Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej

Logowanie
Regulaminy Godziny otwarcia biblioteki w roku szkolnym 2017/2018 ICIM Biblioteka Czytelnictwo Ciekawostki ze Świata Książek Wydarzenia

Biblioteka

Wydarzenia

 

2018/2019

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

26.09.2018

W tym roku szkolnym nasza biblioteka  otrzymała dofinansowanie w wysokości 5000 zł na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program umożliwia zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

W ramach programu zakupiono do biblioteki szkolnej 279 egzemplarzy książek. Książki są już dostępne do wypożyczania w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki!

 

"Narodowe czytanie 2018"

Już po raz kolejny nasza biblioteka swoją pracę inauguruje Narodowym Czytaniem. W tym roku lekturą  było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W czytaniu uczestniczyli uczniowie klasy VII i VIII. Wstępem do wspólnej lektury było poznanie życiorysu Stefana Żeromskiego. Po przeczytaniu fragmentów utworu młodzież na karcie tytułowej stawiała okolicznościową pieczęć.
Oprawę uroczystości stanowiła okolicznościowa dekoracja, wystawa dzieł pisarza z zasobów biblioteki szkolnej oraz różnych wydań „Przedwiośnia”. W czytaniu wzięli udział także nauczyciele.

2017/2018

"Jak nie czytam, jak czytam"

    11 czerwca, już po raz drugi, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam!”, której celem jest promowanie czytelnictwa i bibliotek, budowanie pozytywnego wizerunku książki.
     W akcji wzięło udział 110 uczniów, nauczyciele i pracownicy szkoły. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
     Poprzez udział w tej akcji chcemy pokazać wszystkim, że miło jest poczytać w gronie koleżanek i kolegów, bez przymusu, w miłej atmosferze, by czytanie nie kojarzyło się z obowiązkiem, lecz z rozrywką.

Akcja skierowana jest szczególnie do uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Jednocześnie jest ona wizytówką potencjału naszej biblioteki szkolnej – przebiegła ona w sympatycznej atmosferze dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli i uczniów.

 

Zobacz album fotograficzny

"Prezent od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy"

 

Nasza biblioteka we wrześniu włączyła się kolejny raz w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie pod  Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.   Tegoroczną lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W podziękowaniu za udział w Narodowym Czytaniu 2017, otrzymaliśmy od Prezydenta  Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy, wydany z tej okazji, piękny egzemplarz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.  Egzemplarz bardzo cenny, bo z dedykacją Pary Prezydenckiej.

Dziękujemy!

 

"Andrzejki w bibliotece"

 

Tradycyjnie w dniu 30. 11. 2014 roku w  bibliotece szkolnej odbyły andrzejki - spotkanie pełne czarów i dobrej zabawy. Odpowiednio udekorowana i oświetlona lampkami nasza szkolna biblioteka została przemieniona w „Jaskinię wróżb”. Najbliższą przyszłość uczniom i nauczycielom przepowiadały dobre wróżki, w które wcieliły się: Zuzanna Andrzejczak, Julia Tomczewska z kl. IV , Milena Podrzycka z kl. VI i Zuzanna Nitecka z kl. VII
Tego dnia  „Jaskinię wróżb” odwiedzili uczniowie z  kl.: I - VI i dzieci z oddziałów przedszkolnych, by skorzystać z jedynej i niepowtarzalnej szansy dowiedzenia się czegoś o swojej przyszłości.
Dyżurujące wróżki były w tym dniu niezwykle zapracowane, ponieważ każdy chciał skorzystać ze wszystkich przygotowanych wróżb. Wróżono z dłoni, z kostki do gry, z kubeczków, z mocy kolorów. Oprócz tradycyjnego przekłuwania serca, które zdradziło imię ukochanej/ukochanego, można było również poznać cechy swojego charakteru (magiczne cyferki) oraz dowiedzieć się, kto kim zostanie w przyszłości.
Andrzejki zorganizowane w szkolnej bibliotece były wspaniałą zabawą. Dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i dużo radości. Wszyscy świetnie się bawili i oczywiście pamiętali, że wróżby należy traktować z przymrużeniem oka.

zobacz album fotograficzny

 

"Światowy Dzień Pluszowgo Misia"

24 listopada 2017r. tradycyjnie świętowano i uczono się wraz z misiami. Każdy miał w tym dniu przy sobie swoją ulubioną przytulankę, która towarzyszyła mu na lekcjach. Nauczyciele przypomnieli historię powstania tego święta. Później dzieci zapoznały się z fragmentami książek, których bohaterami są misie. Należało rozpoznać, z jakich bajek cytowano fragmenty.

Dobre wróżki -  Zuzanna Andrzejczak i Julia Tomczewska- uczennice kl. IV odwiedziły oddziały przedszkolne i czytały dzieciom Bajkę o Misiu Koraliku

Zobacz album fotograficzny

--

"Mol net + w bibliotece"

W tym roku szkolnym biblioteka  korzysta z nowego programu mol net +. Jest on przyjazny dla użytkownika. Pozwala sprawdzić czy w bibliotece znajduje się książka, którą chcesz przeczytać. Jeżeli podasz bibliotekarzowi swój adres mailowy, będziesz mógł zamawiać książki z domu. Wszyscy czytelnicy mogą logować się do programu  na stronie m013206.molnet.mol.pl

 

"Narodowe czytanie 2017"

Dnia 4 września 2017 r. w naszej szkole włączyła się w ogólnopolskąakcję  Narodowgo Czytania, która ma na celu propagowanie literatury narodowej oraz popularyzowanie czytelnictwa. Tegoroczną lekturą  było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. We wspólne czytanie włączyli się uczniowie klas V - VIIoraz nauczyciele.

 

2016/2017

"Jak nie czytam, jak czytam"

1 czerwca 2017r. o godz. 1000  uczniowie i pracownicy naszej szkoły spotkali się na boisku szkolnym w ramach ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo "Jak nie czytam, jak czytam" . Słoneczny poranek pozwolił na piknikowy charakter naszego spotkania. 56 uczniów z klas I - VI i oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi wychowawcami i innymi pracownikami szkoły czytało książki. Łącznie 70 osób.

Zobacz album fotograficzny

 

 

Przedstawienie "Magiczna książka"

26 maja 2017 r.  gościliśmy w naszej szkole aktorów Studia Artystycznego Arena z Białegostoku, którzy zaprezentowali dzieciom spektakl pt. „Magiczna książka”. Artyści opowiedzieli nam historię dziewczynki, która uważała czytanie książek za stratę czasu. Wolała swój wolny czas spędzić na grach i oglądaniu bajek na tablecie, komputerze czy telefonie komórkowym. Wszystko się zmieniło w momencie, gdy dziewczynka dostała magiczną książkę od swojej babci. Dobra wróżka przeniosła dziewczynkę w świat pełen bajek. Tam z pomocą naszych dzieci odkryła, że czytanie książek to możliwość podróżowania po niezwykłych, magicznych krainach oraz szansa na poznanie ciekawych opowieści.  Wszyscy dowiedzieliśmy się, że warto ograniczać korzystanie z komputera, telefonów komórkowych, a bajka czytana samodzielnie  bardziej rozwija naszą wyobraźnię, niż ta oglądana  na ekranie. 

Zobacz album fotograficzny

 

Narodowe czytanie

W podziękowaniu za udział w piątej edycji Narodowego Czytania

Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej otrzymała z rąk Pary Prezydenckiej

list gratulacyjny oraz pamiątkowe wydanie "Ouo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

 

Zobacz album fotograficzny

Wyniki konkursu "Rymowanki o książce i bibliotece"

W kategorii klas I - III

  I    miejsce - Eliza Saganiak

II    miejsce - Kacper Nowakowski

III  miejsce - Małgorzata Wnuk

Wyróżnienia

Bartosz Chwiała

Alicja Łanocha

Julia Cerk

 

W kategorii klas IV - VI

   I miejsce - Julia Święcka

Wyróżnienia

Daniel Górski

Daria Domagała

Zwycięzcom gratulujemy!

Zobacz album fotograficzny

 

Rok 2016 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Rokiem Henryka Sienkiewicza. Pragnąc uczcić to wydarzenie

zapraszamy do udziału w Konkurs czytelniczo – plastyczny

„Moja ulubiona postać z książki Henryka Sienkiewicza”

 

Organizator: Biblioteka Szkolna

Cele:

 • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych
 • kształtowanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej  uczniów
 • promowanie plastycznie uzdolnionych  uczniów
 • popularyzowanie  wartości dzieł Henryka Sienkiewicza

Warunki uczestnictwa:

 1. Uczestnicy składają jedną pracę plastyczną wykonaną dowolną techniką płaską formatu A4 lub A3 w terminie do 30 listopada 2016 r.
 2. Prace należy podpisać na odwrocie podając: imię i nazwisko i klasę.
 3. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną pracę

Komisja konkursowa.

 1. Prace konkursowe oceniać będzie Jury powołane przez organizatora.
 2. Decyzja Komisji jest ostateczna i nieodwołalna
 3. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i wyeksponowane na wystawie pokonkursowej.
 4. Udział w konkursie jest równoznaczny ze zgodą uczestnika na opublikowanie imienia i nazwiska oraz wizerunku na stronie internetowej biblioteki oraz w lokalnych mediach.
 5. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 grudnia 2016. W bibliotece szkolnej.

 

 

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie 

"Rymowanki o książce i bibliotece"

 

Regulamin konkursu

„RYMOWANKI O KSIĄŻCE I BIBIOTECE”

§ 1

Cele konkursu

1. Promowanie czytelnictwa.

2. Kształtowanie świadomości i wrażliwości językowej.

3. Rozwijanie u uczniów umiejętności posługiwania się językiem polskim.

4 .Rozwijanie zdolności literackich.

5. Rozwijanie twórczej wyobraźni.

§ 2

Organizatorzy

Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.

§ 3

Uczestnicy konkursu

Konkurs adresowany jest do uczniów klas I – III i IV-VI.

§ 4

Zasady konkursu

 1. Konkurs polega na ułożeniu krótkich rymowanek o książce lub bibliotece.
 2. Nie będą oceniane prace zaczerpnięte z książek i Internetu.
 3.  Pracę należy podpisać podając: imię,  nazwisko, klasę.

§ 5

Terminy

1. Prace konkursowe należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do  18.11.2016 r.

2. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 23.11.2016 r.

 

 

Narodowe czytanie 2016

Akcja Narodowe czytanie organizowana jest pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. „ Quo vadis” Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Rey

Nasza szkoła również włączyła się do ogólnopolskiej akcji, której celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury, Ouo vadis” czytano w klasach  przez uczniów, Panią Dyrektor i nauczycieli. W bibliotece każdy mógł przeczytać wybrane fragmenty powieści. W akcję włączyli się również rodzice, którzy chętnie wrócili do tej lektury.monta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Nasza szkoła również włączyła się do ogólnopolskiej akcji, której celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. „Ouo vadis” czytano w klasach  przez uczniów, Panią Dyrektor i nauczycieli. W bibliotece każdy mógł przeczytać wybrane fragmenty powieści. W akcję włączyli się również rodzice, którzy chętnie wrócili do tej lektury.

Zobacz album fotograficzny

2015/2016

Biblioteka szkola zaprasza do udziału w konkursie czytelniczym

"Pogubione słowa z wierszyków Juliana Tuwima"

 

CELE KONKURSU:

 •  popularyzacja twórczości Juliana Tuwima,
 • przybliżenie utworów poety,
 • rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych,
 • pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej uczniów,
 • doskonalenie umiejętności czytania,

 

REGULAMIN I PRZEBIEG KONKURSU

 1. Organizatorem konkursu jest biblioteka Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej
 2. Uczestnikami mogą być uczniowie klas II – III Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej
 3. Poszczególne zadania dotyczą treści wierszy podanych w wykazie.
 4. Zwycięzcami konkursu są uczniowie, którzy zdobędą największą liczbę punktów.
 5. Nagrodzone są trzy pierwsze miejsca
 6. Zwycięzcy otrzymują dyplomy i nagrody – niespodzianki.
 7. Termin konkursu – 23.05.2016r

 

 

 

Dzieci czytają dzieciom

         W dniu 26.04.2016r w oddziale przedszkolnym gościliśmy uczennicę kl. II Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy. Michalina czytała dzieciom  baśnie H. CH. Andersena i CH. Perrault. Wszyscy ze skupieniem słuchali opowiadań czytanych przez starszą koleżankę. Przedszkolaki były bardzo zadowolone i nie mogą doczekać się kolejnej wizyty.

Zobacz album fotograficzny

 

Wyniki konkursu plastycznego

"Okładka do ulubionej książki"

 

  Nagrodzeni w konkursie:

kl. I -III                                                      kl. IV - VI        

1. Małgorzata Wnuk                                     1. Barbara Wnuk

2. Klaudia Staszczyńska                              2. Julia Święcka

3. Kacper Kujawa                                         3. Daria Domagała

 

                                                wyróżnieni

                                   1. Krystian Gluba  kl. III

                                   2. Angelika Czarnocka kl. II

 

zobacz album fotograficzny

 

 

Konkurs plastyczny

"Okładka do ulubionej książki"

Regulamin konkursu

 

 

I Organizator konkursu

Biblioteka szkolna

 

II Cele konkursu

1. Promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

2. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci.

3. Rozwijanie umiejętności plastycznych.

 

 

III Warunki uczestnictwa

 1. Konkurs adresowany jest dla uczniów klas II - VI
 1. prace plastyczne muszą być wykonane samodzielnie, dowolną techniką w formacie A4.
 2. Projekt musi obiegać od wyglądu okładek wybranych publikacji oraz zawartych w nich ilustracji.
 3. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb konkursu.
 4. Przy ocenianiu prac liczy się pomysłowość, oryginalność i estetyka wykonania.
 5. Do każdej pracy należy dołączyć metryczkę, która ma zawierać:
 • Imię i nazwisko autora pracy
 • Klasa
 • Tytuł książki
 1. Prace stają się własnością organizatora.

 

IV Termin konkursu

Termin dostarczenia prac upływa 14.03.2016r.

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: II – III  i IV -VI

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 18.03.2016r.

 

Dla zwycięzców przewidywane są nagrody rzeczowe.

 

Zachęcamy do udziału w konkursie!

 

Andrzejki w bibliotece

Zgodnie z tradycją naszej biblioteki 26.11.2015r odbyły się andrzejki – spotkanie pełne czarów i dobrej zabawy. Wypożyczalnia odpowiednio udekorowana i oświetlona lampionami została przemieniona w "Jaskinię wróżb". Przyszłość uczniom przepowiadały dobre wróżki. Chętnych oczywiście nie brakowało...

Dyżurujące wróżki miały ręce pełne roboty, ponieważ każdy chciał skorzystać ze wszystkich przygotowanych wróżb. Wróżono  m.in. z  kostki do gry i kubeczków. Oprócz tradycyjnego przekłuwania serca, które zdradziło imię ukochanej/ukochanego, można było również poznać cechy swojego charakteru (magiczne literki) oraz dowiedzieć się, kto kim zostanie w przyszłości.

Andrzejki zorganizowane w szkolnej bibliotece były wspaniałą zabawą. Dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i dużo radości. Wszyscy świetnie się bawili.

 

Zobacz album fotograficzny

 

Projekt "Książki naszych marzeń"

W listopadzie nasza biblioteka wzbogaciła sie o 83 nowe ksiązki zakupione w ramach realizacji rządowego programu "Książki naszych marzeń".

Zachęcamy do czytania!

 

Sptkanie autorskie z Agnieszką Frączek

16.11.2015r uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką literatury dzicięcej Panią Agnieszką Frączek zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlcu.  Pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi, chętnie odpowiadała na ich pytania, ale równie chętnie kierowała pytania do nich. Autorka w sympatyczny, ciepły sposób czytała dzieciom fragmenty swoich wierszy, wspólnie z nimi tropiła błędy językowe jakie najczęściej zdarza się nam popełniać na co dzień.

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem, ale przede wszystkim jest znaną i lubianą autorką literatury dziecięcej. W swojej twórczości dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie i kulturze słowa, rozprawia się z błędami językowymi – wszystko podane w dowcipnej i przystępnej dla dzieci formie. Pani Agnieszka za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą Edukacja 2008, a także, przyznawanym przez polską sekcję IBBY, wyróżnieniem Duży Dong oraz nagrodą im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Zobacz album fotograficzny

2014/2015

Konkurs "Książki naszych marzeń"

Nasza szkoła brała udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń". Pierwsza część polegała na sporządzeniu listy książek, o których przeczytaniu marzą uczniowie naszej szkoły. Druga - to przygotowanie 2-minutowego filmiku. Otrzymaliśmy z Ministerstwa podziękowanie oraz dyplom za udział w konkursie.

Andrzejki w bibliotece szkolnej

  Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. 28.11.2014r. biblioteka szkolna przeobraziła się w gabinet wróżek i wróżbitów (uczniowie klasy VI i IV), którzy przepowiadali przyszłość wszystkim dzieciom z naszej szkoły. Każdy chciał poznać imię swojej przyszłej żony lub przyszłego męża, a także znaleźć odpowiedź na pytanie: "Co mnie czeka w niedalekiej przyszłości?".

 

zobacz album fotograficzny

 

 

Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą

19.11.2014r. uczniowie IV klasy uczestniczyli w spotkaniu autorskim w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siedlcu. Gościem spotkania był tym razem Paweł Wakuła, znany ilustrator prasowy oraz twórca - pisarz i ilustrator - książek dla dzieci. Paweł Wakuła z zawodu jest plastykiem, jak sam o sobie mówi, rysownikiem-humorystą, i właśnie ów humor, jego oryginalne poczucie oraz bogata wyobraźnia, skłoniły dyplomowanego plastyka do zajęcia się także twórczością literacką. Od wielu lat współpracuje z największym polskim tygodnikiem „Angora”, ilustrując artykuły (m.in. w „Angorce”), publikując żarty rysunkowe oraz pisząc krótkie humoreski. W dorobku pisarskim znajdują się książki dla dzieci: „O czym szumi las”, „Na tropie sześcioptaka”, „Kajtek i Yetik”, „Co w trawie piszczy”. Ten ostatni zbiór opowiadań został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren.

Podczas spotkania autor w ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, pasjach, zachęcając dzieci do twórczości literackiej i plastycznej. Opowiadania o książkach wzbogacił rysunkami, które szybko i sprawnie wychodziły z pod jego ręki, wzbudzając ogólny entuzjazm wśród dzieci.  Na  spotkaniu uczniowie mieli możliwość poznania leśnika Piątka, Ogryzka (małego szczura laboratoryjnego) i Maurycego (krasnoludka) wesołych bohaterów książek „O czym szumi las” i „Na tropie sześcioptaka”.

Paweł Wakuła  w swoich książkach porusza problemy dotyczące zanieczyszczania lasów  i ochrony  środowiska. Uzmysławia młodym czytelnikom, że lasy to nie tylko miejsce spacerów, pikników, ale przede wszystkim są tam domy dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Naszym obowiązkiem jest ochrona przyrody, dbałość o czystość lasu i jak najmniejsza ingerencja w  świat zwierząt. Spotkanie było bardzo pouczające  i miało charakter  lekcji ekologicznej.

 Na zakończenie  można było kupić książki,  które autor chętnie „wpisywał i wrysywał”.

Zobacz album fotograficzny

 

 

 

2013/2014

Przedstawienie "Tajemnica zaginionych liter"

Gminna Bibliteka Publiczna w Siedlcu kolejny raz zorganizwała spektakl edukacyjny pt."Tajemnica zaginionych liter". Aktorzy Teatru „Maska” z Krakowa przedstawili historię pewnej biblioteki, w której z książek zniknęły wszystkie litery.

Bibliotekarka podejrzewając, że ktoś je ukradł prosi o pomoc detektywa Lupę, miłośnika książek, który już niejedną z nich wybawił z opresji. Okazuje się jednak, że liter nikt nie porwał. Same odeszły i schroniły się u Królowej Liter – Literatury.

Mali widzowie poznają przyczynę tej ucieczki i wspólnie z detektywem nakłaniają litery do powrotu na opuszczone strony książek.

Zobacz album fotograficzny

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy 

zaprasza uczniów  do udziału 

w konkursie literackim „ Zaczarowana Łęczyca ”

Jego celem jest popularyzacja wiedzy o ziemi łęczyckiej, promocja czytelnictwa , inspirowanie dzieci i młodzieży do aktywności twórczej, rozwijanie umiejętności literackich, ze wskazaniem na poprawność stylistyczną i językową utworu.

Przedmiotem konkursu jest napisanie bajki, baśni , opowiadania fantastycznego  inspirowanego przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Łęczycy i Powiatu Łęczyckiego.

Tematyka utworów jest dowolna , fabuła jednakże musi być  spleciona z wątkami łęczyckiej historii lub codzienności, postaci, tożsamości, walorów kultury, lokalnych produktów,  miejsc kojarzonych z Łęczycą i Powiatem Łęczyckim.

Zapraszamy dzieci i młodzież do uczestnictwa w konkursie.

Termin składania prac to 9 maja 2014 r.

Ogłoszenie wyników konkursu  odbędzie się 14 maja 2014 r. 

Chętnych zapraszamy do biblioteki szkolnej

 

 

Korzystamy ze słowników i encyklopedii

Podczas zajęć uczniowie klasy V zapoznali się ze źródłami informacji bezpośredniej w bibliotece. Następnie podzieleni na 4  grupy ćwiczyli wyszukiwanie haseł w różnego rodzaju słownikach i encyklopediach dostepnych w księgozbiorze podręcznym.

Zobacz album fotograficzny

 

 

Andrzejki w bibliotece

27.11.2013r. w bibliotece, wzorem poprzednich lat, na szkolne andrzejki zostały zaproszone dzieci ze wszystkich klas wraz z nauczycielami. Wesołe wróżby trwały cały dzień. Każdy chciał poznać imię swojej przyszłej żony lub przyszłego męża, a także znaleźć odpowiedź na pytanie: Co mnie czeka w niedalekiej przyszłości? Na te i inne pytania starały się odpowiedzieć szkolne wróżki (uczennice klasy VI).  Wesołe zabawy i wróżby traktowane były przez wszystkich uczestników "z przymrużeniem oka".

Zobacz album fotograficzny

 

 

Finał konkursu "Moja mała Ojczyzna"

   21 listopada 2013r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się uroczyste podsumowanie VIII edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Moja mała Ojczyzna". Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wojtczak, Piotr Cerk, Julia Królak, Adrian Królak.

Wyniki konkursu:

III miejsce - Aleksandra Wieczorek

Wyróżnienie - Julia Królak

 

Zobacz album fotograficzny

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy

zaprasza do udziału w VIII edycji konkursu fotograficznego
"Moja mała Ojczyzna-najstarsze budynki w mojej miejscowości".

 

 

 

 

 

 

I. CELE KONKURSU

-        ocalenie od zapomnienia budynków mieszkalnych i gospodarskich,

-        poznanie historii swojego regionu i osób kiedyś zamieszkujących,

-        rozwijanie uczuć patriotyzmu lokalnego,

-        kształcenie spostrzegawczości dostrzegania piękna i historii w najbliższym otoczeniu,

-        kształcenie umiejętności posługiwania się aparatem fotograficznym,

 

II. ZAŁOŻENIA KONKURSU

Konkurs jest adresowany do uczniów kl. IV – VI szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Zadaniem uczestnika jest wykonanie 2 zdjęć:

-        format 15 cm x 21 cm lub większy,

-        technika prac tradycyjna (bez wydruków komputerowych tylko na papierze fotograficznym),

-        należy wykonać zdjęcie najstarszego domu mieszkalnego, budynku gospodarskiego, całego domostwa lub zachowanego fragmentu, w mojej miejscowości (oprócz dworków, pałaców, zamków, kościołów, kapliczek)

-        dołączyć krótki opis fotografowanego obiektu:

1.jakiego rodzaju jest to budynek (co przedstawia),

2.gdzie się znajduje (miejscowość, gmina),

3.kiedy został wybudowany (data, może być w przybliżeniu),

4.inne informacje (czy budynek jest np. zamieszkany lub wykorzystywany do innych celów itp.)

-        praca powinna być samodzielna, nie może stanowić kopii zdjęć publikowanych.

 

IV.   ZAKOŃCZENIE KONKURSU

Prace oceni specjalne jury powołane przez organizatora (w trzech grupach szkolnych).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 listopada 2013 r.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zatrzymania i wykorzystania prac konkursowych do własnych celów.

V.  NAGRODY - Dla zwycięzców organizator przewiduje Nagrody – Niespodzianki.

 

CHĘTNYCH ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

2012/2013

 

 

Konkurs czytelniczy "Czy znasz wiersze Juliana Tuwima?"

Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji 9 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas II - III.

Wyniki konkursu:

klasa III

I miejsce  - Adrian Królak

II miejsce - Izabela Rosiak

III miejsce - Martyna Rapacka

 

klasa II

I miejsce - Martyna Klonowicz

II miejsce - Sylwia Naturalna

III miejsce - Natalia Nawrocka

zobacz album fotograficzny

Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

8 maja 2013r uczniowie klasy II  uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem zorganizowanym przez DDZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ŁĘCZYCY.  Pisarz w ciekawy i zabawny sposób opowiadał o sobie, swojej pracy i twórczości. Zaprosił ucznia naszej szkoły Łukasza Kamińskiego na pogawędkę przy herbatce o książkach wojennych. W swoim dorobku Paweł Beręsewicz ma około dwudziestu książek, m.in. „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Tajemnica człowieka z blizną”, „Lalki Dorotki” i cztery części opowiadań „O Ciumkach”.

Zobacz album fotograficzny

Konkurs recytatorski

6 kwietnia 2013r uczniowie klasy II (Sylwia Naturalna, Łukasz Kamiński) oraz klasy V (Patryk Cerk) uczestniczyli w konkursie recytatorskim dla dzieci i młodzieży im. J. Korczaka "Pieknie być człowiekiem" zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlcu.

Zobacz album fotograficzny

 

 

Andrzejki w bibliotece szkolnej

        W andrzejki jak co roku próbujemy trochę dla zabawy, a trochę serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Wróżby to stary jak ludzkość sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają odrobinę nieznanego. Istnieje więc wtedy możliwość zapytać je za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość. Jakie będą zbiory, czy dopisze zdrowie, próbowano wywróżyć w czasie tzw. godów - od wigilii Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Wróżbom miłosnym zaś sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja, kawalerowie ożenek w przeddzień świętej Katarzyny. Jednakże katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.

       Tradycyjnie już w dniu 27 listopada br. biblioteka szkolna zorganizowała dzień wróżb andrzejkowych. Licznie zgromadzeni młodzi czytelnicy oprócz skorzystania z księgozbioru biblioteki mogli tym razem dowiedzieć się także, co ich czeka w przyszłości. Dyżurujące wróżki miały ręce pełne roboty, ponieważ każdy chciał skorzystać z wielu przygotowanych wróżb. Można było poznać  imię osoby bliskiej sercu ( strzał w serce), dowiedzieć się, kto pierwszy wyjdzie za mąż (wróżba z butami), . Pozostałe wróżby to:  kubki z niespodzianką, kości, butelka).
     Okazało się, że każdego z uczestników wieczoru andrzejkowego czeka świetlana przyszłość, ale warunkiem spełnienia wróżby jest, by stale korzystać z biblioteki!

Zobacz album fotograficzny
 

Kiermasz książki

Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz tanich książek,  (w godzinach otwarcia biblioteki). W ofercie znajdują się: słowniki, encyklopedie, bajki, baśnie, wierszyki, legendy, kolorowanki, poradniki, literatura piękna i popularno - naukowa. Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie. Wszystkkie książki są nowe, pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach! Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe. dlatego też serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udziału w tej akcji!

 

2011/2012

 

Andrzejki w bibliotece szkolnej

 

 

Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża.
Na św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja.
Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.
Czary mary, wosku lanie,
co ma stać się, niech się stanie!
Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie.
Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze
.

 

          W tym roku szkolnym podobnie jak w latach ubiegłych spotkaliśmy się w bibliotece – Gabinecie Wróżb – aby przy pomocy naszych trzech wróżek trochę dla zabawy, a trochę serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. W nastrojowo wyglądającej bibliotece, spotkali się uczniowie z wszystkich klas i dzieci z oddziału przedszkolnego. Odwiedzali nas także pracownicy szkoły. Wszystkim udzielił się nastrój tajemnicy, magii, niesamowitości . Katalog wróżb był bardzo bogaty, ale tradycyjnie największym powodzeniem  cieszyło się lanie wosku. Odwiedzający bibliotekę byli bardzo zadowoleni, a zatem zapraszamy za rok!

Zobacz album fotograficzny

 

Słownikowy konkurs szóstoklsistów

22.11.2011r. w naszej bibliotece odył się konkurs dla uczniów klasy VI ze znajomości słowników j.polskiego.

I miejsce zajęła Sandra Szczęsna. Wyróżnienie otrzymał Patryk Królak.

 

 

2010/2011

 

Andrzejki

Czary mary, wosku lanie

co ma stać się, niech się stanie !

Której but na progu stanie -

pierwsza panna na wydanie.

                                                                                  Dziś cień wosku ci ukaże,

                                                                                co ci życie niesie w darze.

 

 

          30 listopada, jak co roku, w bibliotece szkolnej odbyły się Andrzejki. Nad przebiegiem całej imprezy czuwały trzy wróżki.  W tym roku w rolę wróżek wcieli się uczniowie z kl V i VI. Na wróżby andrzejkowe zaproszeni zostali wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami. Każdy chciał poznać imię swojej sympatii a także znaleźć odpowiedź, co go czeka w dalekiej przyszłości. Wróżki chętnie odpowiadały na te i inne pytania, wróżąc z kart, kolorów oraz liczb. Nie zabrakło również lania wosku. Wszyscy potraktowali wróżby z przymrużeniem oka i świetnie się bawili.

Zobacz album fotograficzny

 

 Kiermasz książki

      Od 15.11.2010r. w bibliotece trwa kiermasz książki zorganizowany przy współpracy
z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie. Pieniądze pozyskane z prowizji sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup lektur do biblioteki.

 

Zobacz album fotograficzny

 

ZAPRASZAMY!!!

 

 

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

 

 

17 listopada 2010r. uczniowie kl. V i VI byli na spotkaniu autorskim, którego gościem był Paweł Beręsewicz-pisarz, poeta, tłumacz i leksykograf. Spotaknie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu.

Autor urodził się w 1970r. w Warszawie. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. Wielkiego słownika PWN-Oxford.

Podczas spotkania pisarz opowiadał o początkach swojej pracy pisarskiej, o książkach, które napisał dla dzieci, a także o swojej pracy tłumacza. Przetłumaczył m.in. "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina.

Zobacz album fotograficzny

 

 

2009/2010

 

 

 

Andrzejki w bibliotece

W dniu 28.11.2009r. w naszej bibliotece odbyły się "Andrzejki". Na ten dzień biblioteka zmieniła wystrój i stała się magicznym miejscem wróżb i czarów. Dyżurujące wróżki miały ręce pełne roboty, ponieważ każdy chciał skorzystać z wielu przygotowanych wróżb. Oprócz tradycyjnego lania wosku przez klucz, można było poznać inicjały imienia osoby bliskiej sercu (strzał w papierowe serce) oraz dowiedzieć się kim będziemy w przyszłości. Dodatkową atrakcją była zabawa przy muzyce.

Okazało się, że każdego z uczestników wieczoru andrzejkowego czeka świetlana przyszłość, ale warunkiem spełnienia wróżby, jest by stale korzystać z biblioteki!

 

 Zobacz album fotograficzny

 

Pasowanie na czytelnika

25 stycznia 2010r., jak co roku, w bibliotece szkolnej odbyło sie uroczyste "Pasowanie na czytelnika". Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania książek.

Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą czytać i szanować książki. Po tym, tak ważnym przyrzeczeniu każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany przez Książkę na nowego czytelnika naszej szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tej uroczystości klasa otrzymała dyplom i słodkie upominki. Na zakończenie wizyty uczniowie mogli po raz pierwszy wypożyczyć książki.

Od czasu pasowania pierwszoklasiści stanowią największy procent wypożyczający. Oby ten zapał im nie minął!

Zobacz album fotograficzny