Ciekawostki ze Świata Książek
Książkowe ciekwostki
październik 2016
Naj ...
Największa książka
Super Book” mierzącą 2,74 na 3.07 m została wydana w Denver w stanie Colorado w roku 1976. Składa się z 300 stron i waży 252.6 kg.
Najmniejsza książka
Drukarnia Toppan Printing z Tokio zdołała wydrukować książkę wielkości uszka w igle. Mikroksiążka ma 22 strony i nosi tytuł „Shiki no Kusabana”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza kwiaty i pory roku. Miniaturowe dzieło sztuki zawiera nazwy i mikroskopijne, czarno-białe ilustracje japońskich kwiatów. Strony mają zaledwie 0,75 milimetra długości, podczas gdy szerokość liter nie przekracza 0,01 milimetra! Książka, której nie można przeczytać gołym okiem bez wątpienia zasługuje na nowy rekord Guinessa.
Najpopularniejszą książką na świecie jest ... Biblia.
Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano około 2,5 miliarda egzemplarzy Biblii.
Najdroższą na świecie książką jest ...
czterotomowe dzieło” The Birds of Amerika” ( „ Ptaki Ameryki”) Johna Jamesa Audubona wybitnego ornitologa. Napisał on księgę, w której zawarł 1000 naturalnej wielkości ilustracji blisko 500 różnych gatunków ptaków. Dzieło to wydano zaledwie w 119 egzemplarzach, z czego 108 znajduje się obecnie w muzeach i bibliotekach. Cena egzemplarza tego niespotykanego XIX-wiecznego dzieła, osiągnęła w 2000 roku aż 8,8 miliona dolarów, natomiast egzemplarz, który został wystawiony w domu aukcyjnym Sotheby's, w grudniu 2010 roku, osiągnął cenę - ponad 10 milionów dolarów.
Najgrubsza książka świata
to dzieło, w którym zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie. Najgrubsza na świecie lektura liczy sobie 4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki. Zostały sprzedane za ok.1000 funtów.
Najstarsza książka
to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na 2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo-wschodniej Bułgarii.
Nowości w bibliotece
maj 2013
- "Wielkie małe kobietki" - A. Polewska
- "O Mateuszku, który bał się ciemności" - M. Żółtaszek
- "Bezsennik. Kłopotliwe ognisko"- L. Fabisińska
- "Sekretny język dziewczyn" - F. O, Roark Dowell
- "Zielony, żółty, rudy, brązowy" - M. Strzałkowska
- "Zielony i nikt" - M. Strzałkowska
- "Po drugiej stronie kałuży" - A. Głowińska
- "Niech żyją dziewczyny" - S> Clochard
- "Przyjaciele" - G. Kasdepke
- "Mam prawo" - G. Kasdepke
- "Drużyna Pani Miłki" - G. Kasdepke
- "Tylko bez całowania" - G. Kasdepke
GŁOŚNO CZYTAĆ KAŻDY MOŻE!
"Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz, pokaż to, poświęcając mu czas."
Ulrich Schaffer
Drodzy Rodzice! Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom. Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole oraz w życiu...
CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT!
Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Spróbujmy poświęcić trochę czasu naszym pociechom i książce. Bądźmy z nimi, poznawajmy je i razem odkrywajmy piękno literatury...
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
uczy myślenia, poprawia koncentrację;
uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Kto wymyślił takie święto?
W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło brzmi:
Biblioteka szkolna przygotowuje dziecko do życia
Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?
Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.
Szkolna biblioteka dzieci przywołuje,
z różnych utrapień skutecznie ratuje.
Szkolne strachy uciekają na dachy,
bo książka rozsiewa wiedzy zapachy.
Prace domowe nie straszne Tobie,
bo z książką bez problemu dasz radę sobie.
Każdy czytelnik z pewnością poręczy,
że bibliotekarka nikogo nie dręczy.
Cóż będziemy przed Tobą kryć -
bez biblioteki trudno jest żyć!PSYCHOZABAWA DLA CZYTELNIKÓW
Jaką książkę zabrałbyś na bezludną wyspę?
Opowieść o miłości
Jesteś osobą spragnioną uczuć i opieki kogoś bliskiego. Masz marzycielską naturę. Czekasz na coś niezwykłego i pięknego, co zmieniłoby Twoje życie. Cenisz sobie prawdomówność, nie znosisz plotek i intryg. Zawierasz przyjaźnie na całe życie.
Książka o tematyce wojennej
Nudzi Cię codzienna, szara rzeczywistość. Chciałbyś dokonać czegoś niezwykłego i zarazem pięknego, co pozwoliłoby Ci się wykazać odwagą, wiedzą, sprytem i zaradnością. Dlatego stale szukasz nowych pomysłów i nowych dróg. Idziesz przez życie przebojem, nie zważając na niebezpieczeństwa i ludzi. Uważaj, żebyś przypadkiem czegoś lub kogoś przy tym nie skrzywdził. Bądź ostrożny!
Powieść fantastyczna
Znasz się na ludziach, jesteś niezłym psychologiem, wszystkich rozszyfrujesz. Twoją zaletą jest bystrość i sprawny umysł, który pozwala zapamiętywać Ci mnóstwo szczegółów. Wobec przyjaciół masz duże wymagania, toteż masz ich niewielu. Lubisz żartować z poważnych rzeczy i nie zawsze wiadomo, kiedy mówisz serio.
Książka przygodowa
Masz żywą wyobraźnię, uwielbiasz podróże w nieznane. Swoją pomysłowością zadziwiasz innych. Jesteś odważny i zaradny. Nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych. W każdym towarzystwie czujesz się jednak dobrze i jesteś "jego duszą".
Baśnie
Masz skłonności filozoficzne. Lubisz zgłębiać różne tajemnice, czasem jesteś zupełnie oderwany od życia. Nie zawsze potrafisz dogadać się z innymi, a nawet z samym sobą. Przestań ciągle błądzić w obłokach, bo życie "przeleci Ci koło nosa"
Poezja
Masz naturę marzycielską, jesteś osobą bardzo wrażliwą, delikatną i uczuciową. Brak Ci wiary w siebie, a codzienność wydaje się Tobie zbyt brutalna. Osoby odważne, śmiałe wzbudzają Twój podziw i uznanie - chciałbyś właśnie z nimi się zaprzyjaźnić.
PAMIĘTAJCIE!!
Jakie książki czytać?... Każdy inne, każdy takie, jakie odpowiadają jego temperamentowi, jakie go mobilizują.
Stefan Kisielewski
Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji.
Billy Joe
Każda książka, jak głos podany przez radio, dociera tylko do tych, którzy mają tę samą długość fali.
Jan Parandowski
"NAKRĘCONE KSIĄŻKI"
KINEMATOGRAFIA –bazuje na obrazie. Lubimy oglądać filmy, bo przenoszą nas w inny świat. Książki czynią to samo, tyle tylko,że w odróżnieniu od kina bazują na słowie i zdecydowanie bardziej rozwijają wyobraźnię. Niemniej doświadczenie pokazuje, że obie damy: zarówno tradycyjna książka,jak i nowoczesna kinematografia potrafią ze sobą współpracować i to całkiem efektywnie. Z tym, że to przeważnie książki stanowią inspirację dla kina, a rzadko odwrotnie.
Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
Jedna z najsłynniejszych powieści Henryka Sienkiewicza. przedstawiająca losy dwójki dzieci, Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison, którzy zostali porwani na czarnym lądzie. Pierwsza ekranizacja powstała w 1973 roku, wtedy w kinie film obejrzało 17 milionów Polaków. Po raz drugi książkę sfilmowano w 2001 roku. Role dzieci zagrali Karolina Sawka i Adam Fidusiewicz.
Astrid Lindgren – Pippi Pończoszanka
Astrid Lindgren – szwedzką pisarkę znają wszystkie dzieci. Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych dzięki czemu autorka zdobył jeszcze większą sławę. Jednym z bardziej znanych filmów jest film o Pipi Langstrump w Polsce znanej jako Fizia Pończosznka. Został on nakręcony w latach 70-tych ubiegłego wieku, a rolę rudowłosej Pipi zagrała Inger Nilsson.
Joanne Kathleen Rowling – Harry Potter
Seria książek fantasy opisująca przygody młodego czarodzieja w ciągu sześciu lat jego edukacji w Szkole Magii oraz rok po jej zakończeniu. Autorka wyznała, że seria pojawiła się w jej głowie w niemalże pełnej postaci podczas podróży pociągiem. Książki z tego cyklu cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, ale trafiają również do dorosłych czytelników. Powieści o Harrym Potterze doczekały się ekranizacji.
Dotychczas zrealizowano pierwsze sześć części:
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)
Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002)
Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004)
Harry Potter i Czara Ognia (2005)
Harry Potter i Zakon Feniksa (2007)
Harry Potter i Książę Półkrwi (2009)Clive Staples Lewis – Opowieści z Narnii
Opowieści z Narnii w Polsce znane są czasem jako Kroniki Narnii. Jest to popularna seria książek fantastyczno-przygodowych autorstwa brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa. Opowiadają one o przygodach kilkorga dzieci, które dzięki magii przenoszą się do niezwykłej krainy zwanej Narnią. Część książek została kilkakrotnie sfilmowana – w postaci serialu animowanego, filmów i miniseriali TV. Nad najnowszą ekranizacją, obejmującą jak dotąd Lwa, Czarownicę i Starą Szafę, Księcia Kaspiana oraz planowaną Podróż Wędrowca do Świtu – pracował reżyser Shreka, Andrew Adamson.
Lucy Moud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
Film oparty na powieści Lucy Moud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza, napisanej w 1908 roku. Opowiada historię osieroconej, 11-letniej Ani Shirley, która została przygarnięta przez samotne rodzeństwo Mateusza i Marylę Cuthbertów. Wrażliwa dziewczynka łatwo nawiązuje kontakty, ale bardzo często popada w tarapaty. Ma na swoim koncie mnóstwo wybryków, takich jak ciasto ze środkiem leczniczym, awantura z panią Linde czy upicie Diany winem porzeczkowym. Jej głównym zmartwieniem są rude włosy, które pewnego dnia farbuje na zielono. Pierwszy film powstał w 1919 roku i był to film niemy. Później powstało jeszcze wiele filmów i seriali telewizyjnych. Najpopularniejsza ekranizacja powstała w 1985 roku, rolę Ani zagrała Megan Follows
Edmund Niziurski – Sposób na Alcybiadesa
Książka została wydana w 1964 roku. Opowiada o grupie szkolnych przyjaciół mających ciągłe problemy ze złymi ocenami. Zgnębieni przez grono pedagogiczne, dochodzą do wniosku, że jedynym wyjściem jest zdobycie "sposobu" na każdego nauczyciela i dzięki zastosowaniu odpowiednich metod mogliby się nie uczyć, a mimo to mieć dobre oceny.
Na podstawie powieści powstały dwa filmy:
w 1997 roku serial telewizyjny (premiera 2005)
w 1998 roku film kinowy zatytułowany SPONA, w którym zagrali min. Krzysztof Kowalewski, Karolina Gruszka, Jarosław Jakimowicz, Aleksandra Woźniak, Ewa Błaszczyk