Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna – Jan Paweł II
Nasza szkoła jest niewielka, a i o wzroście uczniów na ogół można powiedzieć - niewielki. Jednak biją tu wielkie patriotyczne serca. Łatwo można się było o tym przekonać podczas ostatniego tygodnia, który przebiegał pod hasłem „Tydzień dla Niepodległej”.
Warto zaznaczyć, że zanim zaczęliśmy świętować - udekorowaliśmy całą szkołę.
Na korytarzach zawisły gazetki patriotyczne, plakaty, stroiki, a w wejściu szkoły napis „Sto dobrych uczynków na stulecie niepodległości” oraz brzoza (symbol powstańczego losu) - na niej 100 kolorowych serduszek z dobrymi uczynkami. Zapisywali je ci maleńcy i ci, których śmiało można nazwać młodzieżą. A wszystkie dla tych, którzy poświęcili młodość, zdrowie, a nawet życie dla ojczyzny…
Poniedziałek rozpoczął się filmowo dla najmłodszych. Patriotyczne filmy edukacyjne przybliżyły przedszkolakom i uczniom zerówki cel naszych obchodów. Maluchy kontynuowały swoje patriotyczne działania w ciągu kolejnych dni: wykonywały w grupach plakaty dotyczące niepodległości, śpiewały pieśni i wykonywały chorągiewki. Zabawy patriotyczne pomogły im zrozumieć trudne zagadnienia z historii ojczyzny. Ich zaangażowanie w obchody można było zauważyć nawet na korytarzu czy stołówce, ponieważ dzieci ubrane były w barwy narodowe.
Podobnie świętowały nieco starsze dzieci, czyli uczniowie klas I-III. Zaczęły od działania „Kodowanie na dywanie”, które miało im przybliżyć symbole narodowe. W kolejnych dniach śpiewały pieśni i recytowały wiersze patriotyczne. Najwięcej radości sprawił im jednak Marsz Niepodległości, który odbył się po okolicy szkoły. Piękna słoneczna pogoda - jakże nietypowa w listopadzie - sprzyjała dobrym humorom, niosła daleko radosny śpiew i eksponowała biało-czerwone stroje dzieci.
Uczniowie klas IV-VIII przypominali sobie najważniejsze elementy historii Polski, oglądając prezentację multimedialną. Brali również udział w quizach historycznych z wykorzystaniem tablic multimedialnych, biegu niepodległości a także konkursie plastycznym „Portret Piłsudskiego”. Udział w konkursach wymagał od uczniów wiedzy historycznej, umiejętności plastycznych, a nawet znajomości języka angielskiego, w którym sformułowane były pytania.
Recytacje, śpiew, filmy dotyczące historii Polski to również główne działania wszystkich dzieci podczas zajęć świetlicowych. Natomiast członkowie koła teatralnego i chóru szkolnego intensywnie przygotowywali się do piątkowej akademii. Nie tylko śpiewali, recytowali i powtarzali dialogi, ale również gromadzili stroje i rekwizyty. Były one niezbędne, aby pokazać widzom podróż w czasie - głównie do początków XX wieku i lat dwudziestych.
Spektakl pt. „Dziś też można być patriotą” składał się z różnych form teatralnych: dialogów, recytacji, tańca, śpiewu i pantomimy. Chłopcy z klasy VI zagrali współczesną młodzież - niekoniecznie zainteresowaną historią Polski i niechętnie biorącą udział w akademiach patriotycznych. Za sprawą znalezionej lampy Alladyna przenoszą się do czasów dwudziestolecia międzywojennego - do starego kina. Tutaj spotykają dziewczęta (Zuzia, Kinga i Klaudia), które na różne sposoby opowiadają im minione dzieje ojczyzny. Pomagają w tym czwartoklasiści - najmłodsi członkowie koła teatralnego, pokazując pantomimę o tym, jak Polska za sprawą zaborczych sąsiadów popadła w niewolę i o tym, jak udało się nam z niej wyzwolić. Natomiast najstarsi uczniowie tańcem z elementami pantomimy wyrazili, jak wiele musieli poświęcić nasi przodkowie, abyśmy dziś byli wolni. Dla naszych zbuntowanych bohaterów podróż wehikułem czasu okazała się bardzo owocna - zrozumieli wiele i na koniec zaśpiewali hymn, przyjmując odpowiednią postawę. Wraz z innymi obejrzeli prezentację dotyczącą naszej małej ojczyzny przy akompaniamencie piosenki A. Rosiewicza „Pytasz mnie, co mnie tu trzyma”. Przedstawienie zostało wzbogacone pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez szkolny chór.
„Tydzień dla Niepodległej” w naszej szkole zakończyło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego przez wszystkich uczniów i pracowników szkoły, oczywiście o godzinie 11.11.