• Kontrakt z rodzicami

• UMOWA – KONTRAKT - zawarty w roku szkolnym: 2022/23  pomiędzy: Rodzicami /Opiekunami prawnymi uczniów a wychowawcą klasy Karoliną Kacprzak

I.    CEL ZAWARCIA KONTRAKTU:

Wspieranie rozwoju, procesów dydaktycznych, wychowawczych dziecka poprzez koordynację działań rodziców i Wychowawcy.

II.    KONTRAKT ZAWARTY POMIĘDZY:

Rodzicami/ Opiekunami prawnymi dziecka, a Wychowawcą klasy pierwszej.

III.    MIEJSCE REALIZACJI KONTRAKTU:

IV.    STRONY ZAWIERAJĄCE KONTRAKT ZOBOWIĄZUJĄ SIĘ DO DZIAŁAŃ W ZAKRESIE OBSZARÓW:

dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, realizując zadania szkoły.

Współpraca dotyczy kompetencji wychowawczych Rodziców/ Opiekunów i Wychowawcy oraz możliwości ich doskonalenia, dostosowując je do potrzeb rozwojowych i dobra dziecka.

V.    ZASADY WZAJEMNEGO KOMUNIKOWANIA:

1. Rodzice/Opiekunowie i Wychowawca są równoprawnymi partnerami.
      2. Problemy dydaktyczno – wychowawcze dziecka powinny być rozwiązywane wspólnie, w atmosferze szacunku i partnerstwa.
      3. Nie podważamy wzajemnie autorytetu w oczach dziecka.
      4. Uwagi dotyczące dziecka są uwagami konstruktywnymi, a nie krytyki. Uwagi te dotyczą faktów, a nie subiektywnych osądów dotyczących dziecka.
      5. Spotkania odbywają się zgodnie  z wcześniejszymi ustaleniami i w razie potrzeb jednej ze stron (godzina tygodniowo do dyspozycji rodziców).
      6. Nie uzyskujemy informacji od wychowawcy o dziecku w czasie zajęć.
      7. Jesteśmy otwarci na uwagi, sugestie i spostrzeżenia innych.

VI. ZAKRES OBOWIĄZKÓW RODZICÓW/ OPIEKUNÓW:

1. Zapoznanie się z dokumentami szkoły dostępnymi na stronie internetowej  (www.spleznicamala.edupage.org) i informacjami przekazywanymi przez dziennik elektroniczny (https://uonetplus.vulcan.net.pl/gminaleczyca/).
      2. Poznanie zadań i zasad funkcjonowania szkoły.
      3. Regularne kontaktowanie się ze szkołą i przestrzeganie wyznaczonych terminów zebrań;  w przypadku nieobecności rodzic/ opiekun powinien zapoznać się we własnym zakresie z omawianą tematyką i poczynionymi ustaleniami. Nieobecność rodzica/ opiekuna jest jednoznaczna z akceptacją decyzji podjętych na zebraniu.
      4. Współpraca z wychowawcą w zakresie potrzeb dydaktycznych i wychowawczych.
      5. Dbanie o usprawiedliwianie nieobecności dziecka zgodnie z obowiązującymi procedurami.
      6. Aktualizowanie wszystkich danych.
      7. Zapoznanie się z wymaganiami edukacyjnymi i kryteriami oceniania dziecka.
      8. Zapoznawanie się z informacjami wywieszonymi  na tablicy ogłoszeń, stronie szkoły i facebooku.

VII.    ZAKRES OBOWIĄZKÓW WYCHOWAWCY:

1. Zapoznanie Rodziców/ Opiekunów prawnych z obowiązującymi dokumentami i procedurami szkolnymi.
      2. Wspieranie Rodziców/ Opiekunów prawnych w procesie wychowawczym.
      3. Informowanie Rodziców/ Opiekunów prawnych o postępach dziecka. Udzielanie rad i służenie pomocą w sytuacjach problemowych: dydaktycznych, wychowawczych.
      4. Wypracowanie, wspólnie z rodzicami i (jeżeli to konieczne) specjalistami z poradni psychologiczno- pedagogicznej najbardziej efektywnych sposobów pomocy dzieciom z trudnościami w nauce.
      5. Aktualizowanie ogłoszeń na tablicy informacyjnej, stronie szkoły i facebooku.

VIII.   USTALENIA KOŃCOWE

1. Wychowawca jest osobą wspomagającą pracę wychowawczą Rodziców/Opiekunów prawnych.
      2. Rodzice/ Opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność finansową w przypadku celowego zniszczenia przez dziecko mienia szkoły bądź mienia innego dziecka.
      3. Wszystkie informacje dotyczące problemów dzieci w danej klasie poruszane na zebraniach bądź indywidualnych spotkaniach z rodzicami objęte są tajemnicą klasy.
      4. Wychowawca ma obowiązek wezwać telefonicznie Rodzica/Opiekuna prawnego po odbiór dziecka w chwili zauważenia objawów choroby.
      5. Wychowawcy nie wolno podawać lekarstw choremu dziecku. Chore dzieci muszą zostać w domu.
      6. Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące funkcjonowania szkoły, rodzice kierują kolejno do: WYCHOWAWCY KLASY, DYREKTORA,  RADY PEDAGOGICZNEJ, ORGANU PROWADZĄCEGO SZKOŁĘ, ORGANU NADZORUJĄCEGO SZKOŁĘ.
      7. Kontrakt obowiązuje obie strony.
      8. Strony zawierające kontrakt zobowiązują się do przestrzegania zawartych w nim ustaleń.