• Ocenianie wewnątrzszkolne

        • ROZDZIAŁ 8
          SYSTEM OCENIANIA NA I ETAPIE EDUKACYJNYM

          1. 1. W klasach I-III oceny: bieżąca oraz klasyfikacyjna: śródroczna i roczna, są opisowe z wyjątkiem religii.
          1. Ocena opisowa to ustna bądź pisemna informacja nauczyciela na temat wykonywania zadań szkolnych przez ucznia. Ta informacja może dotyczyć zarówno procesu wykonywania zadania, jak i efektu działalności ucznia.
          2. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia. Z obowiązkowych i dodatkowych zajęć ustala się jedną śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną.
          1. Uchylony
          2. Ocena opisowa daje możliwość rzetelnej informacji na temat rezultatów aktywności szkolnej ucznia oraz wskazówki jak samodzielnie pokonać trudności. Nauczyciel na bieżąco informując ucznia o tym jak wykonał zadanie szkolne, podkreśla najpierw to, co zostało dobrze zrobione, a później wskazuje błędy i pomaga je poprawić. Ocena opisowa służy doskonaleniu procesu uczenia się poprzez różnicowanie nauczania w zależności od indywidualnego rytmu zdobywania wiadomości i umiejętności wynikającego z rozwoju ucznia.
          3. Półroczną i roczną ocenę opisową, nauczyciel sporządza na podstawie obserwacji, analiz prac ucznia, wypowiedzi.
          4. Uchylony

          7a. Śródroczna ocena opisowa opatrzona wskazówkami do dalszej pracy z uczniem będzie udostępniona w dzienniku elektronicznym. Roczna ocena opisowa zawarta w dzienniku elektronicznym wpisywana jest na świadectwo szkolne oraz do arkusza ocen.

          1. W ocenianiu bieżącym, obok oceny opisowej, stosowane są oceny cyfrowe. Stopnie zapisywane są w zeszytach uczniów, na pracach pisemnych (karty pracy, sprawdziany, testy) oraz w dzienniku elektronicznym.
          2. Rodzice otrzymują informacje o postępach dziecka poprzez ustne rozmowy z wychowawcą, uwagi pisemne w zeszytach, pisemną śródroczną i roczną ocenę opisową oraz w toku indywidualnych konsultacji.
          3. Przy ocenianiu osiągnięć ucznia z dodatkowych zajęć edukacyjnych i religii stosuje się ocenę wyrażoną stopniem zgodnie z zasadami oceniania obowiązującymi w klasach IV -VIII.
          4. Uchylony

          11a. W klasach I – III ocena bieżąca pracy ucznia może być wyrażona:

          1. w formie ustnej – pochwała;
          2. w formie pisemnej – w dzienniku elektronicznym, zeszytach, ćwiczeniach, kartach pracy uczniów, sprawdzianach za pomocą oceny opisowej i umownych symboli (6, 5, 4, 3 ,2, 1)

          11b. Ustala się następujący sposób notowania bieżących osiągnięć uczniów w klasach I – III (opis i kryteria symboli):

          1) 6 – poziom bardzo wysoki – Brawo! Osiągasz doskonałe wyniki. Uczeń biegle korzysta ze zdobytych wiadomości w różnych sytuacjach, twórczo rozwiązuje problemy, doskonale radzi sobie w nowych sytuacjach, pracuje bezbłędnie, poszerza swoją wiedzę i umiejętności.

          2) 5 – poziom wysoki – Osiągasz bardzo dobre wyniki w nauce. Uczeń zawsze rozwiązuje zadania i problemy, korzysta ze zdobytych wiadomości w typowych sytuacjach, pracuje bezbłędnie lub prawie bezbłędnie, dokonuje samokontroli.

          3) 4 – poziom średni – Osiągasz dobre wyniki w nauce. Zastanów się, czy nie można lepiej. Uczeń nie zawsze rozwiązuje zadania i problemy samodzielnie stosując zdobyte wiadomości. Pracuje prawie bezbłędnie, potrafi poprawić wskazane błędy.

          4) 3 – poziom podstawowy – Osiągasz wyniki wystarczające. Powinieneś się postarać. Uczeń często wymaga wsparcia i pomocy ze strony nauczyciela w swoich działaniach i podczas rozwiązywania zadań. Samodzielnie wykonuje zadania o niewielkim stopniu trudności, popełnia dużo błędów.

          5) 2 – poziom niski – Niestety osiągasz wyniki niewystarczające. Musisz popracować lepiej. Uczeń ma poważne kłopoty podczas wykonywania zadań, pracuje pod kontrolą nauczyciela. Korzystając ze wskazówek wykonuje zadania o niewielkim stopniu trudności, popełnia bardzo dużo błędów.

          6) 1 – poziom bardzo niski – Osiągasz wyniki poniżej wymagań. Koniecznie popracuj. Uczeń zawsze wymaga wsparcia i pomocy ze strony nauczyciela w działaniach i rozwiązywanych zadaniach, nie wykonuje zadań nawet o niewielkim stopniu trudności, nie opanował podstawowych umiejętności.

          11c. W klasach I-III ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje opis osiągnięć edukacyjnych ucznia z zakresu:

            1. Edukacji polonistycznej (wypowiedzi ustne, czytanie i pisanie, korzystanie z informacji, wypowiadanie się w małych formach teatralnych),
            2. Edukacji muzycznej (śpiewanie piosenek i ćwiczenia rytmiczne, słuchanie i zabawa przy muzyce, gra na instrumentach np. perkusyjnych),
            3. Edukacji plastycznej (przygotowanie do zajęć i zaangażowanie, tworzenie prac plastycznych, rozpoznawanie wybranych dziedzin/dzieł sztuki),
            4. Edukacji społecznej (przestrzeganie norm i zasad, wywiązywanie się z obowiązków ucznia i dziecka, poszanowanie tradycji i historii),
            5. Edukacji przyrodniczej (rozumienie i poszanowanie świata roślin i zwierząt, rozumienie warunków atmosferycznych, obserwacja i doświadczenia przyrodnicze),
            6. Edukacji matematycznej (liczenie i sprawność rachunkowa, zadania tekstowe, umiejętności praktyczne),
            7. Edukacji informatycznej (posługiwanie się wybranymi programami, wyszukiwanie i korzystanie z informacji),
            8. Edukacji technicznej (przygotowanie do zajęć i organizacja pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy, znajomość wybranych urządzeń i ich obsługa, wykonywanie prac technicznych),
            9. Wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej (zaangażowanie i aktywność, uczestnictwo w zajęciach zgodnie z regułami, udział w ćwiczeniach, zabawach, grach, bezpieczeństwo i edukacja zdrowotna);

           

          1. Nauczyciel stosuje rozmaite narzędzia pomiaru: sprawdziany diagnozujące i cząstkowe, dyktanda, kartkówki, obserwacje, swobodne wypowiedzi i rozmowy, prezentacje na forum klasy, wytwory prac uczniowskich.
          2. W ocenianiu będą występować także elementy samooceny i oceny koleżeńskiej.
          3. Rodzice informowani są o postępach dziecka w nauce i zachowaniu w postaci:
          1. rozmowy indywidualnej;
          2. rozmowy grupowej podczas zebrań z rodzicami;
          3. notatki w zeszycie ucznia;
          4. wpisu do dziennika.
          1. Uczeń klasy I-III otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej.
          2. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia. Wniosek o niepromowanie składa wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii rodziców/prawnych opiekunów i uwzględnieniu opinii wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną.
          3. Na wniosek rodziców/prawnych opiekunów i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na jego wniosek i po uzyskaniu zgody rodziców/prawnych opiekunów rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy pierwszej i drugiej do klasy programowo wyższej, w ciągu roku szkolnego, jeżeli poziom rozwoju i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas.
    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej
      • (24) 721 18 60
      • Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej Leźnica Mała 36, 99-100 Łęczyca Poland
      • Poniedziałek - 11.00 – 13.00 Wtorek - 11.00 – 13.00 Środa - 8.00 - 10.00 Czwartek - 8.00 - 10.00 Piątek - 8.00 - 10.00
  • Galeria zdjęć

      brak danych