• Doradztwo zawodowe

• Prezentacja  - Doradztwo zawodowe

prezentacja_-doradztwo.pptx

Gdzie szukać informacji o zawodach?

Wybór zawodu, a więc poszukiwanie dalszej drogi edukacyjno-zawodowej jest ważnym etapem życia każdego człowieka. Dobrze wybrany zawód to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Daje nie tylko możliwość zarabiania pieniędzy, które są gwarancją życia na odpowiednim poziomie, ale także spotkanie wielu interesujących ludzi oraz rozwoju profesjonalnego i osobowego.

Klasa ósma to czas, w którym uczeń musi podjąć ważną decyzję o wyborze zawodu i dalszej drodze kształcenia. Decyzja ta ma istotny wpływ na dalsze jego życie. Uczeń musi więc podjąć decyzję, która swymi skutkami sięga daleko w przyszłość.  Zawód, który człowiek wykonuje określa jego miejsce w społeczeństwie, jego system wartości, zachowanie, aspiracje i życiowe ambicje. Dobry wybór zawodu zaprocentuje w przyszłości poczuciem osiągnięcia sukcesu życiowego. Dlatego należy go dokładnie zaplanować i przemyśleć. Do podjęcia tej ważnej życiowo decyzji konieczna jest konkretna wiedza. Aby decyzja o wyborze zawodu była trafna, uczeń musi się odpowiednio  przygotować do jej podjęcia. Stąd poszukiwanie informacji o zawodach jest bardzo ważnym krokiem w procesie podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowej. Ryzykowne jest wybieranie zawodu bez rzetelnej, aktualnej i wyczerpującej informacji o zawodach.

Źródła informacji o zawodach:

Uczeń musi zdecydować jakich informacji potrzebuje i gdzie je zdobędzie np. informatory o szkolnictwie zawodowym, spotkanie z doradcą zawodowym, wizyta u pedagoga, w poradni psychologiczno-pedagogicznej, jak również uzyskanie informacji od rodziny, kolegów, znajomych, z internetu i innych środków multimedialnych. Zbierając informacje uczeń na pewno odkryje różne drogi dojścia do wybranego zawodu. Warto wtedy zrobić listę szkół, które ewentualnie może wziąć  pod uwagę. Jeśli okaże się, że jest wiele szkół o tym samym kierunku, powinien wybrać wstępnie te szkoły, które go zainteresują. Dobrze jest  przeanalizować zebrane informacje. Należy wziąć pod uwagę np. kryteria przyjęć do szkoły, zajęcia pozalekcyjne, języki obce, możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności,  dojazd do szkoły, pobyt w internacie. Warto jechać na organizowane przez szkoły „drzwi otwarte”, zobaczyć, zapoznać się z ofertą kształcenia, porozmawiać z uczniami. Wiele informacji można też uzyskać ze stron internetowych szkół ponadpodstawowych.

Informacji o zawodach można szukać na wiele sposobów, ale pod uwagę  warto wziąć  te, które wydają się nam ciekawe i przydatne. Życzę powodzenia  w  trafnym wyborze zawodu i szkoły ponadpodstawowej.