Procedura usprawiedliwiania nieobecności
Procedura usprawiedliwiania nieobecności ucznia
w Szkole Podstawowej w Leźnicy MałejPodstawa prawna:
1. Art. 70 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
2. Art 18 ust.1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
3. Statut Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej.
I. Postanowienia wstępne:
1. Uczeń jest zobowiązany dostarczyć usprawiedliwienie (w formie papierowej), wypisane
i podpisane przez rodzica/prawnego opiekuna w terminie 7 dni od ustania przyczyny absencji.2.Wychowawca nie może żądać zwolnienia wystawionego przez lekarza.
3.Wychowawca na pierwszym w roku szkolnym zebraniu, zbiera od rodziców/prawnych opiekunów wzory podpisów w celu porównania z podpisem na usprawiedliwieniu, w przypadku podejrzenia sfałszowania go przez ucznia lub inne osoby.
4.Wychowawca może usprawiedliwić nieobecności ucznia na prośbę rodzica podczas konsultacji i zebrań.
5.Rodzice zobowiązani są do systematycznej kontroli frekwencji swoich dzieci.
6.Uczeń może opuścić zajęcia, by uczestniczyć w zawodach sportowych, imprezach kulturalnych lub naukowych, konkursach, na wniosek nauczyciela przedmiotu.
7.Spóźnienie na lekcję powyżej 10 minut traktowane jest jak godzina nieobecna i musi być usprawiedliwiona.
8.Rodzic/prawny opiekun bierze pełną odpowiedzialność za swoje dziecko zwolnione z zajęć.
9.Nieobecność ucznia w szkole nie zwalnia go z obowiązku nadrobienia zaległości szkolnych.
II. Usprawiedliwianie nieobecności:
1.Rodzic/prawny opiekun ma obowiązek usprawiedliwić nieobecności w terminie nieprzekraczającym 7 dni, podając konkretne dni lub godziny (ustnie, pisemnie, drogą elektroniczną).
2.W sytuacji złego samopoczucia uczeń zgłasza się do nauczyciela lub wychowawcy. Powiadamiani są rodzice/prawni opiekunowie. Uczeń czeka na terenie szkoły na odebranie go przez rodzica/prawnego opiekuna. Dopuszcza się możliwość samodzielnego powrotu do domu, jedynie na wyraźną prośbę rodzica.
3.W szczególnie uzasadnionych przypadkach uczeń może zostać zwolniony do domu
w trakcie zajęć na prośbę rodzica/prawnego opiekuna.4.Uczeń , który samowolnie opuści zajęcia, nie może mieć usprawiedliwionej nieobecności. Jest ona traktowana jak ucieczka z lekcji.
5.Uczniowie zwolnieni z lekcji wychowania fizycznego mają obowiązek przebywania, podczas tych zajęć , pod opieką nauczyciela przedmiotu. Jeżeli lekcja wychowania fizycznego jest na pierwszej lub ostatniej godzinie, uczeń może być na niej nieobecny na prośbę rodziców złożoną na piśmie i opatrzoną klauzulą „na własną odpowiedzialność ”.
6.Uczniowie nieuczęszczający na lekcje religii lub wdż, mają obowiązek przebywania
w miejscach wyznaczonych przez dyrektora szkoły (świetlica, biblioteka).7.Uczeń, który z uzasadnionych powodów nie jest obecny na pierwszych lekcjach, zobowiązany jest przynieść w tym samym dniu usprawiedliwienie od rodziców.
III. Działania mające na celu poprawę frekwencji na zajęciach lekcyjnych:
Wychowawca:
- egzekwuje usprawiedliwienia od ucznia w ciągu 7 dni od zaistniałej nieobecności,
- na bieżąco informuje rodziców o problemach z absencją ucznia, odnotowuje ten fakt w dzienniku lekcyjnym,
- w przypadku braku kontaktu z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka, wychowawca wysyła pisemne zawiadomienie informujące o nieobecności ucznia
w szkole i niezrealizowaniu obowiązku szkolnego; wyznacza termin stawienia się w szkole, - w przypadku powtarzających się nieusprawiedliwionych nieobecności ucznia wychowawca powiadamia pedagoga szkolnego,
- w obecności pedagoga wychowawca rozmawia z rodzicami i uczniem przedstawiając konsekwencje wynikające z obowiązku szkolnego,
- żeli mimo podjętych działań uczeń nadal wagaruje, dyrektor powiadamia: organ prowadzący szkołę, sąd rodzinny, kuratora sądowego, jeżeli uczeń jest pod kuratelą,
- rozlicza frekwencję miesięczną do 7 dnia następnego miesiąca,
- w przypadku nie poinformowania szkoły przez rodzica o nieobecności ucznia w szkole powyżej 5 dni zobowiązany jest do podjęcia działań mających na celu wyjaśnienie przyczyny tej nieobecności,
- w sytuacji , gdy uczeń przed upływem siedmiodniowego terminu usprawiedliwienia nieobecności ponownie jest nieobecny szkole, wychowawca powinien podjąć działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn jego nieobecności,
- nie uznaje zwolnienia wykorzystywanego w sposób selektywny, tzn. gdy uczeń jest obecny tylko na wybranych lekcjach.
Nauczyciel uczący:
- sprawdza obecność na przedmiocie, na początku każdej lekcji,
- na bieżąco informuje wychowawcę o częstej absencji ucznia na swoich zajęciach.
Uczeń :
- systematycznie uczestniczy we wszystkich zajęciach szkolnych zgodnie
z tygodniowym rozkładem zajęć, - punktualne przychodzi na lekcje,
- usprawiedliwia wszystkie nieobecności w określonych terminach,
- uczęszcza na wszystkie zastępstwa, które są obowiązkowymi lekcjami i wymagana jest na nich obecność uczniów.
Rodzice:
- podejmują działania związane z kontrolą obecności dzieci na zajęciach,
- wnioskują o usprawiedliwienie nieobecności tylko w uzasadnionych przypadkach (choroba, badania lekarskie, wypadek losowy),
- zobowiązani są do poinformowania drogą elektroniczną, osobiście lub telefonicznie wychowawcę klasy o przyczynie nieobecności ucznia przekraczającej 5 dni; poinformowanie telefoniczne o nieobecności nie jest równoznaczne z jej usprawiedliwieniem,
- mają prawo zwolnić dziecko z pojedynczych zajęć lekcyjnych tylko po wcześniejszym uprzedzeniu wychowawcy (telefonicznie lub w dzienniku elektronicznym).
Dyrektor:
- obowiązek powiadamiania rodziców o nałożonych karach regulaminowych za nieobecności ich dziecka w szkole,
- ma prawo karania uczniów za ich nadmierną absencję bez usprawiedliwienia stosując karę upomnienia i nagany.
IV. Działania dyscyplinujące:
1.Wychowawca klasy jest zobowiązany do udzielenia (każdorazowo) upomnienia uczniowi, który w ciągu jednego miesiąca opuścił bez usprawiedliwienia powyżej 7 godzin lekcyjnych. O upomnieniu informowani są rodzice ucznia w formie pisemnej lub ustnej. Oba fakty odnotowuje się w dzienniku lekcyjnym.
2.Dwukrotne udzielenie upomnienia w ciągu jednego miesiąca skutkuje naganą wychowawcy oraz obniżeniem oceny z zachowania zgodnie z kryteriami oceny zachowania.
3.Jeżeli uczeń w dalszym ciągu opuszcza zajęcia lekcyjne bez usprawiedliwienia wychowawca kieruje go na rozmowę dyscyplinującą z pedagogiem, która odbywa się w obecności wychowawcy i rodziców.
4.W przypadku ucznia, który mimo podjętych działań interwencyjnych lekceważy w dalszym ciągu obowiązek nauki, często opuszcza zajęcia lekcyjne bez usprawiedliwienia, wyciągane są dalsze konsekwencje regulaminowe.
5.Niespełnienie obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przez niespełnienie obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% zajęć.