• Nasza mała Ojczyzna

• Oddalona o kilka kilometrów na zachód od Łęczycy wieś Leźnica Mała jest odnotowywana już w średniowiecznych źródłach. Pod koniec XVIII wieku była własnością księdza Andrzeja Miniszewskiego (Miniszewscy z końca XIX wieku pochowani są na cmentarzu łęczyckim). Tutejszy cmentarz ulokowany jest przy samej drodze przecinającej wieś.

Mieszkańcy Leźnicy Małej twierdzą, że pochowany jest tutaj Hubert ks. Lubomirski, syn księżnej Teresy z Radziwiłłów i ks. Huberta Lubomirskiego.

W Leźnicy Małej można zobaczyć kościół z roku 1784, wybudowany przez ówczesnego dziedzica ks. Andrzeja Miniszewskiego. Budynek orientowany, jednonawowy, drewniany, o konstrukcji zrębowej, oszalowany. Ołtarz główny manierystyczny z drugiej połowy XVII wieku, wewnątrz wczesnobarokowe rzeźby naturalnej wielkości pochodzące z Tumu.

Wnętrze kościoła

Na terenie starego cmentarza, który znajdował się przy kościele możemy podziwiać pomniki przyrody: dwa wiązy szypułkowe o obwodach 434, 580 cm oraz wysokości 30 i 15 m.

W Leźnicy Małej znajduje się szkoła podstawowa, której początki istnienia sięgają okresu po I wojnie światowej. Jeden z mieszkańców tej wsi o nazwisku Beticher (z pochodzenia Niemiec) z pomocą okolicznej ludności wybudował największy w okolicy budynek, przeznaczając na to własne środki finansowe.