnopolska Infolinia dla Dzieci i Młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość. W związku ze zmianą numeru telefonu prosimy o upowszechnienie tej informacji. Zależy nam na zachowaniu ciągłości wsparcia dzieci i młodzieży przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne. Poniżej link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika.../

          • "Mój fantastyczny robot"

          • Rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, w związku z 100 rocznicą jego urodzin. Stanisław Lem był najwybitniejszym przedstawicielem polskiej fantastyki i jednym z najpoczytniejszych pisarzy science fiction na świecie, autorem m. in. „Bajek robotów”, „Cyberiady”, czy „Solaris”. Włączając się w obchody Roku Lema Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży zaprosiła dzieci do udziału w konkursie plastycznym „Mój fantastyczny robot”. Wzięły w nim udział dzieci z zerówki i klasy pierwszej. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie samodzielnie zaprojektować i wykonać przestrzenną figurkę ROBOTA – postać fantastyczną ze swojej wyobraźni. Dziękujemy za aktywność i czekamy na wyniki.

            Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, kreatywność, oryginalność, samodzielność wykonania oraz estetykę przyznała 53 równorzędne miejsca (wyróżnienia), w tym  następującym uczniom naszej szkoły:

            • Lena Sulima, Maja Sulima - kl.0
            • Adam Nowicki, Zuzanna Jaszczak, Nicola Bienias, Weronika Andrysiak - kl.1 

            Wymienionych finalistów zapraszamy od 10 do 17 grudnia br. po indywidualny odbiór nagród i dyplomów do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy przy ul. Marii Konopnickiej 11A w godzinach jej otwarcia.

            UWAGA! Uczestnicy, którzy chcą odebrać swoje roboty mogą to zrobić tylko do 17 grudnia b.r.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas IV-VI zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom historię odzyskania niepodległości przez Polskę. Cała społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski. Uczniowie pamiętali również o uczczeniu tego dnia strojem galowym i biało-czerwonymi kotylionami. 

            Podczas zajęć edukacyjnych nie zabrakło zadań z Polską w tle z których stworzono patriotyczne graffiti oraz akcji "Szkoła do hymnu".

          • Dzień Zdrowego Śniadania

          • Święto to jest nowym dniem w naszych kalendarzach, bo dopiero od dziesięciu lat. Jego ustanowienie jest odpowiedzią na rosnący problem otyłości wśród dzieci i młodzieży oraz ogólne zniechęcenie do wczesnego jedzenia śniadania przez dzieci. Tego dnia odbywają się liczne akcje i kampanie, mające na celu promowanie śniadań i ogólnie zdrowej żywności. W tym roku do tej akcji przyłączyli  się także wychowawcy i uczniowie naszej szkoły, którzy wspólnie przygotowali śniadanie i zjedli je ze smakiem. 

            Pamiętaj! Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. 

            Z badań wynika, że uczniowie, którzy spożywają prawidłowo skomponowane śniadanie szybciej pracują na lekcjach, popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów i uzyskują lepsze wyniki w testach na sprawność fizyczną. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy.

            Jedzenie śniadań zmniejsza także ryzyko nadwagi i otyłości. „Jeśli spożywamy poranne posiłki, pula naszych zasobów energetycznych w ciągu dnia jest rozłożona bardziej prawidłowo. Nieregularne jedzenie to jeden z czynników ryzyka odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej” – powiedziała prof. H. Weker.

             

            Warto dodać, że staramy się wprowadzić do placówki automat ze zdrową żywnością. Znalazły by się w nim produkty takie jak mleko, soki czy kanapki zamiast chipsów i batoników. 

          • ZTU 2021

          • W ramach tegorocznej kampanii Zachowj Trzeźwy Umysł wyróżnienie w konkursie plastyczno-literackim "Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie" zdobył Bartosz Nawrocki, obecnie uczeń klasy czwartej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej
        • (24) 721 18 60
        • Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej Leźnica Mała 36, 99-100 Łęczyca Poland
        • Poniedziałek - 11.00 – 13.00 Wtorek - 11.00 – 13.00 Środa - 8.00 - 10.00 Czwartek - 8.00 - 10.00 Piątek - 8.00 - 10.00
    • Galeria zdjęć

        brak danych