11 marca uczniowie klas I-III odwiedzili Dom Kultury w Łęczycy. Na sali widowiskowej oglądali wystawę starych fotografii oraz projekcję filmów historycznych o ludności zamieszkującej tereny dawnej Łęczycy. Potem poznali krótką historię osadnictwa na naszych terenach oraz informację o powstaniu Kolegiaty w Tumie i Diable Borucie. Następnie każdy z uczestników miał możliwość zwiedzenia kulis sceny na której występują zaproszeni goście i aktorzy. W sali wystawowej podziwiali prace laureatów I Międzynarodowego Konkursu Malarstwa Dziecięcego im. Asi Kowalczewskiej. Na wystawie zaprezentowano 35 prac, które zdobyły największe uznanie w oczach Jury konkursu. Wśród nich znalazła się praca naszej uczennicy – Nicoli Bienias, kl.I. Wystawa ta otwiera cykl wystaw międzynarodowych. Z Łęczycy prace powędrują do Szwecji a następnie do Włoch. Dzieci uczestniczyły też w warsztatach tanecznych, które sprawiły im wiele radości. Pełni pozytywnej energii wyruszyły zwiedzić Zamek Królewski. Zwiedzanie Zamku w Łęczycy to ciekawe doświadczenie, ponieważ poza poznaniem historii obiektu, można dowiedzieć się znacznie więcej z muzealnych ekspozycji poświęconych etnografii, archeologii, ziemi łęczyckiej i sztuce ludowej regionu. To idealna okazja do podziwiania panoramy miasta i jego okolicy z większej wysokości. Przez małe okienka wbudowane w masywną konstrukcję można dojrzeć naprawdę wiele uroków regionu!
Aktualności
Poznajemy historię naszego regionu
- 21
Rekrutacja 2022/2023
Muzyczna podróż po Kubie
Dziś w naszej szkole odbyła się kolejna, profesjonalna lekcja muzyki pt. „ Roztańczona Hawana”. Poprowadził ją Hanusz Kowalczyk z Agencji Artystycznej "Marrietta". Przedszkolaki i uczniowie odbyli podróż w świat muzyki kubańskiej. Muzyczny ogień, nieposkromiony wyspiarski temperament, ekspresja i zaangażowanie tancerzy sprawiło, że poczuliśmy się, jak na gorącej wyspie Kuba. To wydarzenie muzyczne zapewniło wszystkim świetną zabawę, nie tylko wielbicielom kubańskich rytmów. Mogliśmy podziwiać taniec kubański , który składa się z czterech części: salsy, mamby, cha-chy i merengue. Niezwykła ekspresja i wyjątkowość sceniczna zabrały wszystkich uczestników w podróż po Karaibach, w podróż niezwykłą, którą zapamiętamy na długo.
3
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy oraz – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W karnawale, w karnawale...
Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła. A tak wyglądały bale karnawałowe w naszej szkole. Ze względów sanitarnych każdy oddział bawił się oddzielnie. Jak co roku, odwiedził dzieci Mikołaj, który miał przy sobie dwie pomocnice a troskliwi rodzice przygotowali poczęstunek.
32
Spotkanie autorskie z ...
21 stycznia 2022 roku w naszej szkole gościła pisarka Dorota Mularczyk - autorka książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci i młodzieży, m.in.: „Magiczny świat tuż za płotem”, „Pies, który mówi”, „Jagódkowe pogotowie ratunkowe”, „KotoPIramidion”.
Podczas zajęć „Pisać każdy może”, uczestnicy - uczniowie z klas I - III tworzyli własną opowieść. Z dużym zapałem wymyślali bohaterów, nadawali im imiona, proponowali czas i miejsce akcji. Wszyscy włączali się w kreatywną pracę twórczą nad opowiadaniem. Nie zabrakło fantastycznych postaci, niezwykłych zdarzeń i magicznych miejsc.
Z uczniami z klas 4-6 Dorota Mularczyk rozmawiała o początkach twórczości, o tym, że pewnej nocy jej małe dziecko nie pozwalało zasnąć i dlatego sięgnęła po pióro…w ten oto sposób powstała powieść Przejście 1. Podczas prowadzonej na wesoło dyskusji, wykorzystując anegdoty ze swojego życia, pani Dorota Mularczyk chciała, żeby dzieci same odkryły, co jest dla nich bardziej wartościowe, komputer czy książka.
Podczas warsztatów z różnymi grupami opowiedziała o pracy pisarza i swoich literackich inspiracjach. Pisarka podkreśliła rolę książek w życiu dzieci i młodzieży oraz rolę wyobraźni w procesie jej powstawania. Na zakończenie uczniowie zadawali autorce pytania dotyczące książek i jej twórczości.
Murem za polskim mundurem!
Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami spontanicznej akcji „Murem za Polskim Mundurem”, którą rozpoczęli internauci. W inicjatywę włącza się obecnie cała Polska, wyrażając solidarność i wdzięczność dla służb mundurowych broniących polskiej granicy. Zaangażowanie żołnierzy zawodowych i ochotników WOT, funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej w ochronę granicy polsko-białoruskiej, a także zapewnianie bezpieczeństwa mieszkańcom nadgranicznych miejscowości spotyka się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony różnych organizacji, stowarzyszeń i szkół. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej, szczególnie ci młodsi, też postanowili włączyć się w tę akcję. Kartki na granicę dotarły dzięki małemu Mikołajowi z przedszkola.
22
Poproś o wsparcie...
Nie piję, nie palę, nie biorę!
Zgodnie z założeniami harmonogramu realizacji zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych dla Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej na rok 2021 uczniowie koła teatralnego przygotowali spektakl profilaktyczny pod hasłem: Nie piję, nie palę, nie biorę! Tytuł spektaklu to: Elfi odlot. W związku z zaistniałą sytuacją pandemiczną i nauczaniem zdalnym zmianie uległ termin planowanego przedstawienia, z drugiego semestru roku szkolnego 2020/2021 został przesunięty na pierwszy semestr 2021/2022. Dzięki temu przygotowania do spektaklu mogły się odbywać w trybie stacjonarnym. W Elfim odlocie uczniowie na zasadzie kontrastu pokazali dwa światy: jeden dobry i niewinny, pozbawiony zła współczesności oraz drugi: świat wszelkich uzależnień, elektronicznych nowinek, nieuczciwości i egoizmu. Jak przystało na przedstawienie profilaktyczne, zakończenie było oczywiste- zło zostało ukarane, a młodzi widzowie przekonali się, że przygoda z narkotykami może się bardzo źle skończyć, a nieustanne przebywanie w sieci niekoniecznie jest zajmujące. Warto podkreślić, że podczas przedstawienia po raz pierwszy wykorzystaliśmy nowo zakupiony projektor, dzięki któremu mogliśmy uatrakcyjnić widowisko wirtualną scenografią, a uczniowie przekonali się, jak w twórczy i pozytywny sposób można wykorzystać nowoczesne technologie. Nowy sprzęt planujemy wykorzystać w kolejnych działaniach profilaktycznych, i to w różnorodny sposób. W zestawieniu z notebookiem i odpowiednimi portalami internetowymi- pomoże uczniom w przygotowaniach na sali gimnastycznej do konkursów tańca czy poloneza kończącego edukację uczniów klas ósmych, a dzięki temu na pewno przyczyni się do podniesienia kondycji fizycznej i psychicznej dzieci i młodzieży po trudnym okresie nauczania zdalnego.
W naszej szkole dbamy o profilaktykę uzależnień i właściwy rozwój naszych uczniów.
14
Święta tuż, tuż...
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie